Медия без
политическа реклама

Боксьорка с мъжки показатели разплака италианка с два удара в Париж

Премиерът на Италия призова за изваждане на компрометираните състезателки, а БОК поиска реакция от оргкомитета

01 Авг. 2024Обновена
Разплаканата Анджела Карини се отправя към ъгъла си, съпроводена от усмихващата се иронично Хелиф
ЕПА/БГНЕС
Разплаканата Анджела Карини се отправя към ъгъла си, съпроводена от усмихващата се иронично Хелиф

Скандалът с допуснатите до участие от МОК две боксьорки с мъжки XY хромозоми продължава. Днес едната от скандалните участнички - алжирката Имане Хелиф буквално преби за 45 секунди първата си противничка в кат. 66 кг - италианката Анджела Карини и това наля допълнително масло в огъня.

Две боксьорки, дисквалифицирани на тестовете за пол заради наличие на мъжки хормони, са допуснати от МОК на олимпийския турнир по бокс. Едната от тях е на пътя на Светлана Каменова към медал в Париж 2024.

Двубоят на олимпийския ринг продължи точно 46 секунди. В тях Хелиф нанесе само два удара на Карини. След първия италианката отиде при треньора си и поиска да се откаже, но той я разубеди. Но след втория Карини се разплака и с разкървавен нос се отказа от мача, съпроводена от ироничната усмивка на алжирската боксьорка-мъж.

"Нямаше как да продължа. Усетих голяма болка в носа и казах "стоп". Нямаше смисъл да продължавам. Още от първия удар от носа ми потече кръв - каза 25-годишната Карини, бивша световна вицешампионка. - Това можеше да е мачът на живота ми, но трябваше да мисля на първо място за сигурността си. Аз тренирам с брат си, винаги съм била на спаринги срещу мъже. Но днес болката беше прекалено силна."

Хелифи категорично отказа да говори пред медиите, но все пак направи наперено изявление пред БиБиСи:

"Аз съм тук за златото. Ще се бия с всеки, ще се бия с всички тях".

А Алжирският олимпийски комитет я защити с изявление, в което се казва, че той "строго осъжда неетичното нападение и злепоставяне на нашата уважавана спортистка Имане Хелиф, която е мишена на безпочвена пропаганда от определени чуждестранни медийни издания. Такива атаки към нейната личност и чест са несправедливи, особено когато тя се подготвя за върха в своята кариера - олимпийските игри. Алжирският олимпийски комитет ще вземе нужните мерки, за да защити нашата шампионка."

МОК отново бе засипан с въпроси относно допускането на двете боксьорки-мъже до олимпийския турнир и точно преди срещата Хелиф-Карини говорителят на олимпийския комитет Марк Адамс заяви: "Повтарям, че всички състезатели съответстват на правилата за допустимост. Тук говорим за реални хора. И, между другото, това не е въпрос на транссексуалност. Трябва да е напълно ясно".

След отказването на възпитаничката му треньорът на Карини каза, че все още не знае дали носът ѝ не е счупен, което ще покажат медицинските прегледи. "Много хора от Италия ѝ се обадиха и ѝ казваха: "Моля те, не го прави, не излизай на ринга. Това е мъж, опасно е".

Въпросът придоби и политически оттенък, след като италианският премиер Джорджа Мелони също взе отношение.

"Смятам, че спортисти с генетични мъжки характеристики не трябва да участват в женски състезания - каза тя през агенция ANSA. - И не става въпрос за дискриминация на когото и да е, а за защита на правата на спортистките, които трябва да имат възможност да се състезават равнопостовени".

Според Мелони двубоят е бил нечестен. "Става въпрос и за безопасност. Смятам, че трябва да се отчитат последствията, това бе нечестна битка", каза италианският премиер.

Другата, допусната от МОК боксьорка с XY хромозоми - тайванката Лин Ю-Тин, пък е потенциален съперник на българката Светлана Каменова в кат. 57 кг. Двете ще се качат на ринга утре за 1/8-финалните си боеве. Каменова ще боксира срещу ирландката Михаела Уолш, а тайванката - срещу Ситора Турдибекова (Узб). Ако и двете победят, ще се срещнат за място на полуфинала, което осигурява минимум бронзово отличие.

Последните събития накараха и Българския олимпийски комитет да излезе със становище, в което се казва

"БОК за пореден път подвига въпроса за стриктното спазване на равнопоставеността при отделните полове в олимпийските игри Повод за тревогата ни е участието в женския турнир по бокс на Имане Хелиф (Алж) и на Лин Ю-тин (Тайв), които преди време не издържаха тестовете за пол и бяха спрени от участие в женските боксови турнири на световно ниво, а сега необяснимо как са записани в програмата на олимпийските игри в Париж при дамите.

По този повод генералният секретар на БОК Белчо Горанов и главният лекар на олимпийската ни делегация д-р Стефан Стругаров се срещнаха още на 27 юли с проф. д-р Роалд Бар, председател на Групата за Париж 2024 на Медицинската и научната комисия на МОК, на срещата присъстваше и д-р Джейн Торнтон, която е назначена за новия научен и медицински директор на МОК. Д-р Бар обясни, че двамата спортисти са допуснати до Игрите в Париж, спазвайки всички правила и отговаряйки на всички критерии, както и че МОК няма практика и няма да провежда тестове за полова принадлежност щом в паспорта пише пол „женски“. От своя страна БОК заяви, че иска да подаде официална жалба по случая, на което д-р Бар отговори, че такава жалба няма да бъде уважена, но ако все пак се настоява за това, то тя трябва да се адресира до МОК, нещо, което БОК възнамерява да направи [...]

Твърдо сме решени да отстояваме правата не само на българските, но на всички състезателки, които ще бъдат потенциално ощетени от участието на представители на другия пол в надпреварите на жените. Наред с това, изразяваме своето притеснение за здравето на състезателките, тъй като е научно доказано, че ударите на мъжете са много по-силни от тези на жените и могат да доведат до тежки наранявания и трайни травми.

БОК се надява това становище да доведе до реакция от отговарящите за организацията и коректното провеждане на боксовия турнир на олимпийските Игри в Париж."

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Париж 2024, бокс

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?