Медия без
политическа реклама

Никита Михалков: деградацията на таланта

Как известният руски режисьор гони бесовете на либерализма от малкия екран

13 Апр. 2020
Бесогон тв

Много добрият (най-вече през миналия век) съветски и руски кинорежисьор, актьор, сценарист и обществен деятел Никита Михалков е отличен пример как международно признат творец може да има непростимо поведение и особености на характера. Някога вълнуващият автор на умни и талантливи филми напоследък деградира до краен консерватор, религиозен фанатик, изобличител на „либералния Запад” и предводител на дворянството, защитник на крепостничеството и особената руска духовност. 

Преди няколко години дворянинът Михалков показа публично какво представлява за него руската духовност. Докато изнасяше лекция от сцената на Московския дом на киното, младеж от партията на националболшевиките (на друг виден руски интелектуалец, писателя Едуард Лимонов) метна по него яйце. От публиката веднага се нахвърлиха и обезвредиха нападателя, а докато двама здраво го държаха за ръцете, Михалков слезе от сцената и хладнокръвно изрита „терориста” в лицето. Вероятно в пристъп на духовност. 

От 2014 г. Михалков е автор и водещ на откровено пропагандистката програма „Бесогон ТВ” по федералния тв канал „Россия 24”. В последното издание на предаването си, озаглавено „Ну, вот и всё”, водещият, заобиколен от бюстове на руски императори, пълководци и политици от царска Русия, десетина икони и 4 телефона, бе посветил на Европа, коронавируса, либералите и демокрацията. Предлагаме ви няколко цитата:

 

За Харви Уайнстийн

„Как е възможно серийният убиец Брейвик, който уби 77 души да получи 21 години в доста комфортен затвор, а на продуцента Харви Уайнстийн да дадат 23 години - за общуване с жени с понижена социална отговорност. Как да оценим действията на тези жени, които сами отиват при този човек, който не е Кларк Гейбъл или Ален Делон. Там не е имало романтични мечти и страсти, имало е хладни сметки. А с какво се различава проститутката, която се отдава за пари, от актрисата, която се отдава за Оскар? И затова дава на 23 години на човека който е направил 70% от най-добрите американски фирми и художествена, и от финансова гледна точка. ... По-добре да го бяха застреляли”. 

Михалков не коментира ниската присъда на Брейвик, но се се възмущава от високата на Уайнстийн. Освен това сравнява две много различни правни системи, едната от които няма нищо общо с Европа. Да ни говорим, че изгпежда не е запознат за какво точно е осъден Уайнстийн, щом говори само за „актриси, изгубили търговския си вид”, които търсят внимание. Половина от жените, заради които осъдиха Уайнстийн, не са актриси и останаха с неразкрита самоличност по време на процеса.

 

За готовността да умреш за идеите си 

“Великият руски философ Иван Илин е казал, „трябва да се живее за това, за което може да се умре”.  Днес виждаме хора, които са готови да умрат. Те са готови да умрат за своята вяра, за своите идеали, ако бъде обиден техният пророк. Аз не оправдавам някой, който се взривява и убива още десет или човека. … Но с какво може да отвърне другият свят на това?” 

 

За пандемията в Европа

„Достатъчно беше да се появи този вирус, тази беда, в Италия - и къде изчезна консолидацията? Всички се отвърнаха, не взимат болните в своите болници. Случва се и нещо още по-лошо - възникват разриви вътре в самите страни. Например в Италия Бърза помощ не посещава старите хора. Те умират без медицинска помощ. Разбираме ли каква деградация е това и колко ниско са паднали човешките същества, до почти животинско отношение един към друг? Не всички са негодници и предатели. Има и добри хора - лекари, свещеници… Но в крайна сметка, когато пеят от балконите си италианците помагат на себе си да преживеят по-лесно предателството на съседите. Либералната идея се оказа безсилна пред вируса. Изведнъж усещането за независимост и свобода изчезна. Остана страхът, безсилието, самотата… Значи е прав президентът Путин, когато каза, че либералната идея е изживяла времето си”.

