Медия без
политическа реклама

КС забрани на партиите да получават дарения от фирми

Висшите съдии се произнесоха с решение по искане на президента и отмениха законови текстове

27 Апр. 2021
Конституционен съд

Конституционният съд (КС) обяви за противоконституционни всички законови разпоредби, които дават възможност на партиите да получават дарения от фирми. От решението му  става ясно, че не самата практика противоречи на Конституцията, а начинът, по който в момента е уредена законодателно, съобщава Лекс.

КС изтъква, че така както е записана в Закона за политическите партии (ЗПП) и в Изборния кодекс (ИК), тя допуска и фирми с държавно и общинско участие да даряват на политиците и за предизборните им кампании, а това е недопустимо. Нещо повече – конституционните съдии са единодушни, че трябва да бъде въведен таван на даренията от търговци.

След като решението на КС влезе в сила – три дни след обнародването му в Държавен вестник, даренията за партии от юридически лица и еднолични търговци вече няма да са допустими. Това означава, че ако политическите формации искат да имат такава възможност и за назряващите парламентарни избори, трябва по спешност да променят ЗПП и ИК.

От решението става ясно, че КС намира субсидията за императивно задължение на държавата и затова отмени разпоредбата от ЗПП, която я превърна просто във възможност.

Преди приемането на промените в законодателството, атакувани от президента Румен Радев и обявени за противоконституционни днес от КС, дарители на партиите можеха да са само физически лица. В ЗПП и ИК обаче няма таван за размера на даренията, а единственото ограничение е политическите формации да не получават пари от юридически лица и от еднолични търговци, които имат просрочени публични задължения или са регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, т.е. от офшорни фирми.

 

"Сега" припомня:

В средата на 2019 г. под натиска на ДПС управляващите от ГЕРБ разрешиха на политиците да получават пари от юридически лица и еднолични търговци. Тази промяна беше представена като компенсация за орязването на държавните субсидии, които в онзи момент бяха намалени от 11 лв. на 1 лв. за всеки получен действителен глас на парламентарни избори.

Партиите обаче така и не избраха да се възползват масово от тази опция – вероятно защото очакват негативен отзвук от обществеността, ако се съгласят на корпоративно спонсорство.

 

Участниците в изборите очевидно ще разчитат на държавно финансиране под формата на субсидии и медийни пакети за своите предизборни кампании. Няма друг начин да се обясни изключително слабият им интерес към набирането на дарения от граждани и фирми.

 

Още по темата