3 от 3: "Скуадра адзура" спечели групата без допуснат гол

Швейцария се надява да играе 1/8-финал на Евро 2020 като един от най-добрите трети тимове

20 Юни 2021
Италианският халф Матео Песина ликува след гола във вратата на Уелс, донесъл на "скуадра адзура" трета поредна победа на Евро 2020.

Италия извоюва трета поредна победа на европейското първенство по футбол и спечели убедително борбата в предварителна група А, на която бе съдомакин заедно с Азербайджан. В заключителния мач на "Стадио Олимпико" в Рим "скуадра адзура" спечели с 1:0 срещу тима на Уелс и оглави крайното класиране без допуснат гол. В първите две срещи италианците надиграха Турция и Швейцария с по 3:0.

Общо за "адзурите" това беше 26-и пореден мач без загуба, като селекцията на Роберто Манчини се намира в серия от 10 победи със суха мрежа. Последният отбор, който победи 4-кратните световни шампиони, е Португалия - с 1:0 в Лигата на нациите през септември 2018 г. А последният тим, който им вкара гол, беше Нидерландия - при 1:1 в Лигата на нациите през октомври 2020 г.

Днес Манчини заложи на експериментален състав, в който титулярните си места от предходния двубой запазиха само трима - вратарят Джанлуиджи Донарума, централният бранител Леонардо Бонучи и опорният халф Жоржиньо. В течение на мача и тримата бяха сменени, като в последната минута от редовното време в игра се появи дори резервният страж Салваторе Сиригу.

⏰ RESULT ⏰

🇮🇹 Italy through as Group A winners thanks to Pessina strike
🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 Wales into Round of 16 with second-place finish

Which players impressed? 🤔#EURO2020

— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) June 20, 2021

Единственият гол падна в края на първото полувреме. Отбеляза го Матео Песина в 39-ата мин. при центриране на Марко Верати от пряк свободен удар. В началото на втората част уелсците останаха в намален състав, след като в 55-ата мин. Итън Ампаду получи директен червен картон за задържане без топка на Федерико Бернардески.

Минималната загуба гарантира на Уелс второто място в крайното класиране, осигуряващо участие на 1/8-финалите. "Драконите" завършиха потока с 4 т. и по-добра голова разлика от Швейцария, който в другия мач тази вечер срази Турция с 3:1 в Баку. Алпийците завършиха трети и ще се надяват да се превърнат в един от четирите най-добри тима на тази позиция в шестте групи, които също ще продължат в директните елиминации на Евро 2020.