 

За произхода на коронавируса 

„Днес учените са почти сигурни, че този вирус е от изкуствен произход. Ние знаем от нашата история, че имаше и други такива”. (Върви откъс от руски документален филм. Хора с бели престилки тичат с уплашен вид във всички посоки. Драматичен дикторски глас съобщава: „Изследване и производство на най-различни вируси се провежда във военно-медицинския научно-производствен комплекс на Дейвид Рокфелер под неговото лично ръководство. В документите присъства и името на президента на университета „Дейвид Рокфелер” д-р Джошуа Лидърбърг, един от разработчиците на СПИН и неговите ретровируси, а също и на вируси, предизвикващи левкемия … Съвършено очевиден е фактът, казва д-р Хорович, че избухването на свинският грип в Мексико е поредният лабораторен инцидент на компанията Нова Вакс. В документа също е указано какви видове вируси са изпращани в Съветския Съюз по време на Студената война). 

 

За разликите между англо-саксонците и руснаците

“Защо англосаксонският свят е по-притегателен от руския? Където и да се появят руснаците, те веднага започват да строят. Независимо от планираното време за престой и отношението на местното население. Така е било и в Азия, и в Африка, и в Афганистан, но най-много в Прибалтика. Построеното по време на така нареченото „Руско иго” е толкова много,че дори не може  да бъде осмислено - заводи, електростанции, училища, университети, болници, пътища, пристанища и цели градове се изсипват над населението, току-що измъкнало се от кокошкарниците на местните барони, като от рог на изобилието. И цялата тази вакханалия от електрификация, мелиорация, урбанизация, и прочие -ации, местните, които до вчера арийските стопани са пускали в столицата само за да мият улиците - измити, облечени, нахранени, изучени за артисти, художници, изкуствоведи - за сметка на „окупаторите” - започнаха да сравняват живота в своите стопанства с този в съседните руски села. И се оказа,че в изконните руски села, след 50 години непрестанна помощ за братските съветски народи, липсва и 1/10 част тези блага на цивилизацията, които „изведнъж” се появиха при сестрите и братята. И това е метрополията!? - ужасиха се съветските национално-братски народи. При нас е 100 пъти по-богато. А това значи, че ние сме 100, не - 1000 пъти по-умни и по-готини от тези загубени, мръсни рашки. 

В същото време, а и във всички времена и на всички континенти, където и да пристигнат англосаксонците първо показват на местното население кой командва. След това по пътя на замяна на земя и злато срещу огледалца и дрънкулки или по пътя на усърдни и „благородни” грабежи - и „честни” инвестиции, те деловито и бързо започвали да прехвърлят ресурсите на колониите в метрополията - заводи, електростанции, училища, университети, болници, пътища, пристанища и цели градове, но за себе си. И когато ограбените аборигени сравнявали своята разграбена историческа родина със сияйните небостъргачи на метрополията, с невъоръжено око виждали разликата между своята крайна бедност и англосаксонското величие, това автоматично отговаряло на въпроса кой е по-умен и по-готин. Американската рецепта за народна любов: не храни и съсипвай.

Американците се оказаха по-грамотен възпитател, те никому нищо не прощават. А майка Русия се изхитри дори у дома си да отгледа цяла нация искрено ненавиждащи я хора. Ето сега в Русия, хора абсолютно безполезни, никому ненужни и никъде неискани, увиснали изключително на държавната шия, но кой знае защо наричащи се интелигенти, ненавиждат тази държава така, както всеки паразит ненавижда своята жертва - искрено и до сладки стомашни колики.”

 

Защо Русия има нужда от нова конституция 

На финала Михалков се опитва да аргументира необходимостта от нова конституция като единствен начин за запазването на настоящия държавен ред. „У нас при смяна на президента има опасност от смяна на целия държавен строй. Кардинална смяна на държавния строй, защото революционният ген в нашия народ още не е изживян напълно. Оставането на Путин начело на страната е единствената гаранция, че това няма да се случи”. 

Още по темата