Медия без
политическа реклама

Още 2 спешни центъра ще бъдат разкрити по морето

Те трябва да заработят до 10 дни - на Слънчев бряг и Златни пясъци

Илияна Кирилова
В момента се оформят договорите за двата нови спешни центъра в курортите ни

Още два центъра на бърза медицинска помощ ще бъдат разкрити по морето - в курортите "Слънчев бряг" и "Златни пясъци". Това съобщи здравният министър Асен Меджидиев, който от вчера е на проверки в 4 болници в Стара Загора, Сливен и Бургас.

По повод последния случай на ударено от мълния 18-годишно момиче в Приморско, до което линейката достигна за повече от 20 минути, тъй като идва от Царево, министърът посочи, че е разговарял с министъра на туризма поне в големите курорти като "Слънчев бряг" и в "Златни пясъци" да бъде позициониран по един 24-часов екип, с пункт, който да поддържа спешността по морето. "На 14-тия ден от мандата ми това успях да направя", посочи той, добавяйки, че в момента се обособяват помещенията и се сключват договори за двата центъра, които ще заработят до 10 дни. Идеята е екипите да функционират не само през настоящия туристически сезон, а и догодина.

Меджидиев обаче призна, че "това са възможностите ни, с това разполагаме". "Обезпечеността и в Бургас не е прекрасна - в момента там работят 5 екипа. Приморско през лятото става 120 хил. души - няма реално откъде да подсигурим допълнителни екипи, дори Бургас разполага с толкова", заяви той.

Министърът обясни, че целта му е да обиколи почти всички областни и общински болници в страната, за да се запознае с готовността им за посрещане на нова ковид вълна, интензивните им легла, обезпечеността с кадри, както и докъде е стигнал при тях европроектът за спешната помощ, по който са планирани ремонти на спешните отделения в повечето областни градове у нас. "Това, което виждам, е, че на много места ремонтите въобще не са започнали въпреки спечелените обществени поръчки. На други поради промяна на цените на строителните материали самите строители имат претенции и ремонтите са спрели", посочи той. По думите му последната година програмата е неглижирана, като за продължаването й, по негови разчети, е нужно дофинансиране - за т.г. ще са нужни 6 млн. лв., а за догодина - 40 млн. лв. "Ако тези средства не бъдат отпуснати, може да се наложи да връщаме голяма сума", предупреди той.

Проектът за системата за спешната медицинска помощ у нас, финансиран по оперативна програма "Региони в растеж", започна през 2014 г. По него бе предвидено купуването на 400 линейки и строителство и ремонт на над 230 обекта от системата на спешната медицинска помощ. Бюджетът му бе над 163 млн. лв., като първоначално той трябваше да се реализира до 2020 г., но впоследствие бе удължен до края на 2023 г.

Последно бившият министър проф. Асена Сербезова алармира, че заради липсата на заложени изисквания на етапите в него и на контрол по тях, както и на увеличените цени на материалите, съществува реален риск заложените ремонтни дейностни, както и изграждането на нови спешни филиали по места, да не бъде осъществено със средствата по проекта. На заседание на здравната комисия в началото на годината стана ясно, че от заложените строително-ремонтни дейности в 235 обекта са завършени едва 20. За други 96 ще бъдат обявени нови обществени поръчки с възможност за дофинансиране.

 

Без нарушения

При посещенията си в УМБАЛ "Проф. д-р Стоян Киркович", Стара Загора, МБАЛ "Д-р Иван Селимински" и УМБАЛ "Х. Димитър" в Сливен, както и в УМБАЛ Бургас министърът е разговарял с пациенти за нивото на медицинската услуга и отношението към тях. "Досега впечатленията ми от медицинска гледна точка са много добри, навсякъде колегите работят с изключителен професионализъм, а мениджмънтът е на необходимото ниво. При разговорите си с пациентите в тези болници не чух нито едно оплакване относно лечебно-диагностичния процес", посочи той, добавяйки, че нарушения като цяло не са открити.

Относно случая на българско семейство, живеещо в чужбина, платило 900 лв. за лечение на детето им в частен център в Бургас, министър Меджидиев заяви, че е направил проверка - ценоразписът там бил поставен на видно място, бил е както на български, така и на английски език, като цените са били еднакви за българи и чужденци. Открити са обаче несъответствия - името на центъра е било различно в документа, издаден на родителите, а на мястото, където е осъществена услугата, нямало регистрирано легло за престой на болен. За целта МЗ е издало предписания за отстраняването им.

 

 

 

Още по темата