Медия без
политическа реклама

Мълър видя основания за обвинение срещу Тръмп

Пречката е това, че в момента е действащ президент на САЩ

25 Юли 2019
Бившият директор на ФБР и бивш специален прокурор, разследвал руска намеса в президентските избори в САЩ, даде показания пред правната комисия на Конгреса.
ЕПА/БГНЕС
Бившият директор на ФБР и бивш специален прокурор, разследвал руска намеса в президентските избори в САЩ, даде показания пред правната комисия на Конгреса.

Бившият специален прокурор, разследващ руската намеса в изборите за президент в САЩ през 2016 г., заяви категорично, че докладът от работата му не оправдава президента Доналд Тръмп за възпрепятстване на правосъдието. Робърт Мълър даде показания пред две комисии в Конгреса на САЩ - правната и по разузнаването. По време на встъпителното си изявление в правната комисия в Камарата на представителите Мълър посочи, че доказаните в доклада му опити за руско вмешателство са били едно от най-големите посегателства спрямо демокрацията.

Той отбеляза, че няма да може да отговори на всички поставени му въпроси и отказа сам да чете откъси от доклада, който той и екипът му изготвиха по време на продължилото над 2 г. разследване за евентуална руска намеса в изборите за президент на САЩ. Затова конгресмените цитираха извадки от текста и му задаваха въпроси върху тях, а Мълър отговаряше лаконично с "да", "не", "вярно" или "вижте за справка доклада".

В доклада има анализ на събраните сведения за 10 случая, които могат да се приемат като потенциално възпрепятстване на правосъдието от страна на президента Тръмп. Отговаряйки на въпрос на председателя на правната комисия на Конгреса Джерълд Надлър, Мълър потвърди, че констатациите на проведеното от него разследване не оправдават президента Доналд Тръмп, както самият той твърди, нито пък те могат да бъдат определени като доказателство, че не е имало тайно споразумение с Русия. Освен това, по думите на Робърт Мълър, е възможно държавният глава да бъде обвинен за възпрепятстване на разследването, когато напусне своя пост. На въпроса на конгресмен републиканец "Бихте ли обвинили президента в престъпление, след като напусне поста?", Мълър отговаря: "Да". Причината е в инструкция на прокуратурата, където е посочено, че "обвинение срещу действащ президент неконституционно ще подкопае капацитета на изпълнителната власт да изпълнява конституционните си функции".

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?