Медия без
политическа реклама

ГЕРБ подари на ДПС комисията за правителствените харчове

Неин председател стана близкият до Делян Пеевски депутат Йордан Цонев

14 Май 2020ОбновенаЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
Илияна Кирилова
Йордан Цонев

Управляващите от ГЕРБ подкрепиха депутата от ДПС Йордан Цонев за председател на новата анкетна комисия в парламента, която трябва да следи правителствените харчове по време на кризата.

Цонев е известен сред медиите с това, че редовно е съвносител на законопроектите на своя съпартиец - депутата бизнесмен Делян Пеевски. Последният пример за това са предложенията на Пеевски за намаляване на ДДС.

Иначе първоначалното предложение за създаването на комисията дойде от БСП. Парламентът трябва да контролира всички публични разходи по време на кризата заради практиката на правителството да харчи непрозрачно и в полза на приближени фирми, аргументираха се социалистите. И настояха, че начело на комисията трябва да застане представител на опозицията – по подразбиране депутат от левицата – за да бъде работата й обективна.

От мнозинството обаче бяха на друго мнение. "Аз не виждам нищо европейско в поведението на нашата опозиция, която е доста дребнава, повърхностна и неконструктивна. Ако председателят е от БСП, комисията ще бъде използвана за чисто политически цели и то по този повърхностен и заядлив начин, по който вие разбирате опозицията", обърна се съпредседателят на "Обединени патриоти" Валери Симеонов към социалистите.

От ГЕРБ пък обявиха, че били напълно съгласни начело да бъде представител на опозицията. Но не и социалист, защото левицата щяла да употреби комисията за пропагандни цели. „Подозираме, че създаването на една такава комисия иска да създаде усещането, че има нещо скрито, че има непрозрачност в начина на харчене на парите ... Да не се окаже след няколко месеца, че тази комисия се използва за трибуна от някои хора и да се създава излишно напрежение”, обяви депутатът от ГЕРБ Александър Ненков.

Междувременно патриотите изразиха предпочитание комисията да бъде оглавена от депутат от "Воля". Това остави измамното впечатление, че мнозинството ще подкрепи кандидатура, излъчена от партията на Веселин Марешки. Той самият го затвърди като се самопохвали: „Три години се опитваме да се разграничим от останалите опозиции. Има такива - просто крещящи, нищо неправещи, нищо непредлагащи, а има такива, които са конструктивни.”

Когато обаче дойде време за предложения, хората на варненския бизнесмен се отказаха да номинират председател. Така при гласуването за депутатите остана да избират между Йордан Цонев и издигнатия от БСП Румен Гечев.

Зад кандидатурата на Цонев застанаха ГЕРБ, ДПС и "Воля". Интересен момент беше, че буквално минути след като беше избран, Цонев излезе на трибуната, за да представи доклада за работата на друга анкетна комисия, която оглавяваше доскоро – за проучване на информациите за „скандални подкупни схеми” при придобиване на български паспорти от чужденци.

ЗА ЗАПЛАТИТЕ И ЛУКСА

По време на разискванията Веселин Марешки апелира към всички депутати да се откажат от заплатите си, а партиите – от държавните си субсидии, а събраните пари да бъдат дарени на медици, полицаи и граждани без доходи. Чувствителните на тема субсидия социалисти реагираха веднага. „Редовно се отказвате от субсидии и заплати в името на най-неоправданите и бедни граждани в България. Интересно ми е, когато седнете в луксозната си лимузина с масаж, охлаждане на седалките и екстри, които струват колкото месечния доход на едно бедно семейство, дали сте готов да се откажете от този лукс?”, обърна се към лидера на „Воля” червеният депутат Явор Божанков.

Провокативният въпрос разяри Марешки: „С вашите управления хората получаваха по 3 долара пенсия. Аз го помня, защото тогава се нареждах в Червения кръст за помощи, за да изхранвам първото си дете. Горд съм, че съм създал такъв бизнес, който да помага на хората да оцеляват по време на вашите порочни и крадливи управления. Хората идваха тогава в аптеките ми и се молеха да получат 5 таблетки, за да не умре някой. Това правите вие. А това, че аз съм успял, благодарение на моята социална политика, да изградя бизнес, който е добър за хората и ми носи печалба, аз не се срамувам.

Соцдепутатът Георги Свиленски пък порица Марешки, че непрекъснато хвали бизнеса си от парламентарната трибуна, и поиска от него да си плаща безплатната реклама. „Една минута парламентарно време струва около 20-30 хиляди лева”, изтъкна Свиленски. „Очаквам да разпишете правила как точно да стане това”, коментира призива му шефът на парламента Цвета Караянчева.

ОЧАКВАНИЯТА

Комисията ще изисква и публикува информация за всички разходи на публични средства, включително от еврофондове, свързани с преодоляването на последиците от разпространението на COVID-19, пише в решението за създаването й.

Членовете й ще проверят съответствието на отделните разходи с условията и критериите, установени за отделните антикризисни мерки. Накрая ще изготвят доклад с обобщени данни за извършените разходи и анализ на тяхната ефективност.

Още по темата