Меси вече е само на ръка разстояние от мечтата на цяла Аржентина

Капитанът на "гаучосите" изравни рекорд на Матеус и застана редом до Кочиш и Клинсман

13 Дек. 2022
Лионел Меси отправя благодарности към небето след попадението си от дузпа във вратата на Хърватия, с което откри пътя на Аржентина към финала на Мондиал `22 в Катар.

Аржентина се класира за шести път за финала на световното първенство по футбол и в неделя ще има шанс да се бори за третата си титла. В първия 1/2-финал от Мондиал `22 в Катар "гаучосите" сразиха настоящия вицешампион на планетата Хърватия с 3:0.

Двубоят на ст. "Лусаил" в едноименния град, който на 18 декември ще приеме и сблъсъка за трофея, беше решен още през първото полувреме. Прагматичната игра на южноамериканците доведе до два гола в разстояние на пет минути точно преди почивката.

Резултата откри вездесъщият Лионел Меси от дузпа в 34-тата мин., отсъдена за нарушение на хърватския вратар Доминик Ливакович срещу откъсналия се Хулиан Алварес. В 39-ата мин. самият 22-годишен талант от "Манчестър Сити" се разписа след забележителен индивидуален пробив през целия терен.

За капитана Меси това беше пето попадение от началото на XXII световно първенство и той се изравни с досегашния едноличен лидер в турнира и свой съотборник в "Пари Сен Жермен" - французина Килиан Мбапе. През втората част аржентинският №10 имаше шанс и да увеличи головата си сметка, но негов остър изстрел от близко разстояние беше отразен от Ливакович.

Вместо това Лео демонстрира гения си другояче - навързвайки цялата защита на "ватрените" и асистирайки за втори гол на Алварес, оформил крайния резултат в 69-ата мин.

Двубоят имаше историческа стойност за Меси, тъй като беше негов 25-и в шампионата на планетата и той изравни рекорда на германската легенда Лотар Матеус за най-много мачове в турнира на ФИФА.

Освен това 7-кратният носител на "Златната топка" вече има общо 11 гола на световни първенства, с които се изравни на 6-о място във вечната ранглиста с унгареца Шандор Кочиш и германеца Юрген Клинсман. Начело в голмайсторската класация на всички времена е друг играч от Бундестима - Мирослав Клозе с 16 попадения, а пред аржентинеца останаха още само четири футболни икони - Луиш Назарио де Лима Роналдо (15), Герд Мюлер (14), Жюст Фонтен (13) и Пеле (12).

Лионел Меси пък отново е само на една ръка разстояние от сбъдването на мечтата на цяла Аржентина - спечелване на трета световна титла след 1978 и 1986 г. "Албиселесте" играха още два финала оттогава, но ги загубиха с един и същи резултат срещу един и същи съперник - 0:1 срещу Германия през 1990 и 2014 г. (втория път с Меси в състава). Тимът има и още едно поражение в последния мач - срещу Уругвай с 2:4 в първото издание на първенството през 1930 г.

Противникът в мача за титлата през 2022 г. ще бъде определен в сблъсъка между Франция и Мароко утре вечер на ст. "Ал Байт" в Ал Хор.