Медия без
политическа реклама

САЩ изтеглят дипломати от Близкия изток заради Иран

Британски генерал не вижда увеличена заплаха от Техеран

16 Май 2019
Федерика Могерини
ЕПА/БГНЕС
Федерика Могерини

САЩ изтеглят част от своя дипломатически персонал от иракската столица Багдад и консулствата в Ербил, оставят само тези, които са отговорни за реагиране при спешни случаи, съобщава уебсайтът на посолството на САЩ в Ирак, цитиран от световните агенции.  Държавният департамент на САЩ разпореди напускането на американски правителствени служители от Ирак, допълва посолството. Според съобщението нормалните визови услуги ще бъдат временно преустановени. Действията, които САЩ препоръчват, са: "Отпътувайте от Ирак с търговски транспорт възможно най-скоро. Избягвайте съоръжения на САЩ в Ирак. Наблюдавайте местните медии за актуализации".

Преди това Централното командване на САЩ (US CENTCOM) повиши нивото на заплаха за американските военнослужещи, които са част от международната коалиция в Ирак и Сирия, по отношение на подкрепяните от Иран сили в Близкия изток. "Централното командване на САЩ в координация с операция "Вродена решителност" повиши бойната готовност за всички военнослужещи, които са част от операцията в Ирак и Сирия", посочи говорителят на CENTCOM Бил Урбан. "В резултат на това операция "Вродена решителност" вече е на високо ниво на тревога, като ние продължаваме да наблюдаваме отблизо евентуални надвиснали заплахи за американските сили в Ирак", допълни той. Президентът Доналд Тръмп нарече „фалшива новина“ съобщението на в. "Ню Йорк таймс", че администрацията на Белия дом планира да изпрати 120 000 войници в Близкия изток. Според изданието целта е да се попречи на всякакви нападения или ускоряване на ядрената програма на Иран.

По-рано зам.-командирът на операцията британският генерал-майор Кристофър Гика заяви, че "няма увеличена заплаха от подкрепяните от Иран сили в Ирак и Сирия и че сегашните мерки за защита на американските и коалиционните сили са напълно задоволителни". Израелският премиер Бенямин Нетаняху изрази подкрепа за позицията на американския президент Доналд Тръмп срещу "иранската агресия". Президентът на Иран Хасан Рохани заяви, че Ислямската република е "твърде велика, за да бъде сплашвана от някого", докато напрежението със САЩ расте. Върховният лидер на страната аятолах Али Хаменей заяви, че "няма да има война".

Русия и САЩ не постигнаха пробив в отношенията си след срещата на американския държавен секретар Майк Помпео с руския президент Владимир Путин в Сочи, но се обединиха около необходимостта от задълбочен диалог и политическо вместо военно решение на геополитическите проблеми.

 

 ПРОТИВОРЕЧИЯ

САЩ притискат ЕС да преосмисли намерението си за създаване на eвропейски военен съюз, който би изключил американските компании от оръжейни договори и би подкопал НАТО. Това се казва в писмо на на Елън Лорд, зам.-министър на отбраната на САЩ, и на Андреа Томпсън, зам. държавен секретар на САЩ, до върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини. В писмото с дата 1 май се посочва, че ограниченията, които се предвиждат за участие на компании от страни извън Евросъюза в отбранителни програми на бъдещия военен съюз, са "отровни хапчета", които могат да разрушат зараждащите се връзки между ЕС и НАТО в сферата на съвместната отбрана. Предупреждава се, че САЩ, макар и с неохота, биха били принудени да въведат реципрочни ограничения за европейските партньори. Създава се риск от "дублиране, несъвместими военни системи и ненужна конкуренция между НАТО и ЕС", се казва в писмото.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?