Медия без
политическа реклама

Гърция и Русия се карат заради Македония

Гръцкият премиер Алексис Ципрас събра мнозинство за ратификацията на Преспанския договор

16 Яну. 2019
ЕПА/БГНЕС
Гръцкият премиер Алексис Ципрас (вдясно) поздравява новия военен министър адмирал Евангелос Апостолакис по време на дебатите за вота на доверие към правителството в парламента в Атина.

Атина официално предупреди Москва да не се намесва в отношенията й със Скопие. В позиция на гръцкото МВнР се напомня, че подписването на Преспанския договор е допринесло за подобряване на мира и стабилността на Балканите, предадоха агенциите. "Това споразумение е и международно признат модел как да се разрешават различията между две отделни суверенни държави под егидата на ООН - без да има намеса на трети страни. Нашите международни партньори трябва да зачитат духа и съдържанието на договора и да подкрепят факта, че политическите ръководства на двете държави демонстрираха необходимата политическа храброст за постигане на решение на един толкова труден въпрос, а в същото време да бъдат защитени техните национални интереси", се казва в официалното изявление на гръцкото външно министерство.

Преди това руското МВнР обяви, че решението на парламента на Македония за преименуване на страната е "решение, наложено отвън, което не отразява волята на народа", а властите в Атина се опитват да заобиколят мнението на съгражданите си. "Москва не се намесва във вътрешните работи на Атина по въпроса за името на Македония, но продължава да изказва мнението си по него, защото влиза в компетенциите на Съвета за сигурност на ООН", подчерта пред журналисти във вторник руският зам.-министърът на външните работи Александър Грушко, коментирайки обвиненията на Гърция по адрес на Москва, предаде ТАСС. „Ние изобщо не се намесваме във вътрешните работи на Гърция, но по тези въпроси, които влизат в компетенциите на Съвета за сигурност на ООН, Русия ще изказва гледната си точка“, допълни дипломатът.

Министерството на външните работи на Македония изразява съжаление, че въпреки горещите проблеми в днешния свят МВнР на Русия отново, в негативен контекст, апострофира автентичните политически процеси в две съседни страни, които водят до разрешаване на проблеми, изграждане на доверие и изграждане на приятелство, се казва в изявление на македонското дипломатическо ведомство. "Договорът от Преспа не само не пречи на интересите на трети страни, но съществено допринася за регионалната стабилност, приятелството и сътрудничеството и като такъв е пример и модел за разрешаване на открити въпроси между държавите. Външното министерство на Македония е убедено, че бъдещето ще потвърди правилността на този подход, който предпочита политическото визионерство и лидерство и че ползите от регионалната стабилност и просперитет ще бъдат приети и оценени от всички страни, включително от приятелската Руска федерация", гласи реакция на македонското МВнР.

 

ПОДКРЕПА

Гръцкият премиер Алексис Ципрас има необходимото мнозинство за ратификацията на Преспанския договор и за получаването на вот на доверие за неговия кабинет. Депутатът от партията "То Потами" Спирос Данелис съобщи, че ще подкрепи правителството въпреки позицията на ръководството на формацията. По този начин Ципрас може да разчита на поне 151 гласа в 300-местния парламент в Атина. Днес, вероятно около полунощ, както най-често се случва в гръцкия парламент, депутатите трябва да решат дали ще дадат, или няма да дадат вот на доверие на правителството. Говорителят на правителството и министър без портфейл Димитрис Санакопулос заяви, че правителството ще спечели гласуването и ще може да продължи да ръководи страната. 

 

СБЛЪСЪК

"Имахме възможността да видим истинското лице на правителствената коалиция в Македония, която се счита за проевропейска", реагира македонският президент Георге Иванов, след като правителството публикува в държавен вестник, без подпис на Иванов, Закона за използването на езиците и Закона за ратифициране на Договора от Преспа. Президентът е убеден, че с това е нарушен член 75 от Конституцията на Република Македония, а публикуването на законите е извършено незаконно и е основание за наказателно преследване. “Това е моментът, който ще покаже дали в Република Македония има конституционен съд, дали прокуратурата работи, дали има независима съдебна система и има ли правова държава", допълни Иванов.

Ключови думи:

Гърция, Русия, Македония

Още по темата