Медия без
политическа реклама

Премиерът подаде оставката на шефа на БФС

След медийното цунами срещу расизма в България ГДБОП влезе във футболния съюз да дири корупция

Британските таблоиди осъмнаха с разтърсващи заглавия за расизма в България. Бурята се разрази само за няколко часа и темата бе поета от BBC и CNN, от френски, немски, руски, италиански медии. За първи път от десетки години България се превърна в негативна световна новина. Още - в "Наблюдател" и "Спорт".

Властта буквално разтури БФС часове след срамния мач България - Англия. В този двубой англичаните нанесоха най-тежката домакинска загуба на нашия тим - 6:0, а страната ни се прочу по света с расистките подвиквания към британски играчи, което доведе до светкавични последствия. Но едно от най-важните събития - МВР да издири футболните хулигани, не се случи до късно вечерта във вторник. Вътрешният министър Младен Маринов не направи изявление, както и прокуратурата. Предпоследните публични изяви на спортни хулигани бяха на контрапротестите пред Съдебната палата в защита на кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор.

Веднага след мача по цял свят се надигна негативна медийна вълна срещу България. В призивите страната ни да бъде наказана от европейската футболна асоциация (УЕФА) се включи лично британският премиер Борис Джонсън и реакцията тук не закъсня.  Министър Красен Кралев обяви, че е бил извикан от премиера Бойко Борисов, който му наредил да прекрати всякакви контакти, включително и финансови, с БФС, ако президентът на футболния съюз Борислав Михайлов не подаде оставка.

После самият Борисов призова Михайлов да напусне, като се закани да започне финансова проверка на футболната централа. "Не може държавата да бъде обвързана с поведението на един човек", заяви премиерът, като посочи, че не загубата е повод за гнева му, а невижданата негативна медийна вълна срещу страната ни.

Първоначално в БФС неглижираха събитията, както обикновено напоследък: "Естествено, че няма да си подаде оставка (б.р. - Михайлов). Най-малкото по законите на УЕФА и ФИФА, на които БФС е член, държавата няма право да изисква, да се меси във футбола", обяви пресдиректорът на футболния съюз Христо Запрянов и добави, че е насрочено заседание на Изпълкома на БФС в петък, след което щяло да има изявление на Михайлов.

Но само няколко часа по-късно мнението на президента на БФС се промени и той подаде исканата оставка. Тя ще бъде гласувана в петък от Изпълкома, но от изявлението на официалния сайт личи, че решението е окончателно: "След дългите години, прекарани на поста, и с множеството си контакти на високо международно ниво г-н Михайлов изразява категоричната си готовност да продължава да помага за развитието на българския футбол по всякакъв начин."

След още няколко часа повече от 30 служители на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) нахлуха в офисите на футболния съюз в столичния квартал "Бояна". БНТ съобщи, че цел на нахлуването са съдийската комисия и криминални действия на рефери. Говорителката на прокуратурата Румяна Арнаудова каза, че се разследва корупция.

Тази акция още повече сгъсти облаците над футбола в България, защото, както и публичното държавно искане на оставката на Михайлов, може да доведе до две наказания. 

Първото изглежда неизбежно и ще бъде от УЕФА. Стандартно то трябва да бъде националният ни отбор да играе един мач пред празни трибуни и да бъде платена глоба от 50 000 евро. Но заради невижданата медийна и политическа реакция спрямо страната ни може да се стигне и до по-тежка санкция като изключване на България от следващите европейски квалификации. 

Другото наказание може да бъде наложено от световната централа ФИФА заради намеса на държавата в управлението на футбола. Това няма да е прецедент - напротив, членството на БФС във ФИФА може да бъде замразено за известно време, както вече стана с федерациите на Пакистан, Сиера Леоне, Нигерия, Гана и др. Въпросът е как ще бъде тълкувано публичното искане за оставката на Борислав Михайлов от страна на премиера, както и влизането на ГДБОП в офисите на футболния съюз. В чл.19, ал. 1 на правилата на ФИФА за статутите на футболните субекти от 2018 г. пише, че “всяка асоциация членка трябва да ръководи делата си независимо и без влияние от трети страни”. 

 

Още по темата