Медия без
политическа реклама

Съдът блокира уволненията в КПКОНПИ

Комисията е без председател, а само той може да назначава и маха служители, приемат магистратите

06 Апр. 2023
Илияна Кирилова
Антон Славчев не е и.д. председател на антикорупционната комисия, смята съдът.

Уволненията в антикорупционната комисия КПКОНПИ се оказват блокирани, тъй като органът няма председател, избран от парламента, както изисква законът. Този извод може да се направи от решение на Административния съд в София (АССГ), за което разказа "Лекс"

В момента функциите на председател се изпълняват от зам.-председателя на комисията Антон Славчев. Той пое управлението на комисията, след оставката на Сотир Цацаров преди година. Славчев обаче не е избран от парламента за и. д. председател. Затова не е компетентен да назначава или освобождава служители в комисията, както и да изпълнява други задачи, вменени единствено на председателя. Това става ясно от съдебното решение решение по жалба на Росица Митрова, която е била съкратена от Славчев като държавен инспектор в КПКОНПИ. АССГ обявява заповедта за уволнението ѝ за нищожна.

През 2021 г. като председател на комисията Сотир Цацаров е преназначил Митрова за началник на отдел Административно-наказателна дейност и контрол, а временното назначение е било прекратено от Славчев на 5 май миналата година и тя се върнала на предишната си позиция в отдел "Декларации". Две седмици по-късно главният секретар на КПКОНПИ предложил на Славчев да бъдат закрити две длъжности в отдел "Декларации", между които и тази на Митрова, за да бъдат разкрити други две и на 23 май той издал заповед за прекратяване на договора на Митрова.

Законът за КПКОНПИ регламентира правомощията на председателя: да организира дейността на комисията, да насрочва и ръководи заседанията, да контролира и отговаря за изпълнението на бюджета, да издава наказателни постановления за извършени нарушения, да назначава и освобождава директорите на териториалните дирекции и инспекторите в тях. Законът също така казва, че зам.-председателят на комисията подпомага председателя и го замества при негово отсъствие.

В решението си съдия Ива Кечева пише, че заповедта на Славчев е издадена от некомпетентен орган и припомня, че според Закона за държавния служител компетентен да прекрати договора на служителя е органът по назначаване, а такъв според е председателят на комисията.

Съдията подчертава, че по делото не е установено и не се твърди Антон Славчев да е оправомощен да изпълнява функциите на председател, тъй като парламентът не е избрал и. д. председател на КПКОНПИ. Съдът не е съгласен с тълкуването на КПКОНПИ, че след оставката на Цацаров, заместникът му изпълнява временно цялата му компетентност. По закон зам.-председателят подпомага председателя и го замества при негово отсъствие, но в случая няма нито подпомагане, нито заместване, тъй като няма председател.

Решението на АССГ не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд.

Още по темата