Медия без
политическа реклама

Орбан върти търговия с членството в НАТО

Унгария изнудва ЕС да размрази фондовете му, за да пусне Швеция и Финландия в Алианса

01 Март 2023
архив
Виктор Орбан изнудва едновременно ЕС и НАТО

Унгарският парламент започна днес дълго отлаганата процедура за ратифициране на кандидатурата на Финландия и Швеция за членство в НАТО. Дебатите протичат на фона на опасенията, че министър-председателят Виктор Орбан може да упражни правото си на вето, за да изнуди ЕС да размрази еврофондовете на страната му, които бяха спрени заради погазването на върховенството на закона. Унгария и Турция са последните държави в НАТО (от общо 30), които още не са ратифицирали кандидатурите на Финландия и Швеция.

Външният министър Петер Сиярто бе пределно откровен след среща с шведския си колега Тобиас Билстрьом в Стокхолм завчера: "Как може една страна [Швеция] да очаква услуга [ратификация за НАТО] от нас, когато нейните политици непрекъснато и многократно разпространяват лъжи за Унгария? Как могат те [Финландия и Швеция] да очакват бързи и справедливи решения, когато през последния период единственото, което чувахме, беше, че в Унгария няма демокрация, че в Унгария не е гарантирано върховенството на закона?" Премиерът Виктор Орбан каза в интервю миналата седмица, че "макар и да подкрепяме присъединяването на Швеция и Финландия към НАТО по принцип, първо трябва да проведем сериозни дискусии". С което показа, че се стреми към пазарлък.

Служител от Стокхолм заяви пред базираното в Брюксел електронно издание "Политико", че Унгария отново прибягва до рекет, но е малко вероятно да успее, защото "всички се уморяват от една и съща тактика на изнудване" на ниво ЕС и защото върховенството на закона е важно и за другите членове на ЕС: "Белгия, Люксембург и Нидерландия са били принципни по отношение на отстояването на върховенството на закона като неотменима основа на интеграцията в ЕС, която не подлежи на преговори", каза служителят. "Франция и Германия също станаха много по-твърди в това отношение." Накрая Еврокомисията и Европарламентът ще проверят дали Унгария действително се е реформирала, преди да й отпуснат нови пари от ЕС.

Гласуването на ратификацията в унгарския парламент се очаква през втората половина на месеца, но не по-късно от 21 март. На 9 март депутати от управляващата партия "Фидес" ще посетят Финландия и Швеция. Същия ден ще има преговори между Турция и двете кандидатки. Орбан ще внимава да не остане последно препятствие за приемането на двете държави в НАТО и да не изпадне в пълна изолация, ако Анкара смекчи позицията си.

ПРОГРЕС

Днес Финландия прие закон за присъединяване към НАТО, без да чака последните задължителни гласове "за" от Турция и Унгария. С 92% от депутатите си Финландия ратифицира влизането си в НАТО. Тъй като за 2 април са насрочени парламентарни избори, Хелзинки искаше да избегне опасността от политически вакуум, за да може да влезе в НАТО веднага след като Анкара и Будапеща се съгласят. Това означава, ако е необходимо, да не се чака съседна Швеция, отбеляза Франс прес, цитирана от БТА. 

Ключови думи:

Виктор Орбан, НАТО, ЕС

Още по темата