Повече от 6 часа продължи разпитът на бившия министър на енергетиката Росен Христов в сградата на ДАНС. Христов е разследван заради договора с турската компания „Боташ“, сключен по време на неговото управление.
Цитиран от bTV бившият министър заяви, че договорът с „Боташ“ е неизгоден, но заради начина, по който се изпълнява. Той добави, че при претърсването от дома му не е иззето нищо, което е незаконно или свързано с „Боташ”.
„Проблемът е в приложението на договора, а не в самия договор. Въпросът е защо той не се използва пълноценно. Вероятно една от причините е в конюнктурите на пазара. Към 2022 г. всички в Европа заявяваха, че трябва да се откажем максимално бързо от руски газ и руски енергийни източници. През времето това не се случи, а всички, които даваха твърди заявки – ЕК и българските политици, отлагат това до 2027 г. След което не се знае какво ще се случи. Това е промяната в обстановката и дава възможност на руския газ да се върне на пазара и оттам да се търси и инфраструктура, която да го достави не само до България, но и Централна и Източна Европа”, обяви Христов на излизане.
Бившият енергиен министър каза, че договорът ще бъде важен за България и финансово, и стратегически. И допълни, че това, което може да се направи, е в този транзитен период да се намалят плащанията.
Христов добави, че по време на акцията на разследващите "не е иззето нищо, което да е незаконно или свързано с "Боташ". И увери, че ако му бъдат нарушени правата, ще търси необходимата защита и ще предприеме нужните действия.
"Днес ме убедиха, че няма политически контекст цялото това нещо, и че е процедура, която върви дълго време", каза още той и допълни, че информацията се събирала от много свидетели, не само от него.
Христов се появи още следобед за разпит в сградата на ДАНС, където има офиси, които се ползват от Антикорупционната комисия. На влизане той заяви, че е призован в качеството му на свидетел.
На въпрос дали в дома му са намерени 80 000 евро в брой, той отговори, че е помолен да не коментира данни от разследването. На излизане от разпита адвокатът му Людмил Рангелов пък нито потвърди, нито отрече за намиране на подобна сума при претърсванията.
Вчера в дома на Христов бе извършено претърсване от агенти на Комисията за противодействие на корупцията, иззети са били комуникационни устройства, включително лаптоп, телефон, както и сумата от 80 000 евро в брой. Претърсване е било извършено и в жилището на бившата шефка на "Булгаргаз" Деница Златева, която е държала 100 000 лв. кеш, обявиха БНТ и Би Ти Ви.
Златева също е била привикана днес на разпит, но сутринта е заявила, че по спешност е приета в болница заради високо кръвно, твърди националната телевизия.
Претърсванията на КПК и полицията в сряда са били заради оперативна информация, че се готви заличаване на следи по неизгодния за страната ни договор с турската компания "Боташ" за доставки на газ, от които България няма нужда.
Не е известна причината за привикване на разпит в КПК на Христов и Златева.
Договорът бе сключен от едно от служебните правителства, назначени от президента Румен Радев.
"СЕГА" ПРИПОМНЯ:
На няколко пъти бившият премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов нападна президента и обясни, че сделката с "Боташ" е неизгодна и всеки ден страната ни плаща по над 1 млн. лв. за доставка на газ, който обаче на практика не използва. Договорът за срок от 13 години бе сключен през 2023 г. от служебно правителство назначено от Румен Радев с премиер Гълъб Донев. През 2024 г. парламентът предаде доклад на прокуратурата и поиска разследване на неизгодна сделка.
Договорът е сключен в мандата на служебния министър на енергетиката Росен Христов и на тогавашната шефка на "Булгаргаз" Деница Златева.
В сряда КПК влезе в министерство на енергетика, "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". От Министерство на енергетиката официално съобщиха, че министър Жечо Станков е разпоредил пълно съдействие от страна на администрацията във връзка с разследването на Комисията за противодействие на корупцията. Администрацията на Министерството на енергетиката ще предостави всички налични документи и информация, свързани със досъдебното производство.
По-късно и прокуратурата пусна специално съобщение по досъдебното производство, образувано по случая „Боташ“.
"Към момента се извършват процесуално-следствени действия с цел събиране и проверка на доказателства. С писма се изискват документи от Министерство на енергетиката, „Булгаргаз“ ЕАД и „Булгартрансгаз“ ЕАД. В условията на неотложност се извършва претърсване в дома на лице с инициали Р. Х. (Росен Христов) с цел откриване, фиксиране, изземване и запазване на предмети и вещи, които могат да имат значение за делото", пише прокуратурата.
Досъдебното производство е образувано с постановление на прокурор в СГП още на 16.08.2024 г. въз основа на постъпили в СГП материали, събрани при проверка на Държавна агенция „Национална сигурност“. Обект на разследване е договорът на българското дружество „Булгаргаз“ ЕАД с турската енергийна компания „Боташ“, обстоятелствата около неговото сключване и дали с договора са причинени щети на държавата.
"Разследването се води за това, че през декември 2022 г. от длъжностно лице не са били положени достатъчно грижи за ръководенето, управлението и стопанисването на повереното му имущество при сключване на договора и от това са последвали значителни щети за „Булгаргаз“ ЕАД, като престъплението е в особено големи размери и представлява особено тежък случай", разказва още прокуратурата.