Медия без
политическа реклама

Формула 1 започва сезон 2022 с промени в правилата и календара

Очаква се отново битката за титлата да е Хамилтън-Верстапен, но "Ферари" е на път да си върне старата слава

17 Март 2022ДЕЛЯН КЮЧУКОВ
ЕПА/БГНЕС
Болидът RB18 на шампиона Макс Верстапен бе сред най-бързите и стабилни по време на предсезонните тестове.

След драматичния финал през миналата година, когато Макс Верстапен спечели титлата буквално в последната обиколка, сезон 2022 във Формула 1 обещава да бъде дори още по-вълнуващ. Най-вече защото и специалисти, и зрители очакват да станат свидетели на поредица жестоки битки по пистите отново между асовете на "Ред Бул" и "Мерцедес".

Сега и двата отбора са дали всичко от себе си, за да внесат положителни промени в своите болиди и това наистина предвещава нови драматични моменти. Но това не е всичко, защото интересни битки се очакват и назад в колоната с пилоти като Ландо Норис, който остава в "Макларън", и Пиер Гасли ("Алфа Таури"). Тук са и "старите кучета" Фернандо Алонсо и Себастиан Фетел, от които се очаква да докажат, че все още имат инстинкта и уменията, които ги изведоха до общо 6 световни титли.

Има и други интриги. Като например как талантливият и гладен за успехи Джордж Ръсел ще се справя, след като вече е в "Мерцедес", но пък ще е втора цигулка след Хамилтън. Как Валтери Ботас ще се покаже в новата си роля на лидер в "Алфа Ромео"? Или ще спечели ли "Хаас" точка тази година и дали въобще ще оцелее, след като руският му основен спонсор "Уралкалий" бе отхвърлен?

Повечето от тези въпроси най-вероятно ще получат окончателния си отговор едва в края на сезона - на 20 ноември в Абу Даби. А други - може би още на първото състезание в Бахрейн в неделя. Нека се спрем на основните аспекти преди започващия сезон 2022.

 

Отборите

"Мерцедес" се раздели с Ботас и взе Ръсел, който замести успешно Хамилтън в края на сезон 2020, когато шампионът бе заразен с COVID-19. Сега ще е постоянно зад волана на променения на 98% болид W13. Колата предизвика широки полемики още с появата си заради някои решения в аеродинамиката, особено това за огледалата за обратно виждане, които са на практика малки странични крила.

Отново се очаква главен конкурент на "сребърните стрели" да бъде "Ред Бул", който запази и шампиона Верстапен, и Серхио Перес. На тестовете болидът бе бърз и се представи солидно, макар в Барселона Перес да получи повреда в хидравликата. Но мнозина специалисти смятат, че в Бахрейн колата ще е доста по-различна от вече показаната. 

"Ферари" (отново с Шарл Льоклер и Карлос Сайнц) представи болида си на 17 февруари. F1-75 е с изцяло променена аеродинамика, доближаваща се до тази на "Мерцедес". При това на тестовете се оказа достатъчно издръжлив, което дава надежди на "скудерията" за завръщане в битката за победите. Впрочем в Барселона "Мерцедес" направи най-много обиколки - 385, следван от "Ферари" - 349, и "Ред Бул" - 320.

С непроменен екип - в състав Ландо Норис и Даниел Рикиардо, "Макларън" също се представи стабилно на изпитанията. Новият MCL36A беше и достатъчно бърз, за да постигне някои класирания в Топ 6.

Двукратният шампион Фернандо Алонсо и Естебан Окон останаха в "Алпин", а стъпването на Алонсо на подиума в Катар миналия сезон изостри апетита за догонване на лидерите. Екипите и в двете фабрики на тима - в Англия и Франция, са прекарали в работа по болида A522 общо 18 месеца и са предприели доста смел подход, особено със захранващия блок RE22.

Като Б отбор на "Ред Бул" "Алфа Таури" отново няма големи амбиции, макар че Пиер Гасли бе истинска звезда през 2021 г. От него и сега може да се очаква да извлече максимума от новата кола АТ03, докато за японеца Юки Цунода по-важното ще е да набира състезателен опит.  

Четирикратният шампион Себастиан Фетел и Ланс Строл останаха в "Астън Мартин". Ланс е син на милиардера собственик на тима, но това не означава, че не е добър, напротив - през 2021 г. показа добра скорост и имаше силни проблясъци. А опитният Фетел спечели първия подиум за отбора на състезанието в Баку. Двамата ще започнат сезона с болида AMR22, но вече се появиха слухове, че екипът работи по ревизирана негова версия, която ще е готова до месец-два.

