Медия без
политическа реклама

Разследващият случая "Скрипал" става шеф на МИ-5

Кен Маккълъм се е занимавал със Северна Ирландия и сигурността на Олимпиадата в Лондон през 2012 г.

30 Март 2020Обновена
БГНЕС архив

Великобритания обяви днес, че Кен Маккълъм, разузнавач от кариерата, който ръководи разследването на опита за убийство на бившия двоен агент Сергей Скрипал, е новият шеф на службата за вътрешно разузнаване МИ-5, предава БНР. Маккълъм, който работи за МИ-5 от 25 години, първоначално е работил с фокус върху Северна Ирландия, а след това в борбата с ислямски екстремисти, киберсигурност и обезпечаване сигурността на Олимпиадата в Лондон през 2012 г.

След отравянето на Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия преди 2 години в Солсбъри, той ръководи действията на службата по случая. Великобритания обвинява за опита за убийство Русия, която отрича това. 

Кен Маккълъм наследява на поста Андрю Паркър, който се пенсионира следващия месец. 

 

"СЕГА" припомня:

Случката

Отравянето с нервнопаралитичното вещество „Новичок“ на бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия в английския град Солзбъри стана на 4 март 2018 г. Трима служители на руското разузнаване официално бяха обвинени от британските власти, които смятат, че зад покушението стои Кремъл.

Първо двама служители на ГРУ бяха заподозрени за нападението. Те са идентифицирани като Александър Мишкин и Анатолий Чепига. После се появи и трето име - това на Денис Сергеев, за когото се смята, че е замесен и в опита за отравяне на българския бизнесмен Емилиян Гебрев в София.

Руските власти на няколко пъти излизаха с декларации, че британските власти все още не са представили официално обяснение за случилото се, нито пък доказателства за руска намеса. „Вместо на резултати от разследването ние ставаме свидетели на безпрецедентна и добре обмислена очерняща кампания в британските медии срещу посолството и лично срещу посланика“, се казваше в една от тези декларации.

Скотланд ярд разследва и руския президент

Скотланд ярд разследва ролята на руския президент Владимир Путин в използването на нервно-паралитичното вещество новичок срещу Сергей и Юлия Скрипал в британсккия град Солсбъри, писа в. "Гардиън" през август м.г.. Британците смятат, че той "вероятно" е одобрил атаката срещу бившия руски агент и дъщеря му, които пострадаха тежко, но след дълго лечение успяха да се възстановят.

Двамата руски агенти са обвинени за нападението. Великобритания настоява те да бъдат екстрадирани и издаде европейска заповед за ареста им, а Интерпол ги издирва с червена бюлетина. Ръководителят на звеното в Скотланд ярд за борба с тероризма Нийл Басу заяви, че разследването на нападението срещу Скрипал продължава. Той подчерта, че въпросите, свързани с повдигането на обвинения по случая, са сложни. "Трябва да докажете, че Путин е пряко замесен", обяснява Басу. "Ние сме полицаи и трябва да имаме доказателства. Има много спекулации кой е виновен, кой е дал нареждания, като всичко се базира на експертни познания за Русия. Трябват ми доказателства", категоричен е той.

Путин: Не струва и 5 копейки

Историята с отравянето на Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия не струва и пет копейки, заяви преди месеци руският президент Владимир Путин в интервю пред британското издание Financial Times.
„Послушайте, цялата тази суматоха около разузнавачи и контраразузнавачи не може да влияе на сериозни междудържавни отношения. Както казват у нас, в Русия, тази шпионска история не струва и пет копейки“, отбеляза руският лидер. „Можем да продължим безкрай списъка с това, какво може да се твърди и в какво можем да се обвиняваме едни – други ...  Длъжни сме да оставим всичко това в миналото и да позволим на спецслужбите да се оправят“.

Още по темата