Медия без
политическа реклама

Руските зенитни системи за Сърбия преминаха над България

22 Февр. 2020
Ютюб
Ан-124 Руслан

Руски самолет Ан-124, транспортиращ зенитно-ракетния комплекс „Панцир С1“, е излетял от от московското летище „Внуково“ за Сърбия. Самолетът прелетя над въздушното пространство на България, съобщава „Спутник“.

На борда на товарния самолет са били първите две от общо шест системи „Панцир С1“, които Белград договори с Москва миналата година. Полетът на руския самолет с бойна техника бе разрешен от българския министър на отбраната Красимир Каракачанов. Полетът е съгласуван и с министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

Доставките на всичките шест комплекса „Панцир“ трябва да приключат до края на този месец.

 

"СЕГА" ПРИПОМНЯ

На 24 октомври 2019 г. сръбският президент Александър Вучич обяви, че страната е поръчала зенитни комплекси „Панцир“. Системата е предназначена за близка защита на граждански и военни цели от въздушни атаки при всякакви метеорологични условия, климат и радиоелектронна обстановка, денем и нощем. Комплексът може също така да защити отбраняемия обект от земни и водни заплахи.

Въоръжението на „Панцир“ се състои от 12 ракети земя-въздух, готови за изстрелване (по шест ракети във всеки контейнер). Ракетите имат максимален обсег от 20 км и 30 км и са оборудвани с бойна глава с тегло 20 кг. Въоръжението на комплекса включва също 30-мм оръжие с обхват до 4 000 м и височина до 3 000 м. Ракетите се използват за борба с цели в далечна зона на обхват, докато оръжието се използва за унищожение на цели в близка зона.

В края на ноември 2019 г. руски самолети със зенитно ракетни комплекси С-400 и „Панцир“ отново прелетяха над територията на България на път за Сърбия. Там се състоя съвместно сръбско-руско учение, което беше наблюдавано и от президента Александър Вучич. Полетите тогава също бяха осъществени след разрешение на министъра на отбраната Красимир Каракачанов.

Военни експерти коментираха, че присъствието на най-съвременните руски зенитни ракетни комплекси на територията на Сърбия създава проблем за съседните държави-членки на НАТО – Румъния, България, Гърция и Унгария, защото могат да контролират полетите на техните ВВС в региона.

Ключови думи:

ПАНЦИР, България, Сърбия

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?