Медия без
политическа реклама

Радев: Вие видяхте ли подписа на външната министърка?

Велислава Петрова определи скандала с "Коалицията на желаещите" като "буря в чаша вода"

17 Юли 2026Обновена
Румен Радев
БГНЕС
Румен Радев

Вече втори ден казусът дали външната министърка Велислава Петрова е подписала декларацията на "Коалицията на желаещите" за Украйна остава неразрешен. Пред журналисти в парламента премиерът Румен Радев каза, че Петрова не е подписвала такъв документ въпреки официалното съобщение на сайта на украинското президентство, където фигурира името ѝ, както и появилата се от подписването снимка. Самата Петрова пък каза малко по-късно, че "такъв тип декларации не се подписват, приемат се постоянно на такива формати".

"Вие видяхте ли подпис? Няма подпис и няма и да видите, така че се учудвам с каква увереност разпространявате обратната информация", каза Радев на парламентарните репортери.На въпрос защо тогава името на Петрова фигурира на официалното съобщение от подписването на сайта на украинското президентство, Радев лаконично отговори "питайте домакините". "Министър Петрова отиде там (в Киев - б.а.), за да продължи разговорите, които имах с президента Зеленски. В рамките на един месец проведохме три срещи, поискани от него по време на различни международни събития", каза премиерът. Остава неясно защо външната министърка, която по образование е вирусоложка, е изпратена да преговаря по енергийни теми. 

Радев категорично отхвърли появилите се слухове за неразбирателство в кабинета по отношение на войната в Украйна. По думите му дискусиите с участието на Петрова са засегнали енергетиката и икономиката. "Това бяха важни разговори за взаимноизгодно сътрудничество в енергетиката и икономиката. Госпожа Петрова продължи този диалог. Имаше и разговори с "Нафтогаз", при които виждаме сериозен потенциал и перспектива", каза Радев. 

Велислава Петрова определи като "спекулации" и "буря в чаша вода" скандалът с подписа ѝ, като няколко пъти изтъкна, че в декларацията "няма нищо ангажиращо". "Трябва да се замислим защо точно тази седмица се развива тази буря в чаша вода - в понеделник ясно показахме, че България може да защитава своя национален интерес и да не бъде изолирана, а нашите резерви да бъдат взети предвид  и да излязат от сакнционния пакет, и въпреки това ние да го подкрепим. Развива се буря с цел да отмести влиянието върху това. За първи път от доста време Блъгария се бори за своя интерес и трябва да приемем, че това ще е така", каза Петрова. В сряда руският патриарх Кирил, собственикът на "Лукойл" Вагит Алекперов и председателят на обединението, което снабдява мотрисите на софийското метро с резервни части, Искандир Махмудов, са трите лица, извадени от 21-вия санкционен пакет на ЕС срещу Русия по искане на България. 

От изказването на Петрова не стана ясно какво представлява декларацията, нито с какво е ангажирана страната ни или какво е обещала да направи в бъдеще. Тя обясни, че е получила документа  в готов текст и не е била водена дискусия по отделните точки. Петрова неясно обясни, че България ще работи в енергийната свързаност на Украйна, защото "ние там имаме интерес и Украйна най-много търси помощ от нас". 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата