Медия без
политическа реклама

Русия отчита рекорден ръст на заразените с COVID-19

Гърция иска "безопасен коридор" за пътуване между държави, които успешно се справят с коронавируса

07 Май 2020Обновена
EПА/БГНЕС

Русия отчита рекорден ръст от 11 231 новозаразени с коронавирус в последното денонощие и общият брой на заболелите в цялата страна вече е 177 160, сочат официалните данни. Това поставя Русия на пето място сред най-засегнатите от заразата държави, като изпреварва Франция и Германия, сочат данните на университета "Джонс Хопкинс". Жертвите на COVID-19 в страната са 1625, а излекуваните – 23 803.

От регистрираните в последното денонощие нови случаи повече от половината са в Москва - над 6700. Кметът на руската столица Сергей Собянин обясни това с големия брой тестове, които вече се правят. Според властите в страната са направени над 4,8 млн. теста за коронавирус. В интервю за руската държавна телевизия, цитирано от БНР,  градоначалникът изрази опасения, че реалният брой на заразените с коронавируса в Москва е много по-голям от официално представените данни. Статистиката сочи, че положителните проби са 92 600, а според Собянин те са около 300 000 или между 2% и 2,5% от населението на столицата. И въпреки това кметът получи одобрението на президента Владимир Путин от 12 май да започне поетапно разхлабване на ограниченията в Москва. Първо ще заработят големите промишлени предприятия и строителният сектор. От вторник става задължително носенето на маски и ръкавици в градския транспорт. Глобата за нарушителите е 4000 рубли.

До края на май остават затворени търговските центрове, фризьорските салони и фитнес залите. "Временните ограничения за функционирането на търговията, общественото хранене, услугите, културата, образованието, спорта и други непроизводствени сектори, както и режимът на самоизолация на гражданите ще бъдат удължени до 31 май 2020 г.", написа в блога си кметът Собянин.

Руското правителство също е сериозно засегнато от коронавируса -  засега заразени са премиерът Михаил Мишустин, двама министри и един заместник-министър.

Руският президент Владимир Путин подписа указ за предоставянето на допълнителни застрахователни гаранции за медицинските работници, които се борят с коронавируса. В случай на смърт на медицински служител, еднократно плащане ще възлиза на 2,7 милиона рубли (около 33 600 евро). Ще бъдат предоставени допълнителни застрахователни гаранции за лекари, медицински сестри, шофьори на линейка, които директно са работили с пациенти, които са с потвърден коронавирус, както и за пациенти със съмнение за COVID-19. През април бяха отпуснати и специални премии за лекарите, работещи на първа линия. За лекарите, които работят директно с пациенти с коронавирусна инфекция, тази премия е 80 хиляди рубли на месец (около 1000 евро). Лекарите в бърза помощ, фелдшерите и медицинските сестри получават премии от 50 хиляди рубли на месец (620 евро), а младшия персонал -  25 хиляди рубли на месец (310 евро).

- Гърция предлага да бъде създаден "безопасен коридор" за пътувания между държавите, които успешно се справят с разпространението на коронавируса. Идеята си премиерът Кирякос Мицотакис е представил в конферентен разговор с лидерите на Австрия, Чехия, Дания, Израел, Норвегия, Сингапур и Австралия, съобщиха от правителствената пресслужба, цитирана от местните медии. Властите планират за отворят туристическите забележителности сред които и Акрополът от 18 май. Музеите обаче ще започнат да функционират от средата на месец юни. 

Литва, Латвия и Естония обявиха вчера, че създават обща "свободна от коронавирус зона за пътуване" от 15 май. Така гражданите им ще могат безпроблемно да пътуват между трите държави.

- Франция започва постепенно да разхлабва от 11 май въведените ограничителни мерки заради коронавируса, обяви премиерът Едуар Филип, цитиран от информационните агенции. Началните училища и някои бизнеси ще започнат да работят от понеделник.  Ще бъде разрешено и пътуването на разстояние до 100 км без да е необходимо попълването на декларация. На тези, които пътуват по-далеч, обаче ще продължи да им е необходим такъв документ. Френските граници засега остават затворени до второ нареждане. Защитните маски са задължителни за градския транспорт, в който трябва поне веднъж дневно да се прави дезинфекция. В магазините също е препоръчително клиентите да са с маски, но не е задължително. Правилата за социална социална дистанция остават в сила. 

