Медия без
политическа реклама

Управляващите предприеха законодателна офанзива в енергетиката

От ГЕРБ обещаха да изчистят съмненията, че действащите доставчици на ток и газ могат да загубят лицензионните си територии

02 Дек. 2020ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
Илияна Кирилова

Сериозни промени в енергийното законодателство на страната подхвана управляващото мнозинство в парламента в края на годината. В сряда в пленарната зала бяха одобрени обширни законови поправки, с които се регулира изграждането на затворени енергийни мрежи в индустриалните зони, и се премахва практиката държавата да купува т.нар. студен резерв.

Най-напред беше прокаран на първо четене проектът на Закон за индустриалните паркове. Той предизвика небивал интерес сред бизнеса и неговите браншови организации, но не с опита на правителството, което го внесе, да положи законовата база за парковете. А с промените, които заобиколно се правят чрез неговите преходни и заключителни разпоредби, в Закона за енергетиката. Чрез поправките се въвежда възможността за изграждане на затворени енергийни мрежи в парковете, които ще разпределят ток и газ на разположените в тях бизнес консуматори. Това предизвика сериозни страхове сред действащите доставчици, че ще им бъде отнет част от пазара, който владеят в момента, в полза на нови играчи, които ще се настанят в индустриалните зони, за да изграждат затворените мрежи.

На дебата в пленарната зала от БСП предупредиха, че проектозаконът създава предпоставки да бъдат заведени безброй арбитражни дела от държателите на лицензи за електроснабдяване и газоснабдяване. „За пореден път сме свидетели на един лобистки текст в полза на определени лица, закупили терени от около 300 и повече декара, за да могат да реализират свръхпечалби на гърба на другите”, коментира соцдепутатът Таско Ерменков. 300 декара е минималният размер на територията, върху която може да се изгради индустриален парк според проектозакона.

Жечо Станков – зам-министър на енергетиката, който присъства на обсъждането в пленарната зала, не засегна по същество опасенията на доставчиците. Само обясни, че без предлаганите промени в Закона за енергетиката, проектозаконът нямало да може да влезе в действие в своята цялост.

По-коректен беше Валентин Николов – депутат от ГЕРБ и председател на парламентарната енергийна комисия. Той призна, че са налице съмения, че може да се стигне до отнемане на лицензионни територии на местата, където ще се изграждат индустриални зони. И обеща, че тези съмнения ще се изчистят между първо и второ четене.

КРАЙ НА СДЕЛКИТЕ ЗА СТУДЕН РЕЗЕРВ

Досега електроенергийната мрежа на страната разчиташе на неработещи мощности, които бяха поддържани в готовност да се задействат от собствениците си, така че при нужда да компенсират недостиг на ток. Това е практиката на студения резерв, за която държавата заплащаше солидни суми на електроцентрали, с които сключваше договори – в пленарната зала в сряда Валентин Николов спомена сумата от 72 млн. лв.

Веднага след приемането на Закона за индустриалните паркове, парламентът одобри и отделен пакет от промени в Закона за енергетиката, внесени от ГЕРБ. С една от тези поправки сделките за студен резерв се прекратяват. Енергийните оператори вече ще си подсигуряват необходимите резерви за извънредни ситуации като сключват договори на свободния пазар. Според управляващите това е следваща стъпка в процеса на либерализация на енергийния сектор.

От ДПС не коментираха измененията, макар че студеният резерв като термин нашумя именно покрай почетния председател на движението Ахмед Доган. Той е мажоритарен собственик в ТЕЦ "Варна" – централа, която получи доста пари от хазната по договори за студен резерв.

Възразиха обаче от БСП. „Няколко години по непрозрачен начин бяха заплащани пари за студен резерв, след което този обикновен технически термин придоби гражданственост като форма на корупция”, напомни социалистът Таско Ерменков. И прогнозира, че промяната, наложена от управляващите, ще облагодетелства само двама собственици на централи в страната, които могат да предложат на операторите търсените от тях услуги. „Не мога да съм убеден, че по този начин въвеждаме по-голяма прозрачност и прекратяваме съмненията за корупция”, каза Ерменков.

По отношение на общото състояние на сектора той изрази мнението на левицата, че управляващите нямат ясна стратегия за развитието на националната енергетика, което поставя под съмнение смисъла от многобройните законови промени. И посъветва колегите си в парламента да погледнат съотношението между законопроектите в тази област, внесени от енергийното министерство и от народни представители. „Ще разберете, че в общи линии в момента енергетиката се управлява от група депутати, за съжаление”, констатира Ерменков.

Още по темата