Медия без
политическа реклама

Сърбия и Хърватия също влизат в битката за завода на "Фолксваген"

Автогигантът не търси нова площадка за изграждането на предприятието си, след като замрази плановете си за Турция

23 Окт. 2019
ЕПА/БГНЕС
"Фолксваген" засега е замразил плановете си за нов завод в Югоизточна Европа, макар че кандидатите за домакин непрекъснато се увеличават.

Сърбия и Хърватия също се включват в надпреварата за домакинство за планирания завод на германския автомобилен гигант "Фолксваген". Президентът на Сърбия Александър Вучич лично обяви, че ще работи за това. "Ще дадем всичко от себе си. Сърбия не е член на ЕС като България и Румъния, нямаме и голям пазар като Турция", каза държавният глава пред тв канала "Пинк". Той подчерта, че тъй като Сърбия не е член на ЕС, може да предложи субсидии за чуждестранната компания, които другите страни не могат. 

Вучич активно започна да работи за придобиването на домакинството на автомобилния завод. Вчера в Сърбия на визита пристигна германският министър на икономиката и енергетиката Петер Алтмайер, като се очакваше проектофабриката на "Фолксваген" да е основна тема на разговорите. Очакваше се Александър Вучич и Петер Алтмайер да подпишат договори за повече от 300 млн. евро. В интервю за в. "Политика" той казва, че Сърбия отчита сериозен напредък в сферата на икономиката и изграждането на правова държава. Алтмайер подчерта, че продължаването на добрите отношения между страните от Балканите и засилването на регионалното сътрудничество са някои от ключовите въпроси в процеса на присъединяване към ЕС. "Процесът на разширяване в бъдеще още повече ще се ориентира към фактическия напредък в областите на борбата против престъпността и корупцията. Разговорите обаче обхващат и сферата на доброто управление", каза Алтмайер.

Междувременно стана ясно, че Хърватия също влиза в надпреварата за новия завод на "Фолксваген". Това написа местният в. "Вечерни лист", като цитира анонимен източник от хърватското Министерство на икономиката. Така страната става поредният кандидат да приеме предприятието заедно с България, Сърбия, Румъния и Турция. Очаква се германската инвестиция да надхвърли 1 млрд. евро и да осигури нови 4000 работни места.

В началото на месеца се появиха информации, че "Фолксваген" се е вписал в турския търговски регистър, което беше разтълкувано като сигурен знак, че компанията се е спряла на страната. След като турската армия влезе в Северна Сирия обаче, "Фолксваген" отложи окончателното решение за изграждането на планирания нов завод в Югоизточна Европа.

КАРЕ - РЕАКЦИЯ

"Фолксваген" не търси друга площадка за изграждането на новия си завод – независимо от факта, че плановете за изграждането на такъв завод в Турция в момента са замразени, заяви Андреас Тостман от управителния съвет на автомобилния гигант, цитиран от ДПА и "Дойче веле". Той поясни, че "в момента не подготвяме никакви алтернативни планове". Според Тостман решението все още е замразено. "Намираме се във фаза на внимателно наблюдение", допълни той. От компанията не посочват конкретна времева рамка, в която ще бъде взето съответното решение.

 

Още по темата