Медия без
политическа реклама

Лондон удължава визите на мигрантите, работещи в здравната сфера

12-годишно момиче почина в Белгия от COVID-19 и стана най-младата жертва на заразата в Европа

31 Март 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС

- Британските работни визи на медиците-мигранти, които са първа линия в борбата с коронавируса на Острова, ще бъдат автоматично удължени, обявиха от Министерството на вътрешните работи в Лондон. Визите на лекари, медицински сестри и парамедици, изтичащи преди 1 октомври 2020 г. , автоматично ще бъдат удължени за още една година. Около 2800 мигранти ще могат да се възползват от мярката, която ще важи и за членовете на техните семейства, уточняват от ведомството. 

Министерството също така вдигна и ограничението за броя на часовете, които международните студенти в медицински специалности могат седмично да работят в здравната система. Освен това на новопростигналите от чужбина медицински сестри ще бъде отпуснато повече време от обичайното, за да се явяват на необходимите изпити. Това ще им даде възможност активно да се включат сега в борбата с коронавируса.

Швеция, която досега отказваше да приеме по-строги мерки срещу разпространението на COVID-19, обяви, че увеличава броя на тестваните за заразата, както и въвежда пълна забрана за посещения в домовете за възрастни хора. Първоначално ще се започне с масово тестване на медицинските служители и хора, заемащи ключови постове."Правителството даде инструкции на националните здравни власти да разработят бързо национална стратегия за увеличаване на броя на извършваните тестове за коронавируса. Целта е тестовете да обхванат и други приоритетни групи", обяви вицепремиерът на страната Исабела Льовин, цитирана от местните медии. Планирано е да бъдат тествани около 36 000 души, а населението на Швеция е около 10 милиона. 

Заразените с коронавирус в страната са 4435, а жертвите са 180, като за последното денонощие броят им се е увеличил с 34. 

12-годишно момиче почина от коронавирус в Белгия. Смята се, че това е най-младата жертва на заразата в Европа. Вирусологът Еманюел Андре подчерта, че това се случва изключително рядко. През уикенда в САЩ от COVID-19 почина и бебе, което не беше навършило 1 година.

- Гърция затегна още повече ограничителните мерки в борбата с разпространението на коронавируса. Кметът на Солун наложи пълна забрана за движение по крайбрежната алея, след като през уикенда там е имало струпване на хора. Постовени са заграждения, които не позволяват достъп на гражданите до крайбрежната алея. В района патрулира полиция, а нарушителите на ограниченията ще трябва да заплатят глоба в размер на 150 евро. Полицията в цялата страна, в която излизането е разрешено само при крайна необходимост, безкомпромисно налага глоби при нарушаване на мерките. За седмица са глобени почти 10 000 души. "Следващите десет дни са критични, стойте в къщи", предупреждават от Министерството по здравеопазването.

До 6 април, но с възможност за удължаване, в Гърция е в сила пълна забрана за придвижване, като хората могат да напускат домовете си само за закупуване на храни, лекарства, посещение при лекар. Позволено е да излизат и на хора,които спортуват, но по единично, за разходка на домашни животни и за придвижване до работното място. Гражданите, които искат да излязат навън, трябва да представят попълнена и подписана декларация, че имат уважителни причини за това.  Забранено е също така в един автомобил да пътуват двама души. В надзора дали огранчителните мерки се спазват освен органите на реда участват дронове и хеликоптери.

За първи път гърците ще отбележат Великден по домовете си и със затворени църкви, предаде БНР. Властите бяха категорични, че няма да се допуска движение от градовете към провинцията с цел ограничаване на разпространението на заразата.

Положителните проби в Гърция са 1212, а жертвите са 46. 

