Хамилтън изравни рекорд на Шумахер със 7-а победа в Унгария

"Мерцедес" надхитри "Ред Бул" и лиши Верстапен от втори пореден успех във Формула 1

05 Авг. 2019
Макс Верстапен водеше в 95% от състезанието в Унгария, но в крайна сметка Люис Хамилтън ликува като победител на "Хунгароринг".

Гениален стратегически ход реши битката за "Гран при" на Унгария във Формула 1. Благодарение на смел ход от инженерите в бокса на "Мерцедес" световният шампион Люис Хамилтън буквално открадна победата от младия ас на "Ред Бул" Макс Верстапен и го лиши от втори пореден успех този сезон.

21-годишният холандец стартира от полпозишън за първи път в кариерата си, превръщайки се в стотния различен пилот, повел колоната в историята на най-комерсиалния автомобилен спорт. През почти цялото състезание Верстапен изглеждаше недостижим за преследвачите и непрекъснато увеличаваше дистанцията начело. В един момент авансът на лидера беше 19 сек. пред Хамилтън, чийто екип обаче изненадващо го призова за втора смяна на гуми и именно това решение се оказа повратно за развръзката.

Постепенно гумите на холандеца се износиха от само себе си, а с новия комплект британецът беше неудържим, много бързо стопи аванса на своя конкурент и пет обиколки преди края и го изпревари. Едва в този момент Верстапен влезе за втори път в бокса и в предпоследната обиколка успя да се пребори поне за най-доброто време за деня, което му донесе бонус точката.

Третото място на подиума извоюва Себастиан Фетел, който три обиколки преди финала задмина своя съотборник във "Ферари" Шарл Льоклер, останал четвърти. В зоната на точките се класираха още Калрос Сайнц-младши ("Макларън"), Пиер Гасли ("Ред Бул"), Кими Райконен ("Алфа Ромео"), Валтери Ботас ("Мерцедес"), Ландо Норис ("Макларън") и Александър Албън ("Торо Росо").

За Хамилтън победата беше седма на пистата "Хунгароринг", с което англичанинът изравни рекорда на трасето на легендата Михаел Шумахер. Също така британецът спечели втори успех в последните три старта и шести от последните осем, с което събра общо 250 т. от началото на сезона. Втори в генералното класиране е Ботас със 188 т., а трети - Верстапен със 181 т.

Предстои лятната пауза във Формула 1, а следващото състезание е на 1 септември за "Гран при" на Белгия на пистата "Спа-Франкоршан".