Медия без
политическа реклама

Евродепутатите ще настояват за право на откъсване от работната среда

Сливането на служебен и личен живот в домашния офис вреди на здравето

15 Яну. 2021
www.brooksonone.co.uk/blog

Евродепутатите ще настояват за „право на откъсване от работната среда“ (right to disconnect) в целия ЕС. На дебат в пленарната сесия идната сряда, последван от гласуване в четвъртък, Европарламентът ще призове за закон на ЕС, който да предоставя правото на цифрово откъсване от работа без последствия за работника.

Проекторезолюцията се основава на доклад на малтийския евродепутат от левицата Алекс Агиус Салиба. Той обръща внимание върху актуалността на проблема поради широкото разпространение на дистанционна работа от вкъщи в условията на пандемия. Превръщането на жилищата в офиси замъглява границата между служебен и частен живот и добавя допълнителни часове към регламентираното работно време, но без съответната компенсация, посочва евродепутатът. Това увеличава психическкото натоварване и увеличава риска от депресия. Затова работниците имат право да не бъдат безпокоени в дома си с допълнителни служебни задачи, колкото  и удобно да изглежда това на техните работодатели. Те трябва да бъдат защитени от правото "да се изключат", за да защитят личната си среда.

Евродепутатите смятат, че правото на откъсване от работната среда е основно право, което позволява на работниците да се въздържат от извършване на задачи свързани с работа, телефонни обаждания, имейли и други електронни съобщения извън работното си време, включително по празници и други видове отпуск. Поради това те насърчават държавите членки да предприемат всички необходими мерки, които позволяват на работниците да упражняват това право, включително чрез колективни споразумения между социалните партньори. Те настояват за адекватна защита от виктимизация и други неблагоприятни последици за лицата, които се позовават на правото си на откъсване от работната среда.

Тъй като правото на откъсване от работната среда понастоящем не е официално заложено в правото на ЕС, ЕП ще поиска от Еврокомисията да представи правен акт по въпроса.

Още по темата