- В италианския град Милано откриха изградена за 10 дни болница, в която ще се лекуват заразени с коронавируса. Лечебното заведение е на територията на изложбения комплекс "Фиера Милано", който е един от най-големите в Италия. Шефът на новата болница Ецо Белери обяви, че в клиниката ще бъде "най-голямото отделение за интензивна терапия в Италия". Новата полева болница е изградена върху панаирните площадки и е с капацитет от 200 легла.Болницата ще стане символ на възстановяването на региона, заяви Атилио Фонтана, губернатор на северната италианска област Ломбардия, от където тръгна заразата в страната. Италия засега даде най-много жертви в борбата с коронавируса - 11 591, а броят на заразените надхвърля 101 хил. души.

Броят на починалите от коронавируса в Италия нарасна с 837 души в последните 24 часа и общо те са 12 428. Потвърдените случаи на заразени с COVID-19 нараснаха с 4053 до 105 792. Вчера положителнитe проби бяха 4050, а в неделя бяха 5 217. Сравняването на данните дава надежда, че кривата на растеж на новите инфекции вероятно започва да оформя началото на плато.

Няма доказателства, че антималарийното лекарство хидроксихлорохин е ефективно при лечението на COVID-19, заяви говорител на ЕК, като цитира вътрешен доклад на Европейската агенция по лекарствата. "Ефективността на хидроксихлорохин при лечението на пациенти с COVID-19 към днешна дата не е доказан", каза говорителят, цитиран от информационните агенции. От EK поясниха също, че няма данни за положителните ефекти срещу коронавируса нито на хлорохин, нито на друго антималарийно лекарство. Преди дни американският президент Доналд Тръмп обяви, че хидроксихлорохин може да направи революция в медицината заради потенциалния му положителен ефект в борбата срещу COVID-19. Водещият американски специалист по инфекциозни болести д-р Антъни С. Фаучи обаче каза, че засега няма научни доказателства за това.

Ново изследване, направено в болница в Ухан, откъдето тръгна пандемията, показва, че хидрохлороквинът има потенциал да се използва като лечебно средство в борбата с COVID-19, съобщават информационните агенции. В него са участвали 62-ма болни, като половината са приемали 400 милиграма хидрохлороквин дневно, а останалите не са получавали от препарата. Средната възраст е била 44,7 години. Белите им дробове били анализирани със скенер преди началото на изследването и след 5-дневно лечение. В края на този период пациентите, които заедно с хидрохлороквин са приемали и други медикаменти, били в значително по-добро здравословно състояние в сравнение с останалите. Авторите на изследването обаче остават предпазливи, като казват, че потенциалът на хидрохлороквин за лечение на коронавируса е частично потвърден. 

- С почти 9300 нови случая на коронавируса, Испания продължава да се доближава до Италия по брой заразени и починали и скоро ще е третата страна със 100 хил. положителни проби, сочат новите данни на здравното министерство на страната. С 849 починали за денонощие днешната равносметка е за нов рекорд - предишната най-висока стойност бе отчетена в неделя и бе за 838 души.

Общо починалите стават 8269, вторият най-висок брой след Италия, където те са над 12 000.

Хоспитализираните от началото на кризата е почти 50 хил. души. От тях към момента 5607 са в интензивни отделения.

Добри са новините за оздравелите - те са над 19 хил. души.

Новата информация за епидемията в Испания се обявява в първия ден от въведените рестриктивни мерки за борба с епидемията от правителството на Педро Санчес. Управляващите се надяват с икономическата парализа, която ще причини значителни щети за страната, да ограничат придвижването в страната през работните дни до обичайното за почивните и да намалят ситуациите, в които може да се предаде заразата.

- Градските власти в чешката столица Прага започнаха да настаняват бездомници в хотели, хостели и др., за да ограничат разпространението на коронавируса. Това обяви кметът на града Зденек Хриб, цитиран от местните медии. Властта затвори центровете за настаняване на хората, останали без покрив над главите си, заради големия риск от разпространение на заразата там. В подобни центрове ежедневно са настанявани около 330 души. "Взехме пример от добрите практики в чужбина", обяснява Адам Забрански, който отговаря за жилищното настаняване в чешката столица. Според него подобни мерки са били предприети в Чикаго, Париж и Лондон. Той каза също, че целта е да бъдат осигурени легла за между 330 и 500 бездомници.

