Медия без
политическа реклама

София прие с мнозинство плана за Перник

56 от 57 съветници гласуваха за след тежка дискусия по детайлите на предложението

Столичният общински съвет заседава за кризата в Перник.

Posted by Сега on Tuesday, January 28, 2020

"Сега" излъчи на живо извънредното заседание на Столичния общински съвет за кризисния план за водата на Перник. След три часа дебати Столичният общински съвет прие с 56 от 57 гласа предложеният от правителството кризисен план за водоснабдяването на Перник. Въздържа се само Волен Сидеров. Кметът Йорданка Фандъкова не се подписа редом с вносителите - Прошко Прошков и Георги Георгиев от ГЕРБ. Планът предвижда изграждане на нов водопровод от Мало Бучино до Перник с до 25 млн. лв., осигурени от държавата, и прекарване на 300 литра вода в секунда от яз. "Бели Искър" през водопроводната мрежа на София до новото съоръжение. Очаквано решението предизвика остри критики въпреки заявения политически консенсус София да помогне на Перник.

"Не е гарантирана нито сигурността на водоподаването, нито е ясна цената на целия проект. Въпреки консенсуса трябва да е ясно, че това е политическа криза - някой се опита да придобие един град преди местните избори. Нека сега ГЕРБ да плати от партийната субсидия тези 30 млн. лв.", коментира независимият съветник Борис Бонев. Той настоя в 7 дневен срок "Софийска вода" да представи план за най-кризисния вариант - тотална авария на Рилския водопровод, по който ще бъдат доставяни количествата за Перник и който захранва 25% от София. "Трябва да е ясно какво се случва при този най-критичен вариант", настоя Бонев. Изказването на Бонев доведе до реплики и политическа караница със съветници на ГЕРБ.

Спорове предизвика и предложението на Тома Белев от "Демократична България-Обединение" общинският съвет да задължи кмета Фандъкова да изготви допълнителен план за оказване на помощ на Перник при задълбочаване на хуманитарната криза. Белев направи и други предложения за допълване на решението, от които стана ясно, че за изграждането на новия водопровод следва да се промени и общият устройствен план на София. София да получи изрична информация и за кои имоти, публична общинска собстеност ще трябва да учредява право на строеж, настоява Белев. От ГЕРБ са против и настояват тези проблеми да се решават в ход. 

От БСП разкритикуваха отсъствието на финансови гаранции, че "Софийска вода" няма да бъде натоварена със загуби и допълнителни разходи. "Може да се предположи, че "ВиК Перник" няма да е в състояние редовно да плаща водата при тези проблеми, които имат с инфраструктурата. В тази връзка "Софийска вода" следва да ни информира не само за техническите параметри, но и за финансовото изпълнение на договора с пернишкото дружество", коментира Милка Христова от БСП. "В момента сме в ситуация, в която този, който е запалил къщата, да иска да я пазите от пиромани. Може да сте сигурни, че проектът ще струва повече, отколкото твърдят, ще се реализира по-бавно и хората в Перник, на които сме длъжни да помогнем, ще страдат по-дълго", заяви Методи Лалов от Демократична България-Обединение.Единственото предложенение на опозицията, което се прие, бе настояването "Софийска вода" да представя отчети по-често, включително и за финансовото изпълнение на договора с "ВиК Перник".

Отправените политически критики за общата вина на ГЕРБ за кризата в Перник не намериха място в изказването на кмета Фандъкова. Тя се концентрира върху мерките, за които Столична община настоява да получа финансиране от държавата - ремонт на язовир "Бели Искър", изграждане на връзка между него и язовир "Искър" и рехабилитация на язовир Огняново и проучване на възможността за ползване на водата от там. "Поискахме гаранции, че ремонтът на "Бели Искър", за който има заложени средства, ще започне тази година. По връзката между двата язовира работим от две години и просто поискахме държавата да помогне с финансиране. За язовир Огняново са предвидени само проучвания - никой няма да доставя радиокативна вода на София, това е безотговорно говорене", коментира Фандъкова по повод опасения, че в района има радиация. Според нея институциите са положили достатъчно усилия да внесат яснота по проекта, като ресорните министрите лично са дошли да разясняват и дадат гаранции.Фандъкова отново обяви, че София има осигурена вода за години наред, а риск от аварии винаги има и състоянието на мрежата ще бъде под наблюдение.

Както "Сега" писа, планът предвижда правителството да финансира с до 25 млн. лв. изграждането на напълно нов водопровод от Мало Бучино до миньорския град. Водата ще достигне до него, ако София даде преносната си мрежа за пренасочването на допълнителни 300 литра в секунда от водосборната мрежа на яз. "Белмекен" през яз. "Бели Искър" и през нея до бъдещите тръби към Перник. Докладът с предложението вчера бе одобрен единодушно от три комисии в СОС - по инженерна инфраструктура, по финанси и бюджет и по икономика. Документът бе подкрепен и от опозицията с аргумент, че София трябва да подкрепи бедстващия съседен град.

Съгласно внесения доклад в СОС отговорността за контрола над проекта за пренос на вода и за гарантиране на снабдяването на София ще бъде прехвърлена изцяло на "Софийска вода", която ще сключи договор с "ВиК Перник" по цени, определени от КЕВР. Концесионерът ще трябва да следи и за консумацията на новите потребители и да измерва увеличеното потребление. Отново "Софийска вода" ще има право да намалява или спира изцяло количествата, ако се появи проблем със захранването на столицата. Ежемесечно водното дружество ще трябва да внася доклади в инженерната комисия на СОС, които ще дават представа за одобрените и реално отпуснатите количества за Перник и за възникналите проблеми на територията на Столичната община - намалено налягане, качество на водоподаването и др. 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?