Медия без
политическа реклама

Русия отказва международна проверка за радиацията край Архангелск

Москва се разгневи след тест на нова US ракета

21 Авг. 2019
https://www.mainnews.in
Петима руски учени загинаха при мистериозния взрив край Архангелск на 8 август.

Властите в Русия са обявили пред организацията на Договора за цялостна забрана на ядрените опити (CTBTO), че инцидентът при тестове на военните в Северна Русия по-рано този месец не бил тяхна работа и че предаването на данните за радиацията от нейна страна е изцяло доброволно. Руската агенция Интерфакс цитира руския зам.-министъра на външните работи Сергей Рябков, според когото предаването на данни от страната му от радиационни станции било доброволно и че инцидентът от 8 август не бил въпрос, с който CTBTO трябвало да се занимава.

Две руски мониторингови радиационни станции, които се намират най-близо до мистериозната експлозия, са били изключени дни след взрива, последвани скоро от още две. Два дни след експлозията на военния полигон край Северодвинск информация са престанали да предават станциите в Дубна и Киров, които са най-близо до мястото на инцидента. На 13 август спират работа станциите в Билибино (в Чукотския автономен окръг) и в Залесево (в Алтайския край). Генералният секретар на CTBTO Ласина Зербо публикува в Туитър интерактивна карта, на която е показано как радиационният облак би могъл да се разпространи на територията на Централна Русия. В интервю пред "Уолстрийт джърнал" Зербо съобщи, че отсъствието на информация от мониторинговите центрове в Дубна и Киров е обезпокоило специалистите в CTBTO. На въпрос какви са причините за мълчанието на двете станции, руските власти са отговорили, че имало проблеми с мрежата и връзката. Това предизвика подозрения, че руските власти се опитват да ограничат разпространението на данни за аварията, отбелязва Зербо. На територията на Русия са разположени осем станции, които измерват радиацията в рамките на Договора за забрана на ядрените изпитания.

Няма завишени нива на радиация в България след ядрения взрив на ракетна площадка близо до руския град Архангелск на 8 август, съобщи пред БНР главен комисар Николай Николов, директор на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".

В същото време Министерството на отбраната на САЩ обяви, че е извършило тест на крилата ракета със среден обсег. Това се случва само 2 седмици след прекратяването на договора с Русия за ликвидирането на този тип оръжия.  „Тестовата ракета излетя от наземното си мобилно пусково съоръжение и порази точно целта след повече от 500 километра полет”, посочиха от Пентагона, като подчертаха, че събраните данни ще се използват за развитие на технологията на този вид оръжия. В Русия обаче смятат, че тестът показва, че Вашингтон отдавна е планирал да излезе от Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег.  И Китай предупреди, че извършеният от САЩ опит с крилата ракета със среден обсег на действие ще постави началото на нова „надпревара във въоръжаването“.

 

 ПОЗИЦИЯ

Владимир Путин: "Няма опасност от повишена радиация след взрива край Архангелск. Няма никаква заплаха. Взети са всички мерки за безопасност." 

Още по темата