Изключвам възможността Цветан Цветанов да започне да работи за друга партия. Това заяви политологът Димитър Ганев в ефира на „Нова телевизия”.
„Това е човек, който в продължение на 12 години е вкоренил себе си в нея (б. р. – партия ГЕРБ). Ако той влезе в друг политически проект, това означава той да започне война с Борисов. На този етап няма индикации за това категорично”, добави Ганев.
Според него оставката на Цветанов е началото на процес на подмяна в ГЕРБ. „От такава промяна недвусмислено има нужда. От 2007 г. тази партия доминира в местната власт. 12 години след това е много трудно да кандидатстваш за доверието на гражданите, след като 12 години вече са видели доста от твоите резултати – на места добри, на места – не”, обясни политологът.
„Ако Борисов тръгне на война със структурите, лоялни на Цветанов – това ще бъде братоубийствена война, която ще нанесе големи щети на ГЕРБ”, добави той.
Политологът Кольо Колев смята, че ако Цветан Цветанов реши да направи собствен политически проект, той е обречен. „Ако той тръгне по тази линия, мисля, че не го чака светло бъдеще. Цветанов имаше тежест единствено като механизъм, като организационен работник на властовата партия. В чисто имиджов план беше тотална щета”, обясни той.
"Цветанов си повярва прекалено много. Той не си дава сметка къде е неговата сила – в организирането, и къде е неговата слабост – пред медиите. В резултат на което той си повярва, че е цялостен политик, който може да прави несъгласувани политики с всички в партията", обясни Колев.
Политолозите коментираха и първия присъствен ден в парламента на депутата от ДПС Делян Пеевски.
„Просто блясък, след което отново ще последва още от същото. Отново ще се потопи, отново ще играят другите от негово име и за негова сметка”, заяви Колев.
„Не виждам основание за настъпване на нов етап в дейността на Пеевски в момента”, смята и Ганев.
Със сигурност ще има промени по места в структурите на ГЕРБ. Трябва да се правят промени в организациите, но не трябва да има автоматично разпускане на цели организации, защото това не би било правилно. Това заяви пък Живко Тодоров – кмет на Стара Загора и член на Изпълнителната комисия на ГЕРБ, който също гостува в Нова телевизия.
"Трябва да се извади най-доброто от всеки един регион, да се види кой носи доверието на хората и всъщност той да бъде начело на тези организации, които по някакъв начин са показали по-слаби резултати в тази кампания. След като има слаби резултати, означава, че има някакви проблеми”, обясни той.
Тодоров също коментира оттеглянето на Цветан Цветанов от партията. "Нормално е да има емоции във всяка една такава раздяла. Тя е трудна и тежка, но в същото време партията трябва да продължи напред и трябва да се развива", каза Тодоров.
Според него Цветанов няма да пречи на ГЕРБ. "ГЕРБ е в неговата кръв и не мисля, че ще тръгне да вреди на партията. Това са нормални човешки взаимоотношения на хора, които са работили заедно, които са се привързали по някакъв начин. Никой не иска да се развалят отношенията, нито пък някой да променя своето вътрешно чувство", каза той.
Премиерът иска тази партия да я има много след него, обяви Тодоров и добави: "Всеки е до време в политиката и в партията. Нито аз, нито, които да е от старите членове може да каже, че ще бъде вечен. Така че пред ГЕРБ има много дълъг път и затова смятам, че всички тези действия са правилни, за да се направи по-голяма екипност".
Според него Цветан Цветанов няма да се обърне срещу ГЕРБ. "Не вярвам, че Цветанов ще работи за друга партия. Не вярвам да тръгне и да пречи на това, което той сам е създал. Аз съм сигурен, че този човек няма да изневери на каузата, за която е работил. Аз съм сигурен, че премиерът, с този тежък и важен ход, който е направил, гледа в хоризонта напред и гледа да се развива партията и да се отваря за млади и нови хора", обясни той.