Медия без
политическа реклама

Стотици бежанци в Турция тръгнаха към Европа

Йенс Столтенберг свиква извънредно заседание на НАТО по искане на Турция

28 Февр. 2020Обновена
EPA/БГНЕС

Стотици мигранти в Турция се насочиха към граничните региони с Европа, съобщиха местните медии, след като Турция реши повече да не пречи на сирийските бежанци в опитите им да достигнат Европа по суша и море.

По-рано днес "Ройтерс" и турски медии, позовавайки се на официални източници от турската страна, съобщиха, че на турската полиция, брегова охрана и гранични части е наредено да не реагират, като според запознати отварянето на границите ще трае 72 часа.

Вчера също се появиха съобщения за възможно пропускане на сирийски бежанци към Европа от страна на Анкара. Причината е рязката ескалация на напрежението в Сирия - вчера след въздушен удар от авиацията на Башар ал Асад срещу турска база в северозападна Сирия загинаха поне 33 войници. Още няколко души са тежко пострадали при нападението в Идлиб, каза губернаторът на Хатай Рахми Доган. Други съобщения твърдят, че жертвите сред турските военни са повече. Решението за отваряне на границите е било взето заради

 

невъзможността да бъдат спрени около 1 милион сирийци на границата с Турция,

 

бягащи от бомбардировките на сирийската и руската авиация в провинция Идлиб.

"Казахме, че не можем да се справим с натиска на новопристигналите бежанци", заяви говорителят на управляващата партия на Ердоган Йомер Челик пред телевизия Си Ен Ен-Тюрк.

Близо 300 мигранти пристигнаха в провинция Одрин на границата с Гърция с опит да отидат в Европа, съобщи агенция DHA, цитирана от БГНЕС. Групата включва сирийци, иранци, иракчани, мароканци и пакистанци, които са казали, че са дошли на границата, след като са чули новината за войниците. Друга група мигранти е пристигнала на брега на Айваджик в Чанаккале, Западна Турция, и иска да отиде до Лесбос с лодки, след като чули информацията за "политика на отворени врати", предаде DHA.

 

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг съобщи, че свиква извънредно заседание

 

на посланиците на държавите от пакта. Посланиците ще обсъдят обстановката в Сирия по искане на Турция. Уточнява се, че искането е по чл. 4 от Вашингтонския договор, според който всяка държава от алианса може да поиска консултации със своите съюзници, ако установи заплаха за своята сигурност, териториална цялост или политическа независимост.

Столтенберг снощи осъди въздушните удари на Сирия и Русия в сирийската провинция Идлиб. Това стана в телефонен разговор с турският външен министър Мевлют Чавусоглу. Най-малко 33 турски войници бяха убити вчера в Идлиб при въздушни удари, които според Турция са дело на сирийската армия. Анкара нанесе ответни удари по позиции на армията на сирийския президент Башар Асад. САЩ призоваха за прекратяване на настъплението в Идлиб и изразиха подкрепа за Турция.

 

Турският лидер Ердоган направи спешна среща  на Съвета по сигурността

 

в четвъртък вечерта, на която присъстваха ръководителите на агенциите за сигурност и външният министър. "Нашият министър проведе телефонен разговор с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг", се казва в изявление на турското външно министерство.

Ердоган каза по-рано, че Турция все още не е получила задоволителен резултат в преговорите с Русия за Идлиб и е готова за започване на военна операция в този регион. Говорителят на руския президент Дмитрий Песков нарече това „най-лошият сценарий”. Ердоган каза още, че е призовал Путин да окаже натиск върху сирийския президент Башар Асад, така че сирийската армия да спре настъплението в провинция Идлиб и да се оттегли от турските наблюдателни пунктове до края на февруари, в противен случай предстои военен отговор от турска страна.

По-рано руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Турция не е в състояние да изпълни няколко ключови задължения за решаване на проблемите около сирийската провинция Идлиб. По-специално тя не разграничава въоръжената опозиция, която е готова за диалог с правителството в рамките на политическия процес, от терористите.

 

Турските части обстрелват позициите на сирийската правителствена армия и руски самолети

 

в провинция Идлиб, съобщи по-рано в репортаж "Русия-24". Според тв канала, действията на Анкара са отговор на авиоудара, при който загинаха най-малко двама турски войници. Според вестник „Сабах“, още двама войници са ранени. Не е уточнено обаче кой точно е извършил атаката.

