Медия без
политическа реклама

Духова музика

Как да не уважаваш любезните!*

20 Февр. 2019

С голям интерес прочетохме във вестник "Труд" нещо, което по форма е портрет на Данаил Кирилов, по същество - лелинска прегръдка и другарско рамо. Оригиналното заглавие е "Адвокат на дявола". По-известно прозвище, подарено от народа на г-н Кирилов, е "Барни Ръбъла на правото". 

Следват извадки от текста в "Труд":

***

Дяволът би го наел за адвокат. Защото ще му изведе брилянтно каквато и да е теза на юридическото поле. Друг е въпросът, че Данаил Кирилов трябва да приеме каузата му за справедлива. Точно справедливостта и математиката навремето го насочват към Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". (...)

Правото е математика на справедливостта. Това е максимата на Данаил Кирилов, който след математическата гимназия в Хасково влиза във Факултета по математика и информатика на Алма матер, но след това решава, че призванието му е в юридическата наука. 

В "голямата политика" Данаил Кирилов стъпва като шеф на кабинета на Костадин Паскалев, който  правителството на Симеон Сакскобургготски е регионален министър от квотата на БСП. По-късно е избран за общински съветник от листата на БСП-Лозенец. Когато премиерът Бойко Борисов става кмет на София, а проектът "ГЕРБ" се появява като движение, а после и като партия, Данаил Кирилов напуска БСП и става член на ГЕРБ. 

"Много бях разочарован от това, което видях в БСП отвътре (таман 10 годинки е продължило това разочарование - 1997 - 2007, б.р.). Уважавам някои приятели, които до ден днешен са там, но в БСП е практика да се говори едно, а друго да се прави", казва Кирилов. Бил е и общински съветник от ГЕРБ - през 2007 година. А когато партията печели първите си парламентарни избори през 2009 година, Данаил Кирилов става областен управител на София. С предсрочните парламентарни избори (авторът прескача до 2013, б.р.)  влиза в Народното събрание като депутат от ГЕРБ. И логично оглавява правната комисия и в това, и в предишното Народно събрание.

Когато напрежението и стресът се опитаха да вземат връх и Данаил Кирилов почна да трупа килограми, сам си сложи спирачката, докато не намали отново с три номера костюмите си. "Всичко е въпрос на лично решение", казва юристът. Затова от няколко години може да го срещнете в някои от фитнес-клубовете (пиййп, цензура за продуктово позициониране, б.р.) в столицата.

Това, което може да прави почти непрекъснато, е да чете. В момента завършва цикъл от скандинавска проза, но от студентските години му е останал навикът да чете по няколко книги едновременно извън законопроектите. Наред с препрочитането на Фукуяма, наскоро довършил история на Византия, а оттам преминал към ролята на българската държава в разделението на източно православие и католицизъм. (...)

Свикнал е да работи по 15 и повече часа на ден. Въпреки това от много години е почти заклет пешеходец. Има си няколко любими маршрута из София и дневно може да направи и 10 километра пеш. Ползва служебните автомобили на парламента при голямо изключение - ако трябва да е веднага в централата на ГЕРБ в НДК, а още е в заседание, примерно.

"Хората ме спират, питат ме, с някои обсъждаме въпроси от седмицата. Някои просто ме поздравяват, други ме псуват", признава пред "Труд" Данаил Кирилов. Но изчисляваме, че съотношението положително-отрицателно отношение е 3:1. Смее се и връща с въпрос - "нямаше ли да е притеснително, ако всички ме харесваха?".

Работохоликът

Когато Данаил Кирилов оглави правната комисия като депутат на ГЕРБ, мнозина се питаха дали ще запази темпото на работа на предшественичката си - Искра Фидосова. Тя бе известна с ранното си влизане в Народното събрание и късното напускане на кулоарите. Кирилов доказа, че е абсолютен работохолик още в първите месеци на поста. Пунктуален към буквата на закона. И взискателен към свои и към чужди. Но най-вече към себе си. Затова и не обича да говори, преди да финализира текст. А когато му се налага - определено го прави с демонстративно нежелание.

__________

* По възклицанието на Пушкин от "Десятая заповедь": "Как можно не любить любезных?". Пушкин също е възпявал любезни и учени котараци. 

У лукоморья дуб зелёный;
Златая цепь на дубе том:
И днём и ночью кот учёный
Всё ходит по цепи кругом...

Още по темата