Медия без
политическа реклама

Парламентът спешно трябва да запълни десетки ключови постове

Бавят се избори за БНБ, ВСС, КПКОНПИ, НОИ, КЕВР и за още много други

ИВСС
Още малко и Теодора Точкова ще навърти втори последователен мандат начело на съдебния инспекторат, на какъвто по Конституция няма право.

Десетки ключови постове в държавата стоят незапълнени заради бездействието на парламента. Това констатира за пореден път Българския институт за правни инициативи (БИПИ), който призовава двете най-големи парламентарни формации ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да обърнат внимание на липсите, когато обсъждат законодателни приоритети.

Сред постовете са управител на БНБ и по негово предложение двама подуправители, 11 членове на Висшия съдебен съвет, главен инспектор и 10 инспектори от Инспектората към ВСС, председател и четирима членове на Комисията за защита на личните данни (по предложение на Министерския съвет), председател, зам.-председател, секретар и шестима членове на комисията по досиетата, председател на Комисията за финансов надзор, двама конституционни съдии, управител на НОИ, шеф на Сметната палата, председател на антикорупционната комисия КПКОНПИ, шеф на КЕВР, един член на бюрото за СРС-тата, управител на НЗОК.

За някои от тези позиции обаче се изисква квалифицирано мнозинство от 2/3, което прави задачата пред депутатите още по-сложна, а политическите пазарлъци и компромиси - неизбежни. Такъв е случаят с Висшия съдебен съвет и с инспектората съм него. Мандатът на настоящия състав на съвета изтече миналия октомври. Мандатът на Теодора Точкова като главен инспектор трябваше да приключи през април 2020 г., а този на инспекторите - месец преди това. Нищо чудно те да изкарат втори последователен мандат, на какъвто по Конституция нямат право. Конституционният съд обаче благослови безхаберието на парламента, като прие, че мандатът на ВСС продължава до избора на новите му членове.

Попълването на тези места гарантира законосъобразното функциониране на институциите, спазването на принципа за разделението на властите и осигуряването на върховенство на правото, пишат от БИПИ. Според тях "организирането и провеждането на процедури за избор на ключови контролни и регулаторни органи от 49-ото НС може да допринесе и за преодоляване на политическата криза, която блокира развитието на страната ни вече повече от 2 години". Последните издания на Народното събрание не само че не съумяха да направят и малки стъпки в посока укрепване на институциите, но доведоха до още по-голям хаос с противоречиво организирани процедури за избор или с необосновани смени на ръководителите на органи, посочва БИПИ. Така се случи например с решението на парламента за избор на Станислав Тодоров за шеф на КЕВР, което беше отменено от Конституционния съд.

"Справянето с корупцията и продължаването на съдебната реформа минават през работещи институции и затова Ви призоваваме към незабавни действия за организиране на процедури за избор на органи с изтекли и предсрочно прекратени мандати", завършва писмото на БИПИ.

Още по темата