Медия без
политическа реклама

"Спаси София" предлага да се плаща такса за презастрояване

Събраните средства ще се използват целево за изграждане на улици, тротоари, осветление и др.

15 Юли 2025
Борис Бонев
БГНЕС
Борис Бонев

"Спаси София" предлага създаването на специален Фонд "Благоустройство", в който да постъпват приходи от такси за строителство и разрешителни. Събраните средства ще се използват целево за изграждане на улици, тротоари, осветление, зелени площи и други елементи на градската среда, най-вече в кварталите с интензивно ново строителство.

По думите на Борис Бонев и арх. Росица Николова от партията и общински съветници в София, безконтролното презастрояване в големите градове е резултат от слабости в законите, допускащи своеволия на инвеститорите и ограничаващи общините да налагат ефективен контрол.

"София се задъхва от свръхзастрояване, а общината няма нужните инструменти да му противодейства. Затова днес не просто говорим “колко добре би било” да се реши проблема, а предлагаме готовото му законодателно решение. Предлагаме на местната власт да ѝ се позволи да защитава обществения интерес", заяви Борис Бонев, цитиран от БНР.

"Спаси София" предлага и изменения в Закона за устройство на територията (ЗУТ) и Закона за устройството и застрояването на Столична община (ЗУЗСО), с който се приема Общия устройствен план на София. 

"Ако в един квартал се строи усилено, той трябва да получи обратно инвестиции в своята инфраструктура. Създаването на фонд "Благоустройство" ще позволи това да се случва системно и прозрачно", подчерта Бонев.

От политическата партия вече са подготвили конкретни текстове за изменения в няколко закона, които ще предоставят на парламентарните групи. Инициативата включва и нормативни промени, целящи ограничаване на свръх застрояването и по-добро планиране на градската среда.

"Предлагаме въвеждане на ограничение на КИНТ за отделните парцели в рамките на комплексни устройствени планове, ясна дефиниция за смесени сгради, задължително транспортно обезпечаване на големите сгради и стилово единство в историческите части на града", посочи арх. Росица Николова.

Завишават се изискванията за озеленяване и задължителни места за отпадъци и детски площадки в новите жилищни сгради.

"Всички промени, които предлагаме, имат една ясна цел – София да не е просто голям град, а уреден и достоен за живеене град с качествена среда за живот", подчерта арх. Николова.

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата