Медия без
политическа реклама

Колумбийският университет в САЩ се откупи с $220 млн. срещу разследване

Президентът Доналд Тръмп бе обвинил институцията в нарушения на антидискриминационното законодателство

24 Юли 2025
Протестите на студенти от Колумбийския университет срещу задържането и депортирането на техния колега и пропалестински активист Махмуд Халил предизвикаха острата реакция на президента Доналд Тръмп. Самият Халил заведе дело срещу федералното правителство с иск за 20 милиона долара за неправомерен арест от имиграционните власти.
ЕПА/БГНЕС
Протестите на студенти от Колумбийския университет срещу задържането и депортирането на техния колега и пропалестински активист Махмуд Халил предизвикаха острата реакция на президента Доналд Тръмп. Самият Халил заведе дело срещу федералното правителство с иск за 20 милиона долара за неправомерен арест от имиграционните власти.

Колумбийският университет ще изплати над 200 милиона долара на правителството на САЩ през следващите три години, за да бъдат прекратени федерални разследвания и бъде възстановено финансирането на образователната институция чрез федерални грантове и програми, съобщи БНР. Въпросните разследвания са за предполагаеми нарушения на антидискриминационното законодателство и бяха задействани под натиска на американския президент Доналд Тръмп, който обвини университета в неспособност да защити еврейските студенти и в "левичарска индоктринация". В резултат още през март т.г. бе замразен достъпът на университета до милиарди долари под формата на грантове.

Освен основното плащане в размер на 200 млн. долара Колумбийският университет ще изплати и още 21 милиона долара, за да уреди отделно разследване от Комисията за равни възможности при наемане на работа (EEOC), свързано с обвинения в дискриминационни практики.

Университетът не признава вина в рамките на постигнатото споразумение. И.д. президент на Колумбийския университет Клеър Шипман заяви, че договорът е "внимателно изработен, за да защити академичните ценности" и позволява на институцията "да възстанови критично важните си партньорства с федералното правителство".

Конфликтът между авторитетната образователна институция и властите възникна още през пролетта на 2024 г., когато студенти организираха протести в подкрепа на Палестина. От университета вече наложиха строги наказания на близо 80 студенти, включващи изключвания, отнемане на дипломи и други дисциплинарни мерки заради нарушения на вътрешните правила - окупации на университетски сгради, прекъсвания на учебния процес и др.

Тогава някои еврейски студенти се оплакаха от антисемитизъм и липса на защита от страна на администрацията. Именно тогава Тръмп обвини университета в недостатъчната защита на студентите с еврейски произход. Сега президентът на САЩ приветства споразумението и благодари на Колумбийския университет, че е "съгласен да направи това, което е правилно". "Много други висши учебни заведения, които са били несправедливи и вредни за нашите деца, са следващите", допълни той. В свои предишни изказвания Доналд Тръмп обвини елитните университети в страната, че насаждат "ляво мислене" и вредят на американските ценности.

Според експерти моделът на споразумение с Колумбийския университет може да послужи като шаблон за бъдещи действия срещу други елитни университети, включително Харвардския университет, които също са в конфликт с администрацията на Тръмп. Те посочват също, че темата далеч надхвърля университетските политики, а под опасност е поставена академичната автономия и свободата на изразяване на позиции.

Последвайте ни и в google news бутон