Междувременно стана ясно, че чешките власти тестват нова IT система за бързо проследяване на контактните на заразените с коронавирус, за да се ограничат разпространението на COVID-19. Тя използва данни от мобилните телефони и банкови карти на хора с положителни проби, за да проследи движението им, но след като те изрично дадат съгласието си. „Така се генерира времева карта, която показва ... например, че мъж е прекарал половин час на ъгъла на две улици“, заяви говорителката на проекта Covid19cz Ирена Затлукалова.

Тази система, която в момента се тества в югоизточен чешки регион, предвижда контактните лица след това ще бъдат поставени в кратка изолация от максимум три дни, докато неизлязат резултатите от тестовете им. „Ако тестовете са отрицателни, те могат да се върнат към ежедневието. Ако са с положителен тест, те ще влязат в пълна карантина“, каза зам.-министърът на здравеопазването Роман Примула. Премиерът Андрей Бабиш изрази надежда новата система да бъде въведена в цялата страна до 12 април. Броят на заразените с коронавируса в Чехия е над 300 души, а жертвите са 24.

- Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен предупреди, че въведените извънредните мерки заради борбата с коронавируса не трябва да са в разрез с основните принципи и ценности, залегнали в договорите на ЕС, съобщиха от пресслужбата на институцията. „Демокрациите не могат да работят без свободни и независими медии. Сега е по-важно от когато и да било журналистите да могат да вършат работата си свободно и точно, така че да  се противопоставят на дезинформацията и да има гаранция, че гражданите имат достъп до ключова информация. Всички извънредни мерки трябва да са ограничени до необходимото, както и да бъдат пропорционални. Освен това не трябва да продължават вечно“, категорична е шефката на ЕК.

Изявлението си Фон дер Лайен направи ден, след като парламентът в Унгария одобри спорен закон, даващ неограничения правомощия на премиера Виктор Орбан в условията на извънредно положение, обявено заради COVID-19. Министър-председателят ще може да управлява с укази на практика за неопределено време. Законът също така предвижда лишаване от свобода до 5 г. за всички, които възпрепятстват мерките за борба с коронавируса и за тези, които разпространяват "фалшиви" новини относно действията на правителството.

- Германският град Йена направи задължителни предпазните маски на публични места. Това е първото населено място в страната, което въвежда подобна мярка в борбата с разпространението на коронавируса. Изискването влиза в сила от следващата седмица, като без предпазни маски ще бъде забранен достъпът до магазини, обществения транспорт и публични сгради. "По този начин ще се повиши безопасността за служителите в обществения сектор. Освен маските като защитно средство могат да се използват и шалове, но те трябва да покриват носа и устата", се каза в събощението на местните власти. 119 са положителните тестове за COVID-19 в град Йена, който се намира в провинция Тюрингия. 

Германия няма да смекчи наложените ограничителни мерки в борбата с разпространението на COVID-19 преди 20 април, обяви Хелге Браун, началник на кабинета на канцлера Ангела Меркел пред в. “Тагесшпигел”. Водещият германски експерт Лотар Вилер, който е и директор на Института "Роберт Кох", пък предупреди, че не е изключено и в Германия да стане така, че да има повече пациенти, отколкото респиратори.  Пред в. “Франкфуртер Алгемайне Цайтунг” той твърди, че Германия все още се намира в началото на епидемичната вълна. Вилер е категоричен, че „социалната дистанция е единственият инструмент, който помага, защото COVID-19 е изцяло нова болест, за която няма още нито ваксина, нито терапия”. “Заболяването се развива на приливи и отливи. Всички ние ще сме засегнати от епидемията през следващите няколко месеца”, казва Вилер пред “Франкфуртер Алгемайне Цайтунг”. В Германия заразените вече са над 60 000.

- Румънското правителство наложи карантина на източния град Сучава и осем съседни села, за да ограничи разпространението на коронавируса, след като се оказа, че една четвърт от заразените в страната са в района, предаде БНР. В Румъния, която е в извънредно положение от 16 март, има регистрирани 2109 заразени с COVID-19, смъртните случаи са 65.

