21-годишен донесе първа победа на "Ферари" за 2019 г.

Шарл Льоклер спечели битката с Люис Хамилтън за дебютния си успех във Формула 1

02 Септ. 2019

Шарл Льоклер спечели първата си победа във Формула 1. 21-годишният пилот на "Ферари" беше най-бърз в състезанието за "Гран при" на Белгия на пистата "Спа-Франкоршан" и донесе първи успех на "черните кончета" от началото на сезон 2019.

Триумфът на италианския отбор можеше и да е двоен, но звездата Себастиан Фетел не успя да контролира болида толкова добре, колкото младия си съотборник, и в крайна сметка се задоволи с четвъртата позиция в крайното класиране. На почетната стълбичка освен Льоклер се качиха двамата пилоти на "Мерцедес" - световният шампион Люис Хамилтън и Валтери Ботас.

В зоната на точките финишираха още Александър Албън ("Ред Бул"), Серхио Перес ("Рейсинг Пойнт"), Даниил Квят ("Торо Росо"), Нико Хюлкенберг ("Рено), Пиер Гасли ("Торо Росо") и Ланс Строл ("Рейсинг Пойнт"), които последователно допълниха Топ 10.

"Ще запомня завинаги този ден. Нашият отбор има най-добрия екип и скоро ще имаме най-добрата кола", сподели монегаскът Льоклер, за когото това е първи пълен сезон във Формула 1. Последният пилот, който беше спечелил състезание с болид на "Ферари", е Кими Райконен - на 21 октомври 2018 г. за "Гран при" на САЩ. По ирония на съдбата финландският ветеран е и последният, спечелил световната титла за "скудерията" - през 2007 г.

В класирането за настоящия сезон начело остава Хамилтън с 268 т. и огромен аванс пред втория Ботас (203 т.). Трети излезе Фетел със 193 т., изпреварвайки отпадналия от вчерашното състезание Макс Верстапен ("Ред Бул") със 181 т. Пети е Льоклер (132 т.). Следващият старт е на 8 септември за "Гран при" на Италия на пистата "Монца".