По отношение на отварянето на гимназиите и ресторантите Франция е разделена на две зони - червена и зелена, където е предвидено по-скоро да започне връщането към нормалния живот заради по-нисък процент на заболеваемост. В червената зона, в която влизат районът на Париж и североизточната част на Франция, мерките ще отпадат по-бавно.  В "зелените зони" ще могат да отворят гимназиите, кафенета и ресторанти през юни, но ако няма ръст на заразените с коронавирус, обясни премиерът Филип. В червените зони учениците ще се върнат по-късно в класните стаи, няма да отварят парковете и заведенията. 

- Властите в Италия започват кръвни тестове на жителите на Рим и района около столицата, за да се установи колко хора са засегнати от коронавируса, писа в. "Гардиън". Събирането на тази информация ще покаже как вирусът се е разпространява сред населението. 150 000 проби ще бъдат взети в следващите дни от здравни работници и полицаи в региона Лацио, които са изложени най-силно изложени на риск от зараза на риск от заразяване с коронавирус. Подобни тестове вече се правят и в други части на Италия, включително в северната област Ломбардия, която е най-силно засегната от COVID-19.

- Американският президент Доналд Тръмп определи разпространението на коронавируса като най-тежкото нападение в историята на САЩ, по-лошо от атаката срещу Пърл Харбър през 1941 г. и от атентатите на 11 септември 2001 г. , предадоха информационните агенции. Той обвини за него Китай. Според Тръмп коронавирусът, който взе над 70 000 жертви в страната, никога не е трябвало да стига до САЩ и е трябвало да бъде спрян още в Китай. "Вирусът трябваше да бъде спрян в Китай. Той трябваше да бъде спрян направо в източника, но това не стана", каза президентът на брифинг в Белия дом. При атаката срещу Пърл Харбър през 1941 г. загинаха 2400 души, а при нападенията в Ню Йорк през 2001 г - около 3000. 

Доналд Тръмп не спира да обвинява Китай за масовото разпространение на коронавируса. Според него властта в Пекин не е предприела адекватни мерки, за да спре заразата по-рано; скрила е информация и вирусът е нарочно създаден в лаборатория в град Ухан, откъдето тръгна по света. Последното твърдение на Тръмп не намира потвърджение дори от американските разузнавателни служби, но той и държавният секретар Майк Помпео не спират да го повтарят в последните седмици. 

Китай категорично отхвърля всички обвинения, отправени от Тръмп. 

- Великобритания се оплака, че е получила 400 000 предпазни облекла от Турция, които са с лошо качество и не могат да бъдат използвани, писа в. "Гардиън", като цитира министър Брандън Люис, който отговаря за Северна Ирландия. В интервю за "Скай нюз" той споделя проблемите, пред които е изправено правителството в борбата с коронавируса. Министърът обяснява, че получените от Турция защитни облекла не могат да бъдат използвани от медиците. Правителството поръча на Турция преди няколко седмици лични защитни средства заради остър недостиг, но доставката сериозно се забави. Сега пък се оказва, че защитните облекла не отговарят на изискванията и остават неизползваеми. 

От турската компанията-производител на облеклата Selegna Tekstil обявиха пред Би Би Си, че не са получавали оплаквания относно доставената пратка. "Всички стоки бяха сертифицирани. Ако има някакъв проблем, могат да направят проверка и да ни изпратят доклад", заяви говорителят на фирмата Мехмед Дузен.

- В Беларус темпото, с което расте броя на заразените с коронавирус - средно по 700 -900 души на ден, предизвиква безпокойство, заяви представителят на СЗО в страната Батир Бердъклъчев. Според него това е сериозна тежест за здравната система и може да се отрази на нивото на  медицинска помощ за населението. Бързият ръст на случаите е знак за устойчиво предаване на вируса сред гражданите, но до известна степен зависи и от нарасналия потенциал на страната да идентифицира заразените,  смята експертът.

