Медия без
политическа реклама

Малкият човек на Румен Гашаров грейва ярко в СГХГ

Изложбата "Бруто-нето" представя 90 творби в типичния за художника стил, обагрен с ирония и преднамерен кич

07 Дек. 2022
Румен Гашаров, "София-триптих", 1989, НДК

Софийската градска художествена галерия открива днес от 18.00 ч. последната си изложба за 2022-ра – „Бруто-нето“, която представя творчеството на известния художник Румен Гашаров, проследявайки промените в живописния му почерк през годините. В любимите сюжети на този ярък творец основно място заема малкият човек – тема, която той последователно защитава и до днес.  

Живописта, колажите, илюстрациите на Румен Гашаров за близо шест десетилетия творчески път са будили множество спорове – за пристрастието му към кича, за вкуса му към гротеската, за отношението му към масовата култура и „градския фолклор“, за смисъла на неговите визуални послания. На преден план обаче винаги е излизала концепцията на художника за човека и за отношението му към предметите и средата: животът на предметите, които носят следата от човешкото, е това, което го интересува. В полето на интересите му са градските мотиви, фигуралните композиции, женските персонажи и натюрморти. В картините му присъстват вещи от бита, бродерии, ковьорчета, афиши, картички и други разновидности на попкултурата – включени като колажи направо в живописта, умело нарисувани и втъкани в ново единство. Творчеството на Гашаров продължава да интригува с иронията и особеното чувство за хумор, с богатата ерудиция, с наивизма, с посланията, които и днес се оказват актуални.

В експозицията, която може да се види до 12 февруари 2023 г., са включени над 90 творби, сред които и знакови произведения като „Спирка по пътя“ (1966), „Стрелбище“ II и III, „Семейство“ (1967), „Час пик“ (1979), „Служебен банкет“ (1984), „Синият манекен“ (1986), „Централна гара“ (1987), „София – триптих“ (1989) и др. За пръв път се показват и част от рисунките на художника, разкриващи процеса на работа – от спонтанния момент на вдъхновение, скициран набързо, до прецизираните и добре обмислени композиции.

Изложбата се организира със съдействието на Националната галерия, НДК, Дома на хумора и сатирата“ – Габрово, редица градски художествени галерии в страната, частни колекции. Тя е съпътствана от двуезичен албум „Румен Гашаров. Бруто–нето“, реализиран с подкрепата на Министерството на културата. Куратори са Аделина Филева, Станислава Николова, Ана Топалова, а дизайнът е на Надежда Олег Ляхова.

Румен Гашаров е роден през 1936 г. в Пловдив, но по-голямата част от живота му преминава в София. Той е сред първите възпитаници на новосъздадената през 1951 г. Художествена гимназия – дипломата му е първата, издадена от нея под №1. В Художествената академия през първите 2 години учи рисуване при проф. Борис Митов, а от 3-ти курс – живопис в класа на проф. Илия Петров. Завършва с отличие през 1962 г. През годините подготвя повече от 15 самостоятелни изложби у нас, в Чехия, Унгария, Германия, Великобритания и др. и представя свои творби в множество общи художествени експозиции в България и в чужбина. Носител е на редица престижни награди за своя принос в българското изкуство.

Още по темата