Медия без
политическа реклама

НАП е върнала без проверки 2.7 млрд. лв. ДДС на коректни фирми

Кампанията срещу фиктивните касови наличности довела до интензивно деклариране на дивиденти

11 Окт. 2021
Илияна Кирилова

Над 2,7 млрд. лв. ДДС са постъпили обратно в касите на изрядния бизнес без необходимост от възлагане на проверка или ревизия. Това съобщиха от приходната агенция, като поясниха, че възстановеният данък е благодарение на автоматизирана оценка на внедрената преди няколко години информационна система „Контрол“. 

"Когато дружеството, подало такова искане, е с ниско рисков профил, няма задължения към бюджета, внася в срок дължимите данъци и осигуровки, и не на последно място – няма данни за участие в схеми за ДДС измами, софтуерът позволява възстановяване на данък без човешка намеса и без възлагане на проверка или ревизия", посочват от НАП.

По същия ред, от внедряването на системата досега, на коректни фирми и физически лица са възстановени над 256 млн. лв. корпоративен данък и 61 млн. лв. данък върху доходите.

Специализираният софтуер на НАП позволява и извършването на електронни ревизии. При тях счетоводни данни се проверяват и анализират дистанционно, без да е необходимо да се копира голям обем документи на хартия. През последните три години НАП е приключила 830 електронни ревизии в страната, които са установили допълнително над 57 млн. лв. дължими данъци и осигуровки.

В същото време НАП отчита, че кампанията за проверки на декларирани касови наличности във фирмите дава резултати. Само за първите два работни дни на октомври фирмите са обявили над 2,8 млн. лв. изплатен дивидент към собственици. В момента текат проверки в близо 1800 предприятия проверки за т.нар. касова наличност и това е довело до интензивно изплащане на дивиденти. Срокът за подаване на декларациите за този тип данъци изтича в края на октомври.

До момента данъчните са установили липсата на над 215 млн. лв. в касите на 271 фирми. Други 182 компании са декларирали, че ще разпределят дивидент и ще внесат дължимия данък в следващите 20 дни. Проверките на приходната агенция продължават, като при тях наличните в касите средства се преброяват, описват се всички купюри и се сравняват с посочените в счетоводството.

Друг видим ефект от контролната кампания на НАП е, че все повече счетоводни кантори отказват да правят незаконните счетоводни операции, свързани с касова наличност, посочват от приходната агенция.

От НАП уточняват, че фиктивната касова наличност най-често се получава, когато собствениците на юридически лица извършват за сметка на компаниите разходи за лични цели –  например скъпи покупки, луксозни почивки и други подобни, за които обаче липсват счетоводни документи, или системно теглят от банковите сметки суми, които не се изразходват за дейността. Счетоводителите отчитат тези пари като фиктивна касова наличност, но при проверка от страна на НАП парите не могат да бъдат представени. Законът дава възможност на юридическите лица да разпределят дивидент към физическите лица - собственици, като заплатят дължимия за това 5% данък.

Още по темата