При население около 100 000 души в Сучава има 593 потвърдени случая на коронавирус. Там са и 1/3 от смъртните случаи, както и над половината от заразените в страната 285 лекари, сестри и друг медицински персонал. Здравният министър Нелу Татару каза, че разпространението на болестта в окръга се дължи на лош мениджмънт и хора, които не спазват правилата за самоизолиране.

Карантината в Сучава ще продължи до средата на април, когато приключва 30-дневният период на извънредното положение. Движението в останалата част на страната е ограничено от почти седмица.

- В Австрия, където маските също станаха задължителни, се наложи също да се въведе гратисен период, тъй като там супермаркетите бяха задължени да раздават маските, но те се оказаха неподготвени.

- Mинистерството на здравеопазването и социалните въпроси в Албания съобщи късно снощи, че 82-годишна жена от Тирана е починала от COVID-19, което увеличи броя на жертвите от епидемията в страната на 12. Според официални данни, публикувани вчера, в страната има общо 223 заразени с коронавируса, 44 от които са били излекувани.

- В разгара на пандемията от коронавирус в Италия най-засегнатата страна в Европа обяви и добра новина. 101-годишен мъж от Римини е изписан от болницата миналата седмица, след като организмът му е победил COVID-19. Столетникът, идентифициран само като "Г-н П." от властите, е роден по време на пандемията от испански грип, който се разпространява по целия свят през 1918-1919 г.

След като тестът му за COVID-19 се оказва положителен, г-н П. е приет за лечение в болница "Инферми" в Римини. Миналата сряда семейството му го е прибрало обратно вкъщи, изпращайки "послание на надеждата" в тези мрачни времена.

Пандемията от грип през 1918 г. заразява 500 млн. души (около 1/3 от населението на света по онова време) и убива 50 млн. от тях. "Той е бил свидетел на всичко това - коментира зам.-кметът на Римини пред местен вестник. - Г-н П. показа, че дори на 101 години бъдещето все още не е писано."

Към днешна дата броят на заразените с коронавирус в глобален мащаб достига 837 016 души. Общият брой на смъртните случаи е 41 239, а на излекуваните - 174 502.

Най-голям брой заразени има в САЩ – 176 518 души, следвани от Италия със 105 792 случая и Испания с 94 417. Броят на жертвите на коронавируса в САЩ вече е по-голям отколкото този в Китай. Заразата отне живота на 3580 американци, а в азиатската страна от COVID-19 са починали 3305. Коронвирусът досега взе най-много жертви в Италия - 12 428, следвана от Испания с 8269, а САЩ вече се нареждат на трето място по този показател.

На над 1 милион американци са направени тестове за коронавирус, обяви американският президент Доналд Тръмп. "Направихме историческа стъпка в борбата срещу коронавируса. Вече са тествани над един милион американци, повече от която и да е друга държава. Следващите 30 дни ще бъдат предизвикателство за нас и ще бъдат изключително важни!", каза той на пресконференция в Белия дом. САЩ започнали да получават защитни облекла от чужбина. "Имаме отлични отношения с много страни. Китай ни изпрати някои неща. Русия ни изпрати много голям самолет с медицинско оборудване. Това е много мило", заяви Тръмп. Страната му пък ще предостави на Италия медицински принадлежности за около 100 млн.долара.  

Според Тръмп САЩ ще бъдат в "много добра форма" по отношение на броя на апаратите за изкуствено дишане, налични в момента, в който дойде пикът на пандемията в Северна Америка. Държавният глава подчерта, че поне 10 американски компании правят медицинските изделия, а част от тях дори може да бъдат изнесени. На въпрос на Си Ен Ен дали предишните му коментари, опровергаващи заплахата от избухването на епидемията са неверни, Тръмп отговори, че те са "всички верни". "Не искам паника в страната. Бих могъл да предизвикам паника много по-добре дори от вас", обясни той.

Още по темата