Медия без
политическа реклама

Гърция иска НАТО да я защити от Турция

Атина се притесни от споразумение за разграничаване на изключителните икономически зони в Средиземно море

03 Дек. 2019
ЕПА/БГНЕС
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис разговаря с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Гърция ще поиска от НАТО подкрепа срещу усилията на Турция за накърняване на суверенитета й, както Атина разглежда сключеното преди дни споразумение между Турция и Либия за разграничаване на изключителните им икономически зони в Средиземно море, съобщиха информационните агенции. Това ще стане на започващата днес в Лондон среща на върха на Алианса.

"НАТО не може да остане безразлична, когато един от членовете му безочливо нарушава международното право. Неутралният подход е във вреда на Гърция, която никога не се е опитвала да засилва напрежението в региона", заяви гръцкият премиер Кириакос Мицотакис на конгрес на управляващата консервативна партия "Нова демокрация". Гърция и Кипър са на мнение, че подписаното споразумение на 27 ноември в Истанбул между турския президент Реджеп Тайп Ердоган и ръководителя на правителството на националното съгласие в Либия Файез ел Сарадж нарушава техните зони и е в разрез с международното право. Документът заличавал голяма част от морските пространства на Кипър и Гърция, които Турция оспорва. Подробности от споразумението обаче не бяха разкрити. 

В навечерието на срещата на НАТО в Лондон Турция обяви, че закупуването на руската система за противоракетна отбрана С-400 е нещо положително за Алианса. Това мнение изрази Исмаил Сафи, който е член на Съвета за сигурност и външна политика към турското президентство, цитиран от турските медии. "Турция трябваше да придобие тези руски системи за отбрана С-400, като няма да намали отбранителната способност на НАТО, а вместо това дори ще я засили. Ние го правим обаче не в името на НАТО, а за подсилване на нашата противовъздушна отбрана", заяви той. Миналата седмица Турция започна да тества купените от Русия противоракетни системи С-400 въпреки критиките на съюзниците си от НАТО и най-вече от САЩ.

Вашингтон ратифицира протокола за присъединяването на Северна Македония в НАТО, заяви държавният секретар на САЩ Майк Помпео в Туитър. Той изрази задоволство, че Скопие вече е с една стъпка по-близо до членство в Алианса.

ПРИДОБИВКА

Япония ще купи за 132 млн. евро необитаем остров югозападно от страната, на който да бъде разположен учебен полигон за американската армия, предадоха агенциите. В момента американските пилоти се обучават на остров Иво Джима, намиращ се на около 1200 км южно от Токио. Вашингтон поиска преместване на центъра с аргумента, че Иво Джима - място на ключово сражение по време на Втората световна война - е прекалено отдалечен от американската военновъздушна база Ивакуни в западната част на архипелага, където се намират изтребителите.

Още по темата