Медия без
политическа реклама

Горанов се запъна: Не виждам смисъл в оставката ми

Вицепремиерът Томислав Дончев смята, че друг парламент няма да промени нищо в борбата с корупцията

20 Юли 2020Обновена
Илияна Кирилова

С типичния си назидателен и арогантен тон финансовият министър Владислав Горанов обяви, че "не вижда основания да му бъде искана оставката в този момент". Това той обяви пред репортери на излизане от сградата на Народното събрание, след като приключиха дебатите по петия вот на недоверие и на фона на събрало се множество, протестиращо срещу правителството и главния прокурор Иван Гешев.

"Няма никаква причина да се оттеглям, 10 дни след като съм удовлетворен от един изключително успешен за България проект - примерно интеграцията в Банковия съюз и приближаването до еврото. Ако смятате, че това е провал на политиката или фискалните показатели в последните години са провал на политиката, това значи, че би трябвало да има претенции към мен. Аз не намирам такива основания", допълни Горанов.

В средата на миналата седмица премиерът Борисов поиска оставката на Горанов, както и на вътрешния министър Младен Маринов и на икономическия Емил Караниколов, в опит за тушира напрежението с протестите и задълбочаващата се политическа криза в страната. Като основен мотив Борисов изтъкна обвързаностите на тримата министри с ДПС и с депутата бизнесмен Делян Пеевски.

На следващия ден обаче ситуацията с оставките придоби съвсем друг развой. След коалиционен съвет оставките набързо бяха замразени до гласуването на вота на недоверие, който управляващите смятат безпроблемно да преодолеят и да направят "мащабни промени в кабинета".

Владислав Горанов обаче отхвърли каквито и да е критики, че е обвързан с ДПС.

"Бях първият човек, застанал до Борисов в дебата от март 2009 г. преди изборите, които той спечели и започна първия мандат. Искам конкретни примери за мои действия в политиката или в законодателната област, които могат да ме привържат. Но в действителност, много пъти съм искал подкрепата на парламентарната група на ДПС по теми, по които имаме общи идеи. Няколко пъти са ми помагали при запазването на сегашния данъчен модел", обяви финансовият министър.

Все пак допълни, че  е "естествено, когато министър-председателят поиска оставката на някой министър, той дали ще я даде, или няма да я даде, няма особено значение, тъй като персоналният състав на Министерския съвет се определя от мандатоносителя, в случая Бойко Борисов".

Другият министър с поискана оставка - Емил Караниколов, пък коментира, че съдбата му ще бъде решена на заседание на коалиционния съвет на управляващите, а той е заявил готовност да се оттегли.

"Ние сме заявили ясна позиция, че сме готови да подадем своите оставки. В министерството на икономиката работят експерти, те са в изключително добра кондиция. Не считам, че икономиката на България преди коронавируса беше в тежко състояние. Напротив - ръст на заплатите, рекорден брутен вътрешен продукт, рекорден износ за България", твърди икономическият министър.

Той защити Горанов и Маринов, за които така и не стана ясно дали наистина са подали пред премиера заявления да се оттеглят. "Защото министър Горанов и неговият екип, те направиха изключителни неща за България. Неслучайно България влезе в изключителна кондиция в тази пандемия. По отношение на Младен Маринов МВР има високо признание от хората. Разбира се, има грешки, това е тежка система, но Маринов е израснал и е научил всичко в тази система", смята Караниколов.

По време на дебата по вота на недоверие в пленарна зала вицепремиерът Томислав Дончев обяви, че различен парламент няма да промени нищо в борбата с корупцията. "Къде е това мнозинство тук, което ще има воля и сила да използва институциите и законите по най-добрия начин? Има ли мнозинство от хора с такава биография, с такъв запас от съобщения в телефоните, с такива портфейли и жилища, които да имат силата и волята да използват институциите и законите по най-добрия начин? Какво би променил един нов парламент, където 10 или 20 процента от вас ще бъдат други? Големият въпрос е има ли тук такова мнозинство – да или не? Няма да ви карам да вдигате ръце", говори афектирано и объркано Дончев пред депутатите.

Той даде да се разбере, че вижда в протестите хаос: "Рестарт на демокрацията означава да минем през охлокрацията. Рестарт на държавата означава временна сърдечна недостатъчност на българското общество." А на въпроса докога кабинетът ще остане на власт отговори така: "Докато има смисъл, докато има полза, докато не се е скъсала връзката с гражданите. Повярвайте ми, ако тази връзка се е скъсала, няма нужда да ми викате оставка. Или, както е казал великият Аристотел, не Гьоте: не е най-важно да спечелиш войната, най-важно е да организираш мира."

Още по темата