- В Катар работници-мигранти просят храна, докато броят на заразените с COVID-19 се покачва, пише “Гардиън”. В последните два дни новооткритиге случаи са се увеличили от 830 на 918. Хиляди работници са останали без работа, без пари и без изход. Страната, в която  живеят над 2 милиона работници мигранти, сега има един от най-високите проценти на зараза на глава от населението в света с почти 18 000 случая при население от едва 2,8 милиона.  Правителството твърди, че почти всички случаи са леки, а смъртността е останала много ниска - досега са съобщени само 12 смъртни случая.

- Конституционният съд на Румъния реши, че налаганите глоби на граждани за неспазване на ограниченията срещу разпространението на коронавируса са в разрез с основия закон на страната, съобщиха местните медии. Според магистратите указът, определящ финансовите наказания, е неточен и няма ясни критерии за налагането на глобите. Властта в Букурещ се похвали, че е събрала 120 млн. евро от глоби от месец март насам. Правителството смята да използва тези средства за финансиране на здравната система на страната. 

Румънският премиер Людовик Орбан заяви, че е шокиран от решението на Конституционния съд и го определи като политическо. При това положение той предупреди, че няма възможност да бъдат налагани санкции на гражданите, които не спазват ограничененията. Румъния планира да започне да разхлабва рестрикциите в средата на този месец. 

- Нидерландия започва да разхлабва от 11 май ограниченията, въведени в борбата срещу разпространението на коронавиуса, съобщиха информационните агенции. Премиерът Марк Рюте обяви, че правителството премахва рестрикциите "възможно най-бързо, но не по-бързо от основателното". Той подчерта, че "е по-добре да сме внимателни сега, отколкото да съжаляваме по-късно". Правителството представи план за поетапното връщане към нормален живот до септември. 

От понеделник трябва да заработят фризьорските салони и тези за красота, но при предварително записване на час и строги хигиенни услония. Разрешават се практикуването на спортове като тенис и голф, но без да се провеждат състезания. На следващия етап, който започва от 1 юни, общественият транспорт се връща към обичайното си разписание, а носенето на предпазна маска в превозните средства е задължително. Врати отварят гимназиите. Ресторанти, театри и киносалони могат да заработят отново, но при максимум 30 посетители с предварителни резервации или билети, като и спазване на дистанция от поне 1,5 метра. Библиотеките отново ще приемат посетители. 

След 1 юли ресторанти и културни институции могат да увеличат капацитета си до максимум 100 души. А от 1 септември властите в Нидерландия планират да разрешат провеждането на спортни състезания, да заработят отново сауни, казина, кафетерии. 

- Полша отмени планираните за неделя президентските избори заради коронавируса. Това бе обявено от лидера на управляващата партия "Право и справедливост" Ярослав Качински и в социалните мрежи. В съвместно изявление с председатела на по-малката партия "Споразумение" Ярослав Говин се казва, че президентските избори няма се проведат на 10 май и за провеждането им ще се търси първата възможна дата. Опозицията обвиняваше управляващите, че излагат на риск общественото здраве с провеждането на избори по време на пандемия. 

- Парламентът в Сърбия късно снощи гласува за премахването на извънредното положение в страната, предаде БГНЕС. То бе въведено на 15 март с цел спиране на разпространението на коронавируса. В държавата вече няма да има полицейски час и армията няма да участва в контрола на въведените мерки. Възрастните хора ще могат да излизат навън, а градският транспорт в Белград от утре ще работи нормално. От понеделник се откриват детските ясли и градинки.

От началото на пандемията до днес в Сърбия са починали 203-ма, а броята на заразените е 9791 души. В Сърбия остава задължително носенето на маски и ръкавици в обществения транспорт, както и спазването на дистанция в ресторанти и кафенета. 

 

Още по темата