Изцяло нов пилотски екип събра "Алфа Ромео" след отказването на Кими Райконен и преминаването на Антонио Джовинаци във Формула Е. Сега лидер ще е напусналият "Мерцедес" Валтери Ботас, а втори пилот - рекламното назначение Джоу Гуаню (с цел китайски капитали и повече зрителска аудитория за F1 в най-голямата азиатска страна). Ще е интересно да се проследи дали Ботас ще успее да се разгърне вече като №1 в отбор, макар и с по-слаба кола.

Сезон 2021 бе слаб за ползващия двигатели на "Ферари" отбор на "Хаас", с неопитните пилоти Мик Шумахер и Никита Мазепин. Тимът допълнително бе разтърсен от решението на 24 февруари (деня, в който Русия нападна Украйна) да се откаже от спонсора "Уралкалий", който заведе дело срещу това. Няколко дни по-късно бе освободен и Мазепин. Замести го Кевин Магнусен, който не се състезава през 2021 г., а сега участва в първите тестове в Барселона.

В някога славния "Уилямс" ще опитат да запълнят празнината след напускането на Джордж Ръсел. Новият първи пилот е британо-тайландецът Алекс Албон, а другият е Николас Латифи. Това ще е първият пълен сезон, в който отборът няма да е под контрола на сем. Уилямс и не се очертава скоро да си върне славата, особено на фона на няколкото излитания от пистата на болида FW44 по време на тестовете.

 

Промените в правилата

Най-големите изменения за 2022 г. се отнасят до най-видимите части на колите. Изискванията към аеродинамиката са доста различни спрямо 2021 г., колелата пък трябва да са по-големи.

Има промяна и в изискванията за минимално тегло на болида, като последно FIA добави нови 3 кг и сега колите трябва да са поне 795 кг без горивото в резервоара. Всъщност лимитът трябваше да е 775 кг, но след поредица промени болидите "натежаха" с цели 20 кг (през 2023-та ще са с още 43 кг отгоре). 

Също много важно е преминаването от гориво с 5% съдържание на етанол, към такова с 10%. Това правило ще има значителен ефект върху силовите агрегати и производителите трябва да направят съответните корекции.

F1 запази спринтовите квалификации, които бяха въведени през 2021 г. През настоящия сезон те ще бъдат три. Това е двойно по-малко от първоначално предвидения брой. Спринтовете ще са на квалификациите за Гран при на Емилия Романя (Ит), на Австрия и на Бразилия. Корекцията бе направена, защото отборите искаха отхлабване на бюджетните ограничения при наличие на повече спринтове, но FIA категорично отказа отстъпка и бе намерен компромис с по-малко спринтове.

При това бе променено и точкуването. Спринтовете си остават с дължина 100 км (около 1/3 от нормалната състезателна дистанция за Гран при). Но вече точки ще получават първите 8 в събота. Победителят от спринта ще взима 8, вторият - 7, и т. н. до осмия, на когото се полага 1 т. Тези точки ще се добавят към актива за класирането в шампионата. Крайният резултат от спринтовата квалификация ще определя и мястото на болидите на старта на състезанието в неделя.

 

Календарът

Последната новина е, че на 7 март F1 подписа 3-годишен договор с пистата "Имола" и състезанието за Гран при на италианската област Емилия Романя ще присъства в календара до 2025 г.

За този сезон в списъка влезе и Маями (8 май) и това ще е първият път след Гран при в Себринг през 1959 г., когато Формула 1 ще е в щата Флорида. САЩ пък ще имат две надпревари през 2022 г., включително тази в Остин, Тексас.

И все пак - календарът все още не е обявен за окончателен. Промените продължават в движение. Като начало руската Гран при в Сочи бе отменена заради войната, която Русия започна в Украйна. Не е ясно и дали ще има Гран при в Китай - на този етап пречат ковид ограниченията, но е възможно и да има промяна при благоприятно развитие. А и изп. шеф на F1 Стефано Доменикали вече обяви, че няма ограничения и сезонът може да има и 30 етапа...

Засега е ясно, че стартът е в Бахрейн на 20 март и след 22 състезания краят ще бъде на 20 ноември в Абу Даби:
 

Дата Гран при на Място
20 март Бахрейн Сахир
27 март Саудитска Арабия Джеда
10 април Австралия Мелбърн
24 април Емилия Романя* Имола
08 май Маями Маями
22 май Испания Барселона
29 май Монако Монако
12 юни Азербайджан Баку
19 юни Канада Монреал
03 юли Великобритания Силвърстоун
10 юли Австрия* Шпилберг
24 юли Франция Льо Кастейе
31 юли Унгария Будапеща
28 август Белгия Спа
14 септември Нидерландия Зандвоорт
11 септември Италия Монца
25 септември Русия (ОТМЕНЕНО) Сочи
02 октомври Сингапур Сингапур
09 октомври Япония Сузука
23 октомври САЩ Остин
30 октомври Мексико Мексико Сити
13 ноември Бразилия* Сао Пауло
20 ноември Абу Даби Абу Даби

* Заб: С включена спринтова квалификация