Медия без
политическа реклама

Лукашенко: Първо - нова конституция, после си тръгвам

Тихановска обяви намерението си да стане национален лидер

17 Авг. 2020Обновена
На фона на безпрецедентни протести и обвинения за опорочен вот президентът Александър Лукашенко не иска и да чуе за нови избори.

Президентът на Беларус Александър Лукашенко заяви днес пред работниците на Минския завод за колесни трактори (MЗKT), че няма да напусне президентския пост под натиск, но е готов да прехвърли правомощията си едва след приемането на нова конституция.

"Нуждаем се от нова конституция. Предложиха ми два варианта. Отхвърлих ги, защото те се различават много малко от съществуващия. Работи се по трети вариант. Елате, седнете и работете върху конституция, и я внесете на референдум. И ще предам правомощията си по конституцията. Но не под натиск или чрез улицата “, каза той.

Лукашенко каза още, че е готов рано или късно да напусне поста си. "Разбира се, ще напусна един ден. Или след година, или две. Но не можете да дадете тази конституция на незнайно кого. Защото това ще бъде катастрофа. И от това най-много се страхувам“, каза той.

Лукашенко обясни високия си резултат на президентските избори с факта, че е подкрепен предимно от онези, които взеха участие в предварителното гласуване. "80% от гласовете не могат да бъдат фалшифицирани. Колко са дошли по време на предварителния вот? 42%. Моите противници призоваха всички да не отиват [на предварителния вот]. В резултат на това дойде огромното мнозинство от привържениците на президента." "Аз съм икономист. Мога да смятам. И виждам кой гласува за мен, а кой не", добави Лукашенко.

Кандидатката на президентските избори в Беларус Светлана Тихановска, която избяга в Литва при децата си, обяви в понеделник готовността си да стане национален лидер в Беларус.

"Готова съм да поема отговорност и да действам като национален лидер, така че страната да се успокои и да се върне в нормален ритъм", каза Тихановска във видео съобщение, публикувано в YouTube. Тя допълни, че ще се бори за нови прозрачни президентски избори, които трябва да бъдат признати от международната общност.

"Никога не съм имала никакви илюзии по отношение на политическата си кариера. Никога не съм искала да бъда политик. Съдбата обаче имаше други планове и аз се озовах на първа линия в борбата срещу беззаконието и несправедливостта. Имахте доверие в мен и това ми даде сила. Готова съм да поема отговорността и да действам като национален лидер в тези трудни времена, за да помогна на страната да се успокои и да навлезе в нормален период. Трябва да освободим всички политически затворници и бързо да подготвим правна рамка и условия за нови президентски избори, които ще бъдат честни и прозрачни и ще бъдат признати недвусмислено от световната общност “, каза Тихановска.

Тя изрази благодарност към своите привърженици, като похвали смелостта и солидарността им и обеща, че имената на убитите в протестите никога няма да бъдат забравени. "Независимостта на Беларус е основен приоритет. Това е нещо, което не можем да загубим", добави Тихановска, като призова органите на реда да се въздържат от насилие.

Беларуската армия планира да проведе четиридневни учения близо до границите с Полша и Литва. Това се случва на фона на безпрецедентни протести срещу президента Александър Лукашенко, който по време на митинг на свои поддръжници в Минск обвини НАТО, че струпва войски край границите с Беларус. НАТО отхвърли обвиненията, като призова Беларус да зачита основните свободи на хората, включително правото на мирен протест.

РИА Новости цитира изявление на беларуското министерство на отбраната, според което ще има военни учения на западната граница - на полигоните Гожски и Неман, близо до град Островец (на около 10 км от границата с Литва).

"Във въоръжените сили продължава изпълнението на плановите мероприятия на бойна подготовка. От 17 до 20 август в съответствие с плана за подготовка на въоръжените сили на военни полигони и в отделни участъци на местността ще бъдат проведени голям брой тактически учения", се казва в изявлението.

"Някой иска нови избори, но погледнете зад прозореца - там са танковете и самолетите, готови за 15 минути да стигнат до нашите граници. Заповядват ни да организираме нови избори, но ако се съгласим, това ще е гибелно за страната ни", обяви президентът Лукашеко.

В сряда Латвия, Литва и Полша предложиха план за посредничество, предвиждащ създаването на "национален съвет" за уреждане на настоящата политическа криза в Беларус.  Отговорът на Лукашенко бе: "Слушайте, ние имаме нормално правителство, създадено по конституция. Не са ни нужни никакви чуждестранни правителства, никакви посредници. Без да обиждам ръководствата на тези републики, искам да кажа: Вие у вас си сложете нещата в ред."

Полша, както и други страни от ЕС, настояват в Беларус да се проведат нови президентски избори, тъй като смятат вота на 9 август за опорочен. На съвместна пресконференция с държавния секретар на САЩ Майк Помпео вчера външният министър на Полша Яцек Чапутович призова "беларуските власти да започнат да спазват основните човешки права и да започнат диалог с обществеността за намиране на формула за общо оцеляване по време на преходния период, може би до изборите".

На 15 август Варшава и Вашингтон сключиха ново споразумение за партньорство в отбраната,  което предвижда американският военен контингент в Полша да се увеличи с 1000 души до 5500. 

Същевременно Лукашенко съобщи, че руският президент Владимир Путин му е обещал помощ за опазване на сигурността на Беларус.

На 14 август Светлана Тихановска апелира за нови мирни протести и призова привържениците си да подпишат онлайн петиция за повторно преброяване на гласовете от президентския вот.

Протестиращи се събраха днес пред фабрика и пред централата на държавната телевизия в Минск в понеделник след призив на опозицията в Беларус за обща стачка заради спорните избори. Те размахват червено-бялото знаме пред телевизионния канал и в Минския завод за колесни трактори, където гостува президентът Александър Лукашенко. Работниците са заявили, че няколко хиляди служители са напуснали работните си места.

Кадри, публикувани от новинарския сайт tut.by, показват групи работници от други заводи, които тръгват към Минския завод за колесни трактори, за да се присъединят към протеста.

Протестиращите в завода скандират "Отивай си!" и "Няма да забравим, няма да простим."

Опозиционният лидер Мария Колесникова се присъедини към протестиращото множество и го призова да се отправи към офисите на държавната телевизия. "Отиваме в държавната телевизия да подкрепим колегите си от съпротивата", каза тя.

Лукашенко се срещна с работници в завода и омаловажи протестите, като каза, че в общи линии фабриките работят. "Ако някой не иска да работи и иска да напусне работното си място - моля, вратите са отворени", цитира думите на Лукашенко държавната информационна агенция "Белта".

Той отново отхвърли призивите да се оттегли, като каза: „Не бива да очаквате да направя нещо под натиск“.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?