"Сирийските военни в буквалния смисъл спасяват авиацията – собствената и руската. Самолетите на сирийските и руските ВВС дават отпор на бойците отново и отново", каза Евгений Подубни, ръководител на пресслужбата в Близкия Изток и Северна Африка.

Според него турските сили активно използват преносим зенитно-ракетен комплекс. Руските и сирийските самолети използват топлинни капани за защита от огъня.

По-рано сирийската държавна агенция САНА съобщи, че бойците с подкрепата на турската армия са започнали офанзива в района на град Саракиб в провинция Идлиб. Турският лидер Тайип Ердоган заяви, че все още не е получил задоволителен резултат при преговорите с Русия за Идлиб и Анкара е готова за започване на военна операция в този регион. Говорителят на руския президент Дмитрий Песков нарече този сценарий най-лошия възможен.

На свой ред сирийският президент Башар Асад подчерта, че армията на страната ще продължи с освобождението на провинциите Алепо и Идлиб, въпреки реакцията на Турция. 

Коментар на Руслан Трад, специалист по Близкия Изток. Текстът е публикуван в профила му във Фейсбук :

"Предполагам, че вече много от вас са чули новината за отварянето на границите от страна на Турция за всеки, който иска да тръгне към Европа. Ако не сте чули, то със сигурност скоро ще попаднете на истерични коментари и изместване на фокуса от причините.

1. През последното денонощие има сериозна военна ескалация по турско-сирийската граница. Вчера беше извършен удар върху турски щаб в Северозападна Сирия, при който загинаха 33 войници. Всички данни показват, че ударът е от руската авиация, а не от силите на Асад. Това е само въпрос на академично уточняване, защото руснаците и сирийското правителство действат в координация на всички нива и подобна атака не би могла да се случи своеволно. Атаката е била планирана, предвид факта, че се знае какъв обект се поразява - Турция и Русия споделят данни за местонахождението на своите сили в Сирия. Ударът се случи на фона на няколко важни събития: сражения и последвалото падане на стратегическия град Саракеб в ръцете на бунтовническите сили, провал на дипломатическите преговори между Анкара и Москва, и напълно безплодно събрание на Съвета за сигурност на ООН. Подобна атака може да се счита за предупреждение от Русия заради несъгласието на Анкара с офанзивата на силите на Асад.

2. До сегашната ескалация се стигна след два напрегнати месеци в Сирия, където офанзивата на Асад наруши всяко едно споразумение между Русия и Турция за установяване на т.нар. буферна зона около провинция Идлиб. Бяха атакувани редица военни постове на Анкара, намиращи се в Идлиб по силата на споразуменията. Досега турските сили бяха бомбардирани няколко пъти, като жертвите им преди вчера бяха 23.

3. По турско-сирийската граница има над милион бежанци, разселени от настъпващата армия на Асад. Преговорите за спиране на тази офанзива се провалиха многократно. В резултат, има хуманитарна катастрофа в Северозападна Сирия, където над 60% от бедстващите са жени и деца. Границата между Турция и Сирия остана затворена.

4. Русия знае добре, че в момента НАТО е разединена организация и е много малък шансът някой да подкрепи реално Турция при ескалация. Със закупуването на С-400 напук на Алианса, Анкара си вкара автогол и отчужди своите съюзници. Москва знае това пределно добре. Също така, ЕС и НАТО продължават да си мислят, че може да има постигане на дипломатическо решение в Сирия - наивност, за която плащат с живота си стотици хиляди. В Сирия войната се развива и няма изгледи да спира сега.

5. В Турция има вътрешна опозиция към поемането на още бежанци от Сирия. Предвид вътрешната обстановка и военния натиск по границата със Сирия, а също и при липсата на активност на Европа и Запада, Анкара реши да отвори границите към Европа, давайки възможност на всеки желаещ да тръгне по бежанските пътища. За мен това е грешно, но очаквано решение. В Турция има 3,6 милиона бежанци, още милион и половина са по границата. Това не е нещо ново - знае се от години и никой не бива да е изненадан."

Още по темата