Медия без
политическа реклама

МОК въвежда генетични тестове за допинг в Токио 2020

Те ще уличават спортисти в кръвна стимулация месеци по-късно, обяви Томас Бах

06 Ноем. 2019
insidethegames
Томас Бах обявява революционните нови мерки в борбата с допинга.

Генни тестове ще бъдат въведени навреме, за да може да се провеждат на олимпийските игри в Токио 2020, обяви президентът на МОК Томас Бах на конференцията за допинга в спорта, организирана от световната антидопингова агенция WADA в Катовице (Пол). Тази мярка ще бъде придружена с анализи на изсушена кръв (DBS), още едно забележително ново оръжие срещу измамите в спорта, подчерта Бах.

"С напредъка в изследванията на генетичните структури този новаторски подход може да направи пробив в методологията за откриване на кръвния допинг седмици, дори и месеци след употребата му - добави Бах пред присъстващите 1600 делегати. - Ако бъдат одобрени от WADA, генните тестове ще се ползват още на игрите в Токио. Искаме измамниците никога и никъде да не се чувстват спокойни."

Новият генен тест е създаден от Янис Пициладис, професор по спортна наука и генетика в Университета на Брайтън (Вбр), който работи по това от 2006 г. Той е предназначен да идетнтифицира по-точно злоупотребата с препарати, подобряващи спортното представяне, и би трябвало да открива всякакви форми на допинг, но към момента изследването е съсредоточено върху кръвния. Методът включва откриване на промени в генетичните връзки в организма, получени от двете форми на кръвно допингиране: трансфузия (преливане) или употребата на забранен продукт, увеличаващ производството на червени кръвни телца, включително еритропоетин (ЕПО) - най-разпространената злоупотреба.

Изследването на Пициладис, член на медицинската и научната комисия на МОК, сочи, че в човешкото тяло има приблизително 21 000 гени и неколкостотин от тях се "отключват", когато спортист вземе ЕПО или му се прелее кръв. Установено е, че подобни промени в генетичната структура може да се откриват седмици, може би дори и месеци, след като е извършено нарушението.

Президентът на МОК заяви, че дори и тестът да не стане окончателно готов за Токио 2020, съхранените проби ще бъдат анализирани по-късно. От WADA пък твърдят, че новият метод "ще промени играта", защото ще доведе до по-бързодействаща и лесна система, позволяваща повече тестове. Освен това ще спести на спортистите неудобството да дават кръв или урина.

"Заедно с WADA гледаме уверено в бъдещето. Във връзка с това един от най-обещаващите проекти е този за изследване на изсушена кръв. Нужно е съвсем малко количество кръв и DSB методът ще позволи бързо и икономично взимане на проби, които по-късно лесно и евтино ще се транспортират и съхраняват - допълни Бах. - Това е съвместен проект между МОК, WADA, Международната агенция за тестване (ITA) и няколко национални антидопингови организации, в това число на САЩ, Китай, Япония, Швейцария и Австралия. На обща среща бе постигнато съгласие, че DSB методът трябва да бъде въведен не по-късно от зимните игри в Пекин`22, но има някои аспекти, които могат да бъдат използвани още за Токио 2020."

Ключови думи:

МОК, допинг, Токио 2020

Още по темата