Медия без
политическа реклама

Армията на Косово е факт, а сръбският министър чака заповеди от Вучич

След решението на Прищина, НАТО ще трябва да преразгледа ролята си, обяви шефът на Алианса Йенс Столтенберг

14 Дек. 2018
Вечерне Новости

 Парламентът на Косово прие на заседание в петък законодателните промени, с които съществуващите Косовски сили за сигурност (КСС) се трансформират в пълноценна Армия на Косово, предава Агенция Фокус, която се позова на местния ежедневник Gazeta Express. Вестникът определя решението за най-важното от създаването на страната през 2008-а година.
108 от 120 депутати в парламента гласуваха единодушно за приемането на три закони, с които се осъществяват нужните промени за осъществяването на мярката. Както съобщава изданието, 11-е депутати на „Сръбска листа“, която представлява косовските сърби и е подкрепяна от Белград, бойкотираха парламентарната сесия.
Според експерти обаче приемането на законодателните промени е само началото и има още много път преди КСС да се превърне в истинска армия. Пакетът разширява съществуващите правомощия на силовата струкура, регламентира набирането на военнослужещи в новата армия и трансформира Министерството на КСС в Министерство на отбраната на Косово.
САЩ, Германия и Великобритания подкрепиха действията на властите в Прищина и предупредиха, че въоръжените сили трябва да бъдат инклузивни, отбелязва изданието.
В същото време площадите и улиците в косовската столица са покрити със знамена на САЩ в знак на благодарност за тяхната подкрепа.
Американският посланик в Косово Филип Коснет написа в петък в „Туитър“, че сигурността на страната зависи от качеството на отношенията й в сферата на сигурността и мирните връзки с нейните съседи.
Президентът на Косово Хашим Тачи направи преглед на военнослужещите в казарма край Прищина в навечерието на гласуването в парламента и беше облечен във военна униформа. Държавният глава отбеляза, че КСС са готови за новата роля и мисия.
През октомври депутатите от управляващите и опозиционните партии в страната дадоха принципното си съгласие да подкрепят законопроектите, с които да дадат повече правомощия на сегашните цивилни сили на КСС, като по този начин заобиколиха нуждата да се внася поправка в Конституцията, за да се осъществи желаната промяна. Според изискването в Основния закон трябва да се осигури „двойно мнозинство“, което означава да се получи подкрепата на две трети от 120-те народни представители в парламента и две трети от 20-е неалбански депутати. Пречка за това обаче е, че косовските сърби заемат 11 от 20-е кресла в парламента, запазени за неалбанските общности, което прави инициативата невъзможна.

 НАТО ще преразгледа ролята си в Косово, заяви генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг, след като Прищина гласува за трансформиране на Силите си за сигурност в пълноценна армия, което предизвика протести от Сърбия, предава в същото време Франс прес.
„НАТО подкрепя развитието на Косовските сили за сигурност в сегашния им мандат. С промяна на мандата, Северноатлантическия съвет сега ще трябва да преразгледа отношенията с КСС“, заяви Столтенберг. Силите на НАТО – КФОР, са на мироопазваща мисия в Косово, откакто то се отдели от Сърбия след конфликта през 1998-1999 година.
Ситуацията в района на Косово се следи и президентът на Сърбия Александър Вучич получава информация за всеки детайл, заяви веднага след решението на парламента в Косово сръбският министър на отбраната Александър Вулин, предава пък белградското радио „Б92“, цитирано отново от Фокус.
„Имахме срещи до късно през нощта с президента на републиката и върховен главнокомандващ Александър Вучич, който получава информация за всеки детайл и всички, което се случва в района на Косово и Метохия, не само от представителите на сръбската армия, но и от БИА и министрите на външните и вътрешните работи“, обясни Вулин пред TV Pink.
Той добави, че държавният глава Александър Вучич е „много загрижен и се интересува от всичко, което се случва в района на Косово и Метохия и ще взима всички решения на базата на личните си знания за всичко, което се случва в района“.
„Ние, като армия, сме готови да изпълним всяка заповед на върховния главнокомандващ, което е нашата задача. Каква заповед ще бъде дадена, това ще реши върховният главнокомандващ“, подчерта Вулин.
„Президентът, когато реши, че това е нужно, ще инспектира частите ни в сухоземната зона за сигурност, което е в района, за който носят отговорност 3 и 4 бригада от сръбската армия. Президентът е в постоянна комуникация с военното ръководство, но също и с тези, които могат да допринесат с информация за всичко, случващо се в Косово и Метохия“, обясни сръбският военен министър.

Още по темата