Медия без
политическа реклама

Депутатите от БСП ще изгубят и класа за прослужено време

28 Февр. 2019ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
Илияна Кирилова
Шефът на правната комисия в парламента Данаил Кирилов не прие възраженията срещу орязването на заплатите на депутатите, които бойкотират парламента.

Планът на ГЕРБ и НФСБ да лишат от заплати депутатите на БСП, които бойкотират заседанията на парламента, е на път да се осъществи. Вчера парламентарната правна комисия одобри наказателната мярка, подкрепа за която даде и „Воля“ на Веселин Марешки. Ако социалистите се върнат в пленарна зала за гласуването им обаче, има реален шанс идеята да не мине, тъй като съпротива й оказват останалите патриоти, както и ДПС. Никой така и не обясни защо толкова се бърза с този казус, вместо комисията да се захване с належащите промени в Изборния кодекс.

Орязването на заплатите ще стане с промени във финансовите правила на Народното събрание. Според предложението, направено от лидера на НФСБ Валери Симеонов, на депутати, които отсъстват без оправдание от три поредни или общо пет пленарни заседания на парламента, ще им се прави удръжка в размер на основното месечно възнаграждение и начисления клас за прослужено време. Ако заседание на парламента се провали поради липса на кворум, отсъствалите депутати ще губят цялата си дневна надница. Досега правилата определяха санкции в размер от 2/3 и при двата случая.

Споровете около предвидените нови санкции очертаха за пореден път разделението в редиците на „Обединени патриоти“. „Нямаме обективна причина да наказваме колегите от БСП, че прилагат практика, която ГЕРБ е прилагала. Когато ГЕРБ напускаха парламента, това беше върхът на демокрацията. Когато БСП напуска парламента, това е срив парламентаризма“, разкритикува предложението депутатът от ВМРО Емил Димитров–Ревизоро. Така той припомни за бойкота на парламента, който ГЕРБ организира при управлението на кабинета „Орешарски“. Тогава социалистите обсъждаха възможни санкции, но така и не се осмелиха да ги наложат.

Идеята не се хареса и на ДПС. „Работата на депутатите не се ограничава само в пленарна зала. Има комисии, има групи за приятелство, има международни делегации. Това, че не съм дошъл да натискам пулта, не ме прави неработещ народен представител“, ядоса се депутатът от движението Хамид Хамид.

В същото време с почти пълно единодушие комисията отхвърли искането на БСП от миналата година депутатската заплата да бъде фиксирана на 2976 лв. Гласуването беше съпроводено с негодуващи коментари, че не е редно социалистите да предлагат подобна мярка, ако в същото време се редят в парламента, за да получават командировъчни, въпреки отсъствието си.

Същата конфигурация - ГЕРБ, НФСБ и „Воля“, одобри и друго спорно предложение на Валери Симеонов - всяка парламентарна група да има право само на един процедурен въпрос по начина на водене за всяка точка от дневния ред. Мотивът на вносителя е, че тази процедура се използва за политически изявления и нападки, а не за посочване на нарушения при воденето на заседанието, както е предвидено в правилника. От ДПС се възпротивиха с мотива, че се ограничават правата на депутатите, което е „стъпка към диктатура“. Техните гласове обаче се оказаха недостатъчни да спрат предложението.

Още по темата