Медия без
политическа реклама

Джобната ракета вече е най-бързата жена на планетата

Шели-Ан Фрейзър-Прайс се устреми към третата си олимпийска титла с 10.63 сек. на 100 метра

08 Юни 2021
jamaica-gleaner
Шели-Ан Фрейзър-Прайс (вдясно) е надбягала с повече от три метра втората - Наташа Морисън, по време на паметния спринт на Националния стадион в Кингстън.

Ямайската спринтьорка Шели-Ан Фрейзър-Прайс вече е най-бързата жива жена на планетата. На домашния лекоатлетически турнир в Кингстън тя прелетя 100-те метра за космическите 10.63 сек. при допустим попътен вятър със скорост 1.3 м/сек. Всичко е в нормата и резултатът бе ратифициран.

Това всъщност е четвърто време в историята на късия спринт при жените. Първите три най-добри постижения се държат от покойната американка Флорънс Грифит-Джойнър. Тя постави световния рекорд от 10.49 на 16 юли 1988 г. в Индианаполис, а ден по-късно бяга за 10.61. На олимпийските игри в Сеул `88 през септември пък взе златния медал с 10.62. 

Така че Шели-Ан, наричана Джобната ракета, е втората най-бърза жена в историята. Сред живите спринтьорки най-доброто време досега бе на американката Кармелита Джетър - 10.64 сек.

"Заставайки на старта,

 

въобще не очаквах такова бягане

 

И мисля, че това е добре, защото нямаше никакво напрежение. Просто исках да се разбягам преди националния шампионат, който очаквам с нетърпение - каза Фрейзър-Прайс. - Щастлива съм, не мога да подбера точните думи, защото бягане под 10.70 бе моя мечта, моя цел. Толкова много работих, толкова търпеливо чаках този резултат. Ще литна от щастие."

Shelly-Ann Fraser-Pryce is now the second fastest women's 100m sprinter in history with a wind legal 10.63 (+1.3m) run in Kingston, Jamaica at the JOA/JAAA O...

Ефектът от постижението на ямайката се подсилва и от факта, че тя вече е на 34 години. Родена е в покрайнините на Кингстън, майка ѝ (бивша лекоталетка) работела като уличен търговец. Шели-Ан се увлякла по атлетиката още в началното училище, но дълго не можела да реши дали иска сериозно да посвети живота си на спорта.

И когато се посвещава, постига куп успехи. Първият ѝ сериозен резултат е олимпийската титла на 100 м в Пекин `08, а 13 години след това има впечатляваща визитка: 6 олимпийски медала (2-3-1) и 11 от световни първенства (от тях 9 златни). Фрейзър-Прайс също така е лидер в историята по брой победи в спринтове на 100 метра.

До феноменалните 10.63 сек. най-доброто ѝ бягане бе за 10.70 от 2012 г. - рекорд на Ямайка, който тя делеше с Илейн Томпсън.

Що се отнася до Флорънс Грифит-Джойнър, която вече 33 години държи световния рекорд, при нея има много неясноти.

Първо - комисията на световната федерация (тогава IAAF) установява, че при рекордното бягане приборът за измерване на скоростта на вятъра е работел неправилно. Реално вятърът е духал в гърба на американката с над 2 м/сек., заради което рекордът не би трябвало да се ратифицира.

Второ -

 

рекордьорката и до днес е подозирана за употреба на допинг,

 

макар това никога да не бе доказано. Има само косвени признаци - значителни скокове в скоростта на бягане; тоталното недоверие на колегите ѝ; мъжът ѝ Ал Джойнър е уличаван с допинг; рязкото прекратяване на кариерата; странните здравословни проблеми след това; показанията на бившия ѝ съотборник Деръл Робинсън, който заяви, че ѝ е продавал хормон на растежа.

Грифит-Джойнър почина на 38 през 1998 г. след епилептичен припадък - в контекста на допинговите догадки това също е подозрително. По инициатива на Ал Джойнър опитват да изследват тялото ѝ за наличие на забранени вещества, но не намират достатъчно урина в организма ѝ, за да вземат проба. Откриват само обикновени стероиди, тайленол (болкоуспокоително) и бенадрил (замразител).

Фрейзър-Прайс също е имала проблеми със забранени вещества. През 2010 г. бе отстранена за 6 месеца заради оксикордон (опиоидно обезболяващо). Спринтьорката заяви тогава, че го е приела заради зъбобол, но забравила да го впише във фиша за допинг контрол.

Преди няколко години Шели-Ан обяви, че е бременна, а след това планира раждането и роди символично в деня след финала на 100 м на световното първенство през 2017 г. Само 10 седмици по-късно тя поднови тренировки, а след нови 9 месеца се завърна пълноценно в спорта. На световното в Доха `19 спечели две титли - на 100 м и в щафетата 4х100 метра.

Впрочем, Шели-Ан вече е решила и кога ще прекрати активната си състезателна кариера - след световното в Орегон догодина. А в момента активно се подготвя за олимпийските игри в Токио, където може да спечели злато след 9-годишна пауза (в Лондон `12 остана трета на 100 м). Има голяма вероятност за това - все пак до нейните 10.63 сек. все още никоя спринтьорка дори не се е доближила тази година - резултат №2 за 2021-ва е на американката Шa`Кари Ричардсън (10.72).

Още по темата