Разходът на гориво е променлива величина и зависи от много условия - качество на пътната настилка, стил на шофиране, вид гумите и тяхното износване. Разлика може да даде на практика всеки елемент от шофирането, но един от най-ключовите фактори е скоростта.
Наскоро проведен експеримент в реални уловия показа нейното влияние. И тук не става дума за разход при градски условия - там се харчи много повече гориво и това е естествено, заради чести ускорения и спирания и ниска средна скорост. На магистрали може да се икономиса почти половината от горивото за градско движение. Там основният елемент е скоростта.
Основната причина е промяна в режима на работа на двигателя. Най-изгодният диапазон е 1200-2000 об/мин., при който се достига оптимална ефективност. Но с увеличаване на скоростта, оборотите също се вдигат, което кара двигателя да изразходва значително повече гориво. Ключовият аспект, който пряко определя разхода, е съпротивлението на въздуха.
Колкото по-висока е скоростта, толкова повече този фактор въздейства и именно с това до голяма степен се обясняват несъответствията между лабораторните и практическите данни за разхода на гориво.
В случая в тестовете е участвал кросоувър Kia Sportage с 2,0-литров атмосферен двигател, с мощност 150 к.с., оборудван с 6-степенна автоматична скоростна кутия и със задвижване на всички колела. Всички измервания са извършени по идентичен маршрут, при стабилни условия с активиран круз-контрол. Колата е била заредена с бензин А-95.
На първия етап от тестването, при движение с 90 км/ч, бордовият компютър регистрира разход от 7,3 л/100 км при 2000 об/мин. Получената стойност леко надхвърля обявените от производителя 6,5 л/100 км, но този режим все още остава един от най-икономичните.
Във втората част колата се движи със 110 км/ч. В този режим разходът на гориво е регистриран на 8,5 л/100 км, а коляновият вал се е въртял с 2500 об/мин. Въпреки увеличените параметри промяната не е значителна, което прави този скоростен режим добър компромис между разход на гориво и производителност.
При движение с максимално разрешената за България скорост по магистрали от 140 км/ч, негативното въздействие върху двигателя и аеродинамичните характеристики е още по-изразено. Двигателят започва да работи при 3400 об/мин, а разходът на гориво скача с 55% спрямо шофирането с 90 км/ч - до 10,2 л/100 км.