Кметът на Букурещ Никушор Дан печели президентските избори в Румъния, показват данните на Постоянния избирателен орган на северната ни съседка. При преброени 100% от бюлетините Дан взема 53,6% от вота на балотажа, докато националистът Джордже Симион остава с 46,4%. Разликата в гласове е 829 500 в полза на Дан.
Romania is Europe! 🇷🇴🇪🇺
— Foreign policy (@ForeignpolicyWB) 18 май 2025 г.
Putin's puppet was defeated.pic.twitter.com/tHSYvcvah5
Веднага след края на изборния ден социологическите агенции дадоха различни резултати от екзитпола.
Първите прогнозни данни от екзитпола, проведен от AVANGARDE, показаха, че Дан, който изоставаше с 20 на сто след първия тур на изборите, сега побеждава националиста Джордже Симион с почти 10 на сто. Независимият Дан взема 54.9%, а Симион остава с 45,1 % от гласовете, показваха резултатите на AVANGARDE.
Друго проучване обаче - на Realitatea Plus, показа, че на първо място е Джордже Симион с 52,5 % от гласовете, следван от Никушор Дан с 47,5 % от гласовете на избирателите
На базата на тези данни не бе ясно кой ще се настани в двореца "Котрочени" през следващите пет години като пети президент на демократична Румъния.
Дан заяви в първата си реч, че ще работи за реформа на съдебната система и реформа на администрацията, "за да може Румъния да продължи напред".
Джордже Симион написа в „Аз съм новият президент на Румъния. Това е победа за човека, който трябваше да бъде президент на Румъния. Това е победа за Калин Джорджеску. Той трябваше да бъде президентът на Румъния“, каза Симион. Едва сутринта в понеделник Симион призна поражението си и поздрави опонента си във видео съобщение, публикувано на неговата страница във Facebook.
На първия тур на президентските избори през 2025 г., проведен на 4 май, Джордже Симион - лидерът на крайнодясната партия „Алианс за обединение на румънците“ (AUR) получи 3 862 761 гласа, или 40,96%, а за Никушор Дан гласуваха 1 979 767 избиратели, или 20,99%.
На втория тур на президентските избори избирателната активност достигна 64,71% - най-високата от изборите през 1996 г. насам. През целия ден тя бе по-висока от първия тур на президентските избори на 4 май. 36% от румънците гласуваха до 14 часа днес, докато на първия тур по това време са гласували 28,65%. В 17.30 избирателната активност бе 53.87% - по-висока от цялата избирателна активност на първия тур - 53,20%. В края на изборния ден тя достигна 65%.
В последния ден от предизборната кампания в Румъния социолозите даваха равни шансове на двамата кандидати - разликата между тях бе едва 0,9 процента, показа последното социологическо проучване на агенция “АтласИнтел” (AtlasIntel).
Изборите се проведоха в напрегната политическа обстановка, пет месеца след като Конституционният съд анулира миналогодишните президентски избори след твърдения за руска намеса и мащабна кампания в социалните медии в полза на крайнодесния независим кандидат Калин Джорджеску, който спечели първия тур тогава. Конституционният съд и Централното избирателно бюро не допуснаха Джорджеску до участие в повторението на вота този месец.
Изборите не минаха без напрежение. Румънското МВР предупреди, че се разпространяват фалшиви клипове, според които Симион вече е победил. "По време на провеждащите се в момента президентски избори в Румъния виждаме отличителните белези на руска намеса", написа в социалната мрежа Екс говорителят на Министерството на външните работи Андрей Църня. “Бързо разпространяваща се кампания с фалшиви новини в Телеграм и други социални медийни платформи цели да повлияе на изборния процес. Очаквахме това и румънските власти опровергаха тези фалшиви новини“, посочва още Църня.
Павел Дуров, шефът на Телеграм, пък написа: „Западноевропейско правителство (познайте кое 🥖) се свърза с Telegram, като ни помоли да заглушим консервативните гласове в Румъния преди днешните президентски избори". Дуров уточни в Х, че: "Тази пролет Никола Лернер, ръководител на френското разузнаване, ме помоли да забраня консервативните гласове в Румъния преди изборите. Отказах. Не блокирахме протестиращи в Русия, Беларус или Иран. Няма да започнем да го правим и в Европа". Външно министерство на Франция отрече твърденията на Дуров.
Кой е Никушор Дан:
Никушор Дан е румънски политик, математик, граждански активист. Той е роден на 20 декември 1969. Сега е кмет на Букурещ.
Дан завършва математика и информатика в Букурещкия университет. Има докторска степен по математика в Париж.
През 2006 г. основава асоциацията „Спасете Букурещ“ (Asociația Salvați Bucureștiul), която се превръща в ключова организация за защита на културното и архитектурно наследство на Букурещ. Асоциацията се бори срещу незаконното строителство, разрушаването на исторически сгради и намаляването на зелените площи в града. Кандидатира се за кмет на Букурещ, но неуспешно.
През 2016 г. основава политическата партия „Съюз за спасение на Букурещ“ (Uniunea Salvați Bucureștiul), която по-късно се преобразува в „Съюз за спасение на Румъния“ (Uniunea Salvați România – USR)
През 2016 става депутат, а през 2020 печели кметските избори в Букурещ като независим кандидат.