Медия без
политическа реклама

Скандален ремонт в София ще чака проверка от държавата

Общински съветник от ВМРО се отказа да внесе отново искане за финансирането му до произнасянето на АДФИ

Илияна Кирилова
Договорът е сключен от шефа на "Столичен автотранспорт" Слав Монов (вдясно)

Общинският съветник от ВМРО в София Карлос Контрера се отказва да внесе втори път искането си Столичният общински съвет да отпусне пари за ремонта на скандално високи цени на общежитието на софийското дружество "Столичен автотранспорт", за който "Сега" писа вече няколко пъти. Съобщението направи самият Контрера във "Фейсбук". Като причина шефът на комисията по транспорт в СОС посочва задаващата се проверка на поръчката от Агенция "Държавна финансова инспекция". Преди около седмица активистът от партията на вицепремиера Красимир Каракачанов каза, че лично ще покаже параметрите на подписания договор между "Столичен автотранпорт" и спечелилата конкурса фирма, за да стане ясно, че в цените няма нищо нередно, след което ще предложи доклада за втори път. Досега Контрера не е изпълнил заканата си. Контрактът за ремонта на общежитието е за 2 550 000 млн. лв. без ДДС или 3 060 000 лв. с ДДС, от които "Столичен автотранспорт" иска 466 000 лв. от общинския съвет. По време на обсъжданията през ноември общинският съветник от БСП Иван Таков изчисли, че това прави по близо 960 евро на кв.м за пълното реновиране на сградата в ж.к. "Дружба", намираща се в едноименния гараж.

Днес Контрера заявява, че няма да внася доклада на последната сесия на СОС, а ще изчака проверката на АДФИ. "Ще внеса писмо докладът за общежитието да не се разглежда, докато не излезе проверката на АДФИ. И ще предложа общинското дружество, чрез преструктуриране на разходите, само да финансира проекта, да договори с изпълнителя разсрочване на плащанията, а дейностите, които не са належащи, да не се изпълняват сега. Така например можем да сменим електрическите ключове среден клас с далеч по-евтини китайски, за да спестим", пише в съобщението на общинският съветник от ВМРО.

На сесията на СОС в края на ноември Контрера коментира, че с цената на строителните дейности се спекулирало и обеща всичко да се изчисти, след като детайлите около договора бъдат качени на сайта на общината. Това и досега не е направено. "Тъй като аз съм вносител на доклада в Специализирания общински приватизационен фонд, откъдето ще дойдат парите, бих желал в рамките на днешния ден, официално на страницата на СОС да публикуваме точните цифри, за да се запознаят всички с тях. Колегите, които си позволяват да тиражират неверни данни, ще ги помоля след обявяването на обобщените числа за въпросния ремонт, да имат доблестта да се извинят", коментира Контрера.

Както "Сега" съобщи, договорът на "Столичен автотранспорт" е сключен с консорциума "Лидер инженеринг 2019", което се представлява от управителя на "Лидерпроект" ЕООД Александра Александрова Писарска. В количествено-стойностните сметки към споразумението могат да се видят множество цени на доставки и на строително-монтажни дейности, които изглеждат доста различни от пазарните. Например в частта с електроинсталациите "Столичен автотранспорт" се готви да плати на "Лидер инженеринг 2019" по 33,23 лв. без ДДС за доставката на обикновен електрически ключ за скрит монтаж. Сумата не включва монтажа. В същото време български производител предлага на сайта си обикновен ключ за около 2 лв. с ДДС.  За доставка на монофазен контакт пък "Столичен автотранспорт" се е ангажирала да плати по 11,71 лв. Същата българска фирма предлага контакти по 2,06 лв. Доставката на разпределителна кутия ще струва на данъкоплатците в София 7,32 лв. при цена до 1 лв. на българския производител.   

Монтажните работи по споменатата електрическа част също не изглеждат на напълно пазарни цени. Общинското дружество ще плаща почти по 13 лв. на брой за монтаж на ел. контакти при положение, че на пазара могат да се намерят оферти и за 8 лв. При това за една бройка, докато в договора за общежитието става дума за 295 бр. Също по близо 13 лв. ще се плаща и за монтажа на 195 бр. електрически ключове. Монтажът на една разпределителна кутия - общо 128 броя, пък ще струва по 27,55 лв. 

След като тези цени станаха известни, общинският съветник от "Спаси София" Борис Бонев заяви, че ще внесе сигнал в АДФИ и ще поиска проверка. "Ремонтът е започнал, без да има осигурено финансиране и в момента се търсят милиони отвсякъде, за да се спаси главата на директора на общинската фирма (Слав Монов - б.р). Надценките на фирмата-изпълнител са в пъти по-високи от пазарните и върху цената на всеки материал се начисляват двойни суми. При анализ само на 18 от над 400 позиции в количествената сметка, разликата между предложените и пазарните цени е над 150 000 лева. Ако съпоставката се направи за цялата сума на ремонта, ще се окаже, че данък "наши хора" ни струва колкото 4 единични автобуса" изчислиха от "Спаси София".

Още по темата