Медия без
политическа реклама

И съдът обяви „Соф кънект“ за концесионер на Летище "София"

05 Юни 2020
Илияна Кирилова

Върховният административен съд остави в сила решението на Комисията за защита на конкуренцията от 14 ноември 2019 г. С него на практика е потвърдено решението на Министерството на транспорта договорът за концесията на летище София да бъде сключен със „Соф кънект“ - френско-германски консорциум с участието на фонда "Меридиам Ийстърн Юръп Инвестмънтс САС" и летищния оператор  "Флугхафен Мюнхен". 

Делото стигна до ВАС заради жалби на три от кандидатите, участвали в концесионната процедура - консорциума „Витоша“ ("Еърпортс Де Пари" ЕС.ЕЙ и "ТАВ Хавалиманларъ холдинг" А.Ш.“) и "Фрапорт България". Те  първо се обърнаха към Комисията за защита на конкуренцията, която обаче одобри избора. 

Сега съдът е приел, че всичко с процедурата е наред. Тричленният състав на ВАС потвърждава констатациите на КЗК, че няма нарушения и несъответствия при взимането на решението за възлагане на концесията.

 

Кандидатите за летище София бяха пет.  Френско-германският консорциум "Соф Кънект" бе обявен за победител от министъра на транспорта Росен Желязков в средата на миналата година. Участникът в обединението "Флугхафен Мюнхен" управлява летището в Мюнхен, което е второто най-натоварено в Германия след това във Франкфурт.

 На второ място в конкурса остана консорциумът Еърпортс Де Пари“ ЕС. ЕЙ и „ТАВ Хавалиманларъ Холдинг“ А. Ш. с водещ участник „Еърпортс Де Пари“. А на трето място бе класиран концесионерът на летищата във Варна и Бургас "Фрапорт България". 

 

МЕРКИ

Междувременно правителството прие някои важни решения, засягащи работата на трите най-големи летища у нас - в София, Варна и Бургас.

В сряда министрите одобриха по-ниски такси за Летище София в опит да подпомогне силно ударения от COVID-19 въздушен транспорт. Така цената за престой на самолетите пада със 70% и ще важи за всички авиокомпании. Намалението е предвидено да действа за срок от 6 месеца, но не по-късно от "настъпване на ефективната дата на концесията", се посочва в решението. Освен намаляването на летищните такси, отлага се и плащането на тези за аеронавигационно обслужване в зоните и районите на летищата за 8 месеца. Т

Освен това за аерогарите във Варна и Бургас, които се стопанисват от "Фрапорт", се отлага плащането на концесионно възнаграждение, дължимо за 2020 г.  А столичното летище се отлага извършването на оперативни и капиталови разходи, решиха министрите.

Подобно отлагане на концесионни такси вече бе одобрено от Европейската комисия през април за летищата в Шарлероа и Лиеж, Белгия. 

От кабинета уточняват, че и у нас мярката трябва да бъде одобрена от ЕК. Тези решения на правителството предстои да бъдат гласувани и от депутатите. 

Още по темата