Медия без
политическа реклама

ДНСК спря "изрядните" строежи на Арапя и Алепу

Инвеститорът на къмпинг "Градина" сам оттегли проекта си

25 Яну. 2019Обновена

Един по един скандалните строежи по морето от последните дни започнаха да спират, въпреки че кметовете на ГЕРБ в Царево и Созопол се кълняха, че всичко е законно. Днес в района на спешна проверка е шефът на ДНСК Иван Несторов.

Първият резултат проверката му отне буквално няколко часа. По обяд Несторов съобщи, че от понеделник спира строителството на плажа "Алепу", където е започнат мащабен обект с цел "укрепване на свлачище". Инспекцията е установила редица нарушения, като главна причина за решението на арх. Несторов е неспазването за поетапност за строителните дейности. По план, обясни той, първоначално е трябвало да бъде завършено брегоукрепването на пътя, но до този момент такова липсва.
Мярката все пак е временна, като срокът й ще зависи от проверката, която започва. В същото време от екоинспекцията в Бургас, разкриха, че са наложили глоба на инвеститора "Главболгарстрой" за неправомерно изсипване на земни маси доректно върху пясъците на плаж Алепу. Издадено е и предписание за почистване на ивицата.

Намери се повод да бъде спрян и другият скандален строеж - на къмпинг "Арапя". Той е на бивш общински съветник от ГЕРБ, който е собственик на терена заедно с руснак, а според кмета на Царево Георги Лапчев всичко до последния детайл е законно. Строителният обект обаче няма план за безопасност, тъй че също ще бъде запечатан - явно вкопченият в закона кмет все пак не е догледал всичко около обекта. Несторов не видя и очертания на границите на строителния обект, както и изградена инфраструктура към него.
По-рано от Созопол дойде новина за обрат в плановете и за къмпинг "Градина". Инвеститорът, който трябваше да построи ресторант, магазини и паркинг на брега при къмпинга, се отказва от проекта. Това съобщи кметът на Созопол Панайот Рейзи, цитиран от "Нова телевизия".

Ново лично мнение днес застъпва кметът на Царево Георги Лапчев по повод Арапя, където в последните дни се изсякоха десетки дървета, понеже не били гора, а собственикът на терена се кани да строи вилен комплекс от 13 къщи. "Първото разрешение за строителство е издадено през 2007 г., там ще видите параметрите за застрояване - някакъв огромен билдинг с 20 000 кв.м рзп. Ние сме се борили в продължение на няколко години да намалим размерите. Личното ми мнение е, че тук не трябва да има нищо, но факт е, че собственикът има право по закон. Това, което сме направили с много разговори с него, е да намали параметрите до тези къщи - 13 къщи зададени по проект", обясни Лапчев в ефира на Нова телевизия, видимо огорчен от коментарите по негов адрес.

Въпреки че е много обиден, че за пореден път му се налага да се обяснява защо "работим по закон", кметът все пак е сезирал районната прокуратура, "за да дойде и обследва законността и да се види откога е стартирало това, защото сега сме в хипотезата "Фейсбук" каза".

Очаквано, кметът на ГЕРБ хвърли цялата отговорност за случващото се на БСП, чиято заслуга за бетонирането на българското Черноморие е безспорна. "Преотрежданията на тези земи са правени 2005-2006-2007 г., когато БСП управляваше. Много е лесно да се пришиват стари грешки към сегашно управление и едва ли е тайна за някой, че тези сигнали минават под шапката на предстоящите избори", продължи да се жалва Лапчев. Всъщност собственик на терена е съпартиец на Лапчев - Георги Атанасов, бивш общински съветник от ГЕРБ. Кметът обаче подчертава, че имотът е бил дефиниран като различен от гора преди мандата му.

Със своите действия като кмет от 2011 г. насам Лапчев също се е доказал като верен последовател на същата тази порочна политика. И тази сутрин той не пропусна да поиска приемането на нов устройствен план на общината, като представи превратно този си стремеж с желанието за ясни параметри на застрояване и "веднъж завинаги да спре тази сага". Проектът непрекъснато се атакува от природозащитни организации, защото предвижда колосално застрояване и на последните диви места на юг.

Припомняме и личното мнение на Лапчев от вчера, изказано пред Дарик-Бургас: „Да, на морето е, но ние сме най-морската община, имаме 64 км брегова ивица - всичко ни е на морето. И в случая, строителството е законно. Спазени са всички изисквания, проверил съм в детайли. Не можем да тръгнем да национализираме, защото някой е решил, че това не му е красиво. Ваш колега наскоро ме попита: „Знаете ли, че през 30-те и 40-те години тук е имало дюна?“ Не знам, защото тогава не съм бил роден. Но сигурно преди две хиляди години тук е било морско дъно. Да сезираме института по Океанология ли и да търсим водни бозайници...“.

Ключови думи:

лапчев, Арапя, Царево

Още по темата