Медия без
политическа реклама

След взрива започнаха граждански протести в Ливан

Страната е пред хуманитарна и санитарна криза

08 Авг. 2020Обновена
ЕПА БГНЕС

Полицията в Ливан разпръсна демонстранти, които се опитваха да стигнат до сградата на парламента в Бейрут. За целта властите използваха сълзотворен газ, предаде БГНЕС.

Антиправителствените протестиращи планираха за днес голяма възпоменателна служба за жертвите на опустошителните експлозии на пристанището, но се отказаха заради логистични проблеми.

Вместо това лидерите на протеста призоваха за многобройно шествие и протест срещу управляващите.

Митингът тръгна от място близо до избухналия склад с амониев нитрат, и се насочи към Площада на мъчениците в центъра на Бейрут.

Здравните власти встраната се изправят пред ново препятствие, предаде РИА Новости. Само за последното денонощие са регистрирани рекорден брой положителни проби за коронавируса - 279. Бързото разпространение на инфекцията се свързва с препълнените болници и центрове по кръводаряване, които призоваха доброволци да даряват кръв за пострадалите.

Последиците от трагедията се съчетават с тежка икономическа и политическа криза в страната. Ливанците протестират срещу правителството и не вярват, че то е в състояние да проведе истинско разследване на експлозиите. Версиите са от инцидент до атака.

Президентът на Ливан Мишел Аун отказа предложенията за международно разследване на взрива на тонове амониев нитрат, съобщи днес БНТ. Той бе направил такова изявление и предния ден. Сега повтори също, че отговорните ще получат наказание. Междувременно ООН предупреди, че страната е изправена пред хуманитарна криза.

Жертвите на експлозията са 154, ранените - над 5 000. Близо 300 хиляди души са изгубили домовете си. В страната, която е в тежко икономическо положение, продължава да пристига хуманитарна помощ.

 

"Сега" припомня развитието от вчерашния ден:

Президентът на Ливан Мишел Аун заяви днес, че взривът в пристанището, който уби повече от 150 души, рани хиляди и опустоши части от Бейрут, е причинен или от небрежност, или от ракетна атака, предава БГНЕС „Това може да е небрежност или чужда намеса чрез ракета или бомба", каза президентът в телевизионно интервю три дни след експлозията. 

"Парализираната политическата система на Ливан трябва да бъде преразгледана“, каза още президентът. Той съобщи също, че отхвърля призивите за международно разслеване за взрива. Аун обяви, че е поискал от френския си колега Еманюел Макрон, който бе в Бейрут, "да осигури въздушни изображения, за да се определи какво е станало, а ако французите ги нямат, ще ги поискаме от друг източник".

Президентът Доналд Тръмп още във вторник определи експлозията като възможна атака, въпреки че няма доказателства, потвърждаващи това твърдение. "САЩ са готови да окажат съдействие на Ливан", заяви Тръмп на брифинг в Белия дом и добави:"Изглежда като ужасна атака."

Попитан по-късно, Тръмп коментира, че се е срещнал с някои американски генерали, които смятат, че взривът не е "някакъв вид събитие от производствена експлозия". И според тези неназовани генерали "изглежда смятат, че това е нападение. Това е някаква бомба". Веднага след това CNN обяви, че Пентагонът е бил много изненадан от твърденията на Тръмп и че там нямало подобни данни.

В същото време БНР съобщава, че 16 служители на пристанището в Бейрут са задържани във връзка с експлозията на амониева селитра, която опустоши града- Това е съобщил военен прокурор. По-рано ливанският външен министър Шарбел Уехбе заяви, че комисията по разследването на взрива има четири дни, за да определи отговорните.

Европейският съюз обяви, че е отпуснал 33 милиона евро спешно финансиране на Ливан. От Европейската комисия съобщиха, че парите ще бъдат за покриване на неотложните нужди на спешната помощ и болниците в Бейрут. От Европа изпращат още 8 тона и половина медицинско оборудване и италиански кораб болница. Отделно Италия изпрати медици, пожарникари и над осем тона хуманитарна помощ. 

Първа доставка на храна, вода и медицински изделия направиха американските военни. Предстои в следващите 24 часа от военната база „Ал-Удейд“ в Катар да пристигнат още два самолета, съобщиха от американското Централно командване.  

Междувременно ливанските сили за сигурност използваха сълзотворен газ, за да разпръснат десетки протестиращи срещу правителството след експлозията. Сблъсъците станаха на улица в центъра, която води към парламента, разказва още Националното радио.

 Местни медии съобщават, че недоволните са запалили огън, нападнали са магазини и са хвърляли камъни по силите за сигурност. 

 

Още по темата