Проверката, която прокуратурата правеше във връзка с конституционното дело за касирането на парламентарните избори, е прераснала в разследване. Това съобщи bird.bg във Фейсбук. Проверка на "Сега" в електронното деловодство на прокуратурата потвърди, че от 7 май има постановление за възлагане на досъдебното производство на следовател. Това означава, че наблюдаващият прокурор Виолета Марчева е преценила, че има достатъчно данни за извършено престъпление. По-късно от прокуратурата признаха, че водят дело за длъжностно престъпление на членове на избирателни комисии.
Известно е, че на 10 март, докато предстоеше КС да се произнесе по делото за преизчисляването на изборните резултати прокурор Марчева поиска от КС решенията и мотиви, на базата на които са избрани експертите по делото, правилата им на работа, правилата за изискването на изборните книжа от ЦИК. (Цялото писмо на прокурорката вижте тук.) Председателят на КС Павлина Панова отказа, с мотива, че при висящо конституционно дело не дължи предоставянето на тези документи. До момента прокуратурата не е отправяла ново искане до КС в рамките на вече образуваното разследване, научи "Сега".
Прокуратурата беше сезирана по случая от "Информационно обслужване".
Интересен детайл е, че в момента пред КС е висящо искането на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов да бъдат отменени промените в Закона за съдебната власт, с които беше прекратена процедурата във Висшия съдебен съвет за избор на титулярен началник на държавното обвинение. Сарафов беше единствен кандидат. Освен това беше ограничено времето, в което той може да остане като изпълняващ функциите. Така, ако междувременно парламентът не реши друго, или КС не отмени атакуваните от Сарафов промени в закона, той трябва да отстъпи поста на 21 юли.
ДЕЛОТО
"Сега" изпрати въпроси до Софийската градска прокуратура с какви мотиви е образувано досъдебното производство и на коя дата; по кой текст от НК се води; какви процесуално-следствени действия са извършени и какви предстоят; кое налага по разследването да работи следовател, а не разследващ полицай; има ли повдигнати обвинения.
В крайна сметка държавното обвинение разпространи съобщение, в което се казва, че досъдебното производство е образувано на 30 април т.г. и се води за престъпление по служба - за това, че през периода 2024 - 2025 г. длъжностни лица от Секционните избирателни комисии и Районните избирателни комисии в Стара Загора, Кърджали, Благоевград и София за парламентарните избори на 27 октомври 2024 г. са нарушили и не са изпълнили служебните си задължения с цел да набавят за другиго облага и да причинят другиму вреда и от това са могли да настъпят немаловажни вредни последици.
Според съобщението делото е образувано по сигнали от изпълнителния директор на "Информационно обслужване" АД и от председателя на Конституционния съд. То е възложено на следовател "поради фактическата и правна сложност".
"Твърдението, че СГП разследва конституционни съдии не отговаря на обективните обстоятелства, тъй като в този случай единственият компетентен разследващ орган ще се яви разследващ инспектор от Комисията за противодействие на корупцията. Никога обект на проверка, още по-малко на разследване, са били и са съдии от Конституционния съд, каквито неверни внушения се правят", посочва още прокуратурата.