Медия без
политическа реклама

Все по-малко млади европейци вярват в демокрацията

Подкрепата е най-ниска във Франция, Испания и Полша, а 21% подкрепят авторитарното управление при някои обстоятелства

Днес, 18:05
Един на всеки петима млади респонденти е отворен към авторитарна форма на управление при определени обстоятелства. Повече от половината предпочитат демокрацията.
https://www.tui-stiftung.de/
Един на всеки петима млади респонденти е отворен към авторитарна форма на управление при определени обстоятелства. Повече от половината предпочитат демокрацията.

Едва половината от младите хора във Франция и Испания вярват, че демокрацията е най-добрата форма на управление, като подкрепата е дори по-ниска сред връстниците им в Полша, установи проучване, насочено към младите европейци.

Мнозинството от европейското поколение Z или 57% все още предпочитат демокрацията пред всяка друга форма на управление. Процентът на подкрепа обаче варира значително, достигайки едва 48% в Полша и само около 51-52% в Испания и Франция, като в Германия процентът е най-висок – 71%.

Повече от 6700 души на възраст между 16 и 26 години във Великобритания, Германия, Франция, Испания, Италия, Гърция и Полша (България не участва в проучването, б.а.) са взели участие в деветото годишно проучване на института YouGov за фондация TUI, която финансира проекти, посветени на младежите в Европа. Проучването е проведено през април и май т.г.

С това младежко проучване фондация TUI има за цел да хвърли светлина върху живота, идентичността и отношението на младите европейци към Европа. Коя е най-важната задача на ЕС според младите европейци? Чувстват ли се като европейци или като граждани на собствената си страна? Доверяват ли се младите хора на политическите институции? Проучването има за цел да даде отговори на тези и много други въпроси.

Повече от един на всеки пет респонденти или 21% би подкрепил авторитарно управление при определени обстоятелства (въпросните обстоятелства обаче не са отбелязани, б.а.). Най-висок е процентът в Италия – 24%, и най-нисък в Германия – 15%. Във Франция, Испания и Полша - 23%.

Близо един на всеки 10 запитани в различните страни, участници в проекта, е споделил, че не го интересува дали правителството в страната му е демократично или не, докато 14% не знаят как да отговорят или не са отговорили.

Торстен Фаас, политолог от Свободния университет в Берлин, който е работил по проучването, казва за "Гаридън", че сред респондентите, които се възприемат като  дясноцентристки и се чувстват икономически неравностойни, подкрепата за демокрацията спада до едва един на всеки трима.

48% от запитаните се притесняват, че демократичната система в собствената им страна е застрашена, включително 61% в Германия, където икономиката, която е най-голямата в Европа, е в затруднено положение, а крайната десница постига значителен напредък, подхранван отчасти от засилената подкрепа на младите избиратели.

Според респондентите завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, възходът на Китай и войната на Русия в Украйна са изместили властта от Европа. Само 42% от респондентите считат ЕС за един от трите най-големи глобални играчи. Въпреки или може би именно заради Брекзит процентът е най-висок сред британците – 50%. От анкетираните във Великобритания младежи 73% искат завръщане в ЕС.

САЩ са възприемани от 83% като част от силовото трио, следвани от Китай със 75% и Русия с 57%.

Нарастващата поляризация също тласка младите европейци към идеологическите периферии, но в процеса се очертава разделение по пол.

Почти един на всеки петима – 19% – се позиционира в политически дясно или център, в сравнение с 14% през 2021 г., докато 33% се наричат ​​центристи, 32% са леви, 16% не могат да определят.

Младите жени в Германия, Франция и Италия се определят като прогресивни в по-голяма степен, отколкото преди четири години, докато младите мъже в Полша и Гърция са станали по-консервативни през същия период.

Подкрепата за по-строги ограничения върху миграцията е нараснала във всички области от 2021 г. насам, достигайки 38% от 26%.

Повечето млади европейци изразяват надежда в потенциала на ЕС, а двама от трима подкрепят оставането на страната им в блока. 39% описват ЕС като не особено демократичен, а 6% казват, че собствените им национални правителства работят добре и не е необходима значителна промяна.

Повече от половината  от респондентите (53%) смятат, че ЕС е твърде фокусиран върху детайли и тривиални въпроси. Те биха искали блокът да се справи с високите цени, да засили защитата срещу външни заплахи и да създаде по-добри условия за компаниите, за да подобрят икономиката.

Според Елке Хлавачек, ръководител на фондация TUI, ''европейският проект, който ни носеше мир, свобода на движение и икономически прогрес в продължение на десетилетия, се възприема като тромав''.

Гърците виждат най-силна нужда от фундаментално преразглеждане на политическата си система и са най-скептични към ЕС.

Въпреки по-силната подкрепа за опазване на климата сред младите европейци, само един на всеки трима казва, че именно това трябва да бъде с приоритет пред икономическия растеж. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ЕС, Европа, млади европейци